Świat

Szef obrony USA odwiedza Kijów, ogłasza pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 mln dolarów | Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

  • 21 listopada, 2023
  • 3 min read
Szef obrony USA odwiedza Kijów, ogłasza pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 mln dolarów |  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej


USA wyślą Ukrainie broń przeciwpancerną, sprzęt przeciwlotniczy i dodatkowy system HIMARS.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie, gdzie zaprezentował nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 mln dolarów.

Austin podczas swojej pierwszej podróży do Kijowa od kwietnia 2022 r. spotkał się w poniedziałek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ministrem obrony Rustemem Umerowem i naczelnym dowódcą generalnym Walerijem Załużnym i obiecał długoterminowe wsparcie Stanów Zjednoczonych.

„Przesłanie, które dziś do pana przynoszę, panie prezydencie, jest takie, że Stany Zjednoczone Ameryki są z panem. Pozostaniemy z wami na dłuższą metę” – Austin powiedział Zełenskiemu.

Austin powiedział, że wysiłki Ukrainy mające na celu pokonanie sił rosyjskich „mają znaczenie dla reszty świata” i że wsparcie USA będzie kontynuowane „na dłuższą metę”.

Nowy pakiet pomocy obejmuje broń przeciwpancerną, przechwytywacze obrony powietrznej i dodatkowy system rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS).

Zełenski powiedział Austinowi, że jego wizyta była „bardzo ważnym sygnałem” dla Ukrainy.

„Liczymy na Wasze wsparcie” – powiedział ukraiński prezydent.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., Stany Zjednoczone zapewniły ponad 44 miliardy dolarów – a ich sojusznicy dodatkowe 35 miliardów dolarów – na wsparcie bezpieczeństwa, które obejmuje miliony pocisków, systemy obrony powietrznej, zaawansowane czołgi bojowe europejskie i amerykańskie i wreszcie zobowiązania dotyczące myśliwców F-16.

Warto przeczytać!  Chiński Xi spotka się z Putinem w Rosji w przyszłym tygodniu

Istnieją jednak obawy, że wsparcie sojuszników słabnie w obliczu wyniszczającej wojny między Izraelem a Gazą i dostrzegalnego braku postępów w ukraińskiej kontrofensywie, która rozpoczęła się w czerwcu.

Walki utknęły na wschodzie kraju wokół zrujnowanych miast, takich jak Bachmut i Adwiidka, chociaż Ukraina odnotowała ostatnio pewne sukcesy w południowym obwodzie chersońskim, gdzie zdobyła przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru oraz w Morze Czarne.

Jednakże wraz z nadejściem chłodów obu stronom będzie coraz trudniej osiągnąć duże zyski ze względu na warunki gruntowe.

„Myślę, że są przygotowani do walki zimą” – powiedział Austin reporterom po swoich spotkaniach, dodając, że oczekiwano, że Rosja będzie „jeszcze bardziej agresywna”.

W zeszłym roku Moskwa bezlitośnie zaatakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną i sieć energetyczną, pozostawiając miliony Ukraińców w zimnie i ciemności w czasie, gdy temperatury często spadają poniżej zera.

Fred Kagan, starszy pracownik naukowy w American Enterprise Institute, powiedział, że błędem byłoby sądzić, że jest czas na czekanie.

„Jeśli przestaniemy udzielać pomocy Ukrainie, nie będzie to oznaczało, że impas będzie się utrzymywał. Pomoc jest w rzeczywistości niezbędna, aby uniemożliwić Rosjanom ponowne manewrowanie w sposób, który umożliwi im pokonanie Ukrainy” – powiedział Kagan agencji prasowej Associated Press. „Zatem koszt odcięcia pomocy jest taki, że Rosja wygra, Ukraina przegra, a NATO przegra”.

Warto przeczytać!  Szczyt Chiny-UE obnażył podziały w sprawie Ukrainy, handlu i dotacji

Wizyta Austina następuje w obliczu rosnących podziałów w Kongresie USA w sprawie pomocy dla Ukrainy. Niektórzy prawodawcy chcą uczynić wsparcie dla Izraela priorytetem, mimo że urzędnicy obrony USA podkreślają, że Waszyngton może wspierać obu sojuszników jednocześnie, podczas gdy niewielka, ale głośna grupa Republikanów sprzeciwia się wysyłaniu większej pomocy na Ukrainę, twierdząc, że pieniądze podatników powinny być wydawane na dom.


Źródło