Świat

Syria: Od niedzielnych strajków siły amerykańskie zostały zaatakowane co najmniej 4 razy

  • 14 listopada, 2023
  • 4 min read
Syria: Od niedzielnych strajków siły amerykańskie zostały zaatakowane co najmniej 4 razy
CNN

Siły amerykańskie zostały zaatakowane co najmniej cztery razy przez grupy wspierane przez Iran w Syrii po tym, jak wojsko amerykańskie przeprowadziło w niedzielę ataki powietrzne na cele powiązane z korpusem irańskiej Strażnicy Rewolucji Islamskiej, powiedział CNN amerykański urzędnik.

Wszystkie cztery ataki miały miejsce po tym, jak Stany Zjednoczone uderzyły w niedzielę w ośrodek szkoleniowy i kryjówkę w pobliżu miast Abu Kamal i Mayadin. Pentagon nie śledzi obecnie żadnych obrażeń ani szkód powstałych w wyniku czterech ostatnich ataków.

„Prezydent nie ma wyższego priorytetu niż bezpieczeństwo personelu USA i skierował dzisiejsze działania, aby było jasne, że Stany Zjednoczone będą bronić siebie, swojego personelu i swoich interesów” – powiedział sekretarz obrony Lloyd Austin o niedzielnych strajkach USA.

Według urzędnika amerykańskiego te cztery ataki były mieszanką ataków rakietowych i dronów w czterech różnych lokalizacjach. W niedzielny wieczór przeprowadzono ataki wielorakietowe na żołnierzy w ośrodku wsparcia misji Eufrat w Syrii oraz dwa jednokierunkowe ataki dronami na żołnierzy w ośrodku wsparcia misji Green Village i al-Shaddadi w Syrii. Według urzędnika oba drony zostały zestrzelone, zanim dotarły do ​​celu. Nie zgłoszono żadnych ofiar ani uszkodzeń infrastruktury.

Warto przeczytać!  Ocalony z ruchu oporu w getcie warszawskim opowiada o tych, którzy odważyli się przeciwstawić nazistom

W poniedziałek rano wystrzelono wiele jednokierunkowych dronów atakujących przeciwko siłom w strefie lądowania Rumalyn w Syrii. Urzędnik powiedział, że jeden dron został zestrzelony, inny uderzył w strefę lądowania i spowodował niewielkie uszkodzenia czterech namiotów. Nie zgłoszono żadnych ofiar.

Inne ataki, które miały miejsce w ten weekend, obejmowały liczne jednokierunkowe drony wystrzelone w sobotę rano na siły zbrojne w strefie lądowania Rumalyn; jeden dron został zestrzelony, zanim dotarł do celu, a drugi nie zdetonował po uderzeniu. W piątek rano jednokierunkowy dron szturmowy wycelował w siły w garnizonie al-Tanf w Syrii, ale został zestrzelony, zanim dotarł do celu. W żadnym z ataków nie zgłoszono żadnych ofiar ani uszkodzeń infrastruktury.

Według stanu na poniedziałek rano liczba ostatnich ataków wyniosła co najmniej 52 ataki na siły amerykańskie i koalicyjne od 17 października – 24 ataki w Iraku i 28 razy w Syrii. Co najmniej 56 żołnierzy zostało rannych w atakach grup wspieranych przez Iran, przy czym co najmniej 25 odniosło urazy mózgu, a inne obrażenia były niewielkie – podają urzędnicy Pentagonu.

Niedzielne ataki to trzeci atak Stanów Zjednoczonych na obiekty lub cele w regionie po ciągłych atakach na siły amerykańskie i koalicyjne w Iraku i Syrii. W ubiegłą środę dwa amerykańskie myśliwce F-15 uderzyły w magazyn broni używany przez IRGC i powiązane z nim grupy. 26 października Stany Zjednoczone zaatakowały dwa obiekty powiązane z bojówkami wspieranymi przez Iran.

Warto przeczytać!  Spodziewaj się kolejnych ataków „coraz głębiej” w głąb Rosji – powiedział szef ukraińskiego wywiadu w rozmowie z ABC News

W niedzielę drugi urzędnik obrony powiedział, że uważa się, że ośrodek szkoleniowy pełni także funkcję logistyczną i magazynową broni „na podstawie wtórnych eksplozji zaobserwowanych po strajkach”. Oceniono, że kryjówka w pobliżu Mayadin funkcjonuje jako kwatera główna grup stowarzyszonych z IRGC w okolicy – ​​powiedział urzędnik.

„Ta operacja miała na celu zakłócenie i ograniczenie wolności działania i możliwości IRGC i sił z nim powiązanych bezpośrednio odpowiedzialnych za atak na siły amerykańskie” – dodał urzędnik.

Urzędnik powiedział również, że w momencie trafienia w obiektach obecny był personel milicji związany z IRGC, chociaż stwierdził, że „nie są w tej chwili w stanie ocenić ofiar”.

„Stany Zjednoczone nie dążą do konfliktu i nie mają zamiaru angażować się w dalsze działania wojenne, ale te wspierane przez Iran ataki na siły amerykańskie są niedopuszczalne i muszą się skończyć” – powiedział urzędnik. „W szczególności celowaliśmy w obiekty powiązane z IRGC, aby jasno dać do zrozumienia Iranowi, że pociągniemy je do odpowiedzialności za te ataki na siły amerykańskie”.


Źródło