Świat

Szef obrony USA Austin odwiedza Kijów w związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi pomocy dla Ukrainy

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
Szef obrony USA Austin odwiedza Kijów w związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi pomocy dla Ukrainy


KYIV, 20 listopada (Reuters) – Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył w poniedziałek do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą i wyraził amerykańskie wsparcie „na dłuższą metę”, w miarę jak kłębiły się pytania o trwałość kluczowej pomocy Zachodu w obliczu przeciągającej się inwazji Rosji.

Sfotografowano Austina w towarzystwie szefa Dowództwa Europejskiego armii amerykańskiej, uśmiechającego się i ściskającego dłoń prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Była to pierwsza wizyta Austina w Kijowie od kwietnia 2022 roku.

„Przesłanie, które dzisiaj przekazuję, panie prezydencie, jest takie, że Stany Zjednoczone Ameryki są z panem. Pozostaniemy z panem na dłuższą metę” – powiedział Austin Zełenskiemu po nocnej podróży pociągiem z Polski na Ukrainę.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink stwierdziła, że ​​wizyta ta jest sygnałem „niezachwianego wsparcia Waszyngtonu dla Ukrainy w jej walce o wolność”.

Zełenski powiedział Austinowi, że jego wizyta była „bardzo ważnym sygnałem” dla Ukrainy.

„Liczymy na wasze wsparcie” – powiedział Zełenski Austinowi.

Podróż odbywa się w obliczu narastających podziałów w Kongresie USA w sprawie pomocy dla Ukrainy w związku z wyborami prezydenckimi w USA w listopadzie przyszłego roku. Niektórzy amerykańscy prawodawcy priorytetowo traktują pomoc dla Izraela, mimo że urzędnicy amerykańskiej obrony podkreślają, że Waszyngton może wspierać obu sojuszników jednocześnie.

Warto przeczytać!  Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Prywatnie niektórzy czołowi urzędnicy ukraińscy wyrazili obawy, że dostawy pomocy wojskowej mogą stać się rzadsze, co odzwierciedla szersze zaniepokojenie poziomem wsparcia potrzebnego do podtrzymania wojny z Rosją, która najechała w lutym 2022 r. W przyszłorocznym budżecie Ukrainy deficyt wynosi ponad 40 miliardów dolarów, które należy wypełnić.

RACHUNEK WYDATKÓW STOP-GAP

W zeszłym miesiącu prezydent Joe Biden zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie większej kwoty pieniędzy. Pominięcie tej kwestii w uchwalonej przez parlamentarzystów w zeszłym tygodniu ustawie o wydatkach tymczasowych wzbudziło obawy, że fundusze dla Ukrainy mogą nigdy nie zostać przyznane, zwłaszcza po tym, jak Izba Reprezentantów pod przewodnictwem Republikanów przyjęła ustawę obejmującą pomoc dla Izraela, ale nie Ukrainy.

Wokalny blok Republikanów sprzeciwia się wysyłaniu większej pomocy na Ukrainę. Przeciwnicy pomocy twierdzą, że pieniądze amerykańskich podatników należy wydawać w kraju, ale większość Republikanów i Demokratów w Kongresie nadal popiera pomoc dla rządu Zełenskiego.

Warto przeczytać!  Książę Harry mówi o używaniu kokainy i opowiadaniu swojej historii w wywiadzie dla ITV – ostateczny termin

Wspólna konferencja ukraińsko-amerykańskiego przemysłu wojskowego w Waszyngtonie, która odbędzie się w dniach 6 i 7 grudnia, ma na celu zwiększenie krajowej produkcji broni na Ukrainie w obliczu zbliżającego się dwóch lat walki Ukrainy z rosyjską inwazją na pełną skalę.

Wcześniej tego dnia Austin rozmawiał z personelem Departamentu Obrony w ambasadzie USA.

„Kiedy pomyślisz o tym na początku, nikt nie myślał, że Ukraina może przetrwać dłużej niż tydzień. A więc jesteśmy tu znacznie później” – powiedział Austin.

„Teraz wszyscy zastanawiają się, dlaczego Ukraina nie pokonała Rosji, która jest znacznie większym krajem o znacznie większych możliwościach. Ale pomyśl tylko o tej zmianie sposobu myślenia” – dodał Austin.

Rosja kontroluje obecnie prawie jedną piątą Ukrainy. Zachód wysłał sprzęt wojskowy, a Ukraina podjęła w tym roku kontrofensywę mającą na celu odzyskanie okupowanych terenów, ale nie przyniosła ona wielkiego przełomu.

Zełenski w niedzielę zażądał szybkich zmian w funkcjonowaniu wojskowego systemu opieki zdrowotnej Ukrainy, ogłaszając dymisję dowódcy sił medycznych.

Posunięcie Zełenskiego zostało ogłoszone podczas jego spotkania z ministrem obrony Rustemem Umerowem i zbiegło się w czasie z debatą na temat przebiegu 20-miesięcznej wojny, podczas której pojawiały się pytania o szybkość przebiegu kontrofensywy na wschodzie i południu.

Warto przeczytać!  Tejas: Centrum zatwierdza zakup 97 kolejnych myśliwców Tejas, zakup 156 śmigłowców Prachand w ramach wzmocnienia megaobrony | Wiadomości z Indii

Doniesienia Maxa Hundera i Toma Balmfortha w Kijowie oraz Phila Stewarta i Idrees Ali w Waszyngtonie; Montaż: Bernadette Baum i Alex Richardson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło