Świat

Szef Pentagonu w Kijowie wśród pytań o przyszłe dostawy broni z USA

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
Szef Pentagonu w Kijowie wśród pytań o przyszłe dostawy broni z USA


Podczas niespodziewanej podróży do stolicy Ukrainy Sekretarz Obrony Lloyd Austin próbował zgromadzić poparcie dla Ukrainy, a nawet sugerował, że siły ukraińskie będą „jeszcze bardziej agresywne” w walce z najeżdżającymi siłami rosyjskimi przez całą zimę.

Pełna optymizmu przepowiednia Austina dotycząca kolejnej fazy walk pojawia się po tym, jak siłom ukraińskim nie udało się osiągnąć zdecydowanego przełomu podczas sześciomiesięcznej kontrofensywy, która miała ogromne koszty dla ukraińskich żołnierzy.

Na Ukrainie istnieją również poważne obawy co do długoterminowej przyszłości amerykańskiej pomocy wojskowej, a niektórzy Republikanie chcą wstrzymać wsparcie.

W rozmowie z reporterami w Kijowie Austin zaapelował do Kongresu o zatwierdzenie dodatkowego finansowania, nazywając to „mądrą inwestycją” w bezpieczeństwo USA.

„Chodzi o to, żeby… nie żyć w świecie, w którym dyktator może pewnego dnia obudzić się i podjąć decyzję o aneksji majątku swojego pokojowego sąsiada” – powiedział Austin reporterom w Kijowie.

Jednak zdolność Ukrainy do „podjęcia walki z wrogiem”, jak to ujął sekretarz Austin, będzie w dużej mierze zależeć od kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej, w tym amunicji.

ZDJĘCIE: Częściowo wykończone łuski artyleryjskie kal. 155 mm podczas procesu produkcyjnego w fabryce BAE Systems w Waszyngtonie, niedaleko Newcastle upon Tyne w północno-wschodniej Anglii, 8 listopada 2023 r.

Częściowo wykończone łuski artyleryjskie kal. 155 mm podczas procesu produkcyjnego w fabryce BAE Systems w Waszyngtonie, niedaleko Newcastle upon Tyne w północno-wschodniej Anglii, 8 listopada 2023 r.

Oli Scarff/AFP za pośrednictwem Getty Images

Administracja Bidena współpracuje z Kongresem, aby spróbować wynegocjować szerszą umowę finansową, która obejmowałaby dodatkowe wsparcie dla Ukrainy.

Warto przeczytać!  Syryjski Asad zostaje ciepło przyjęty na szczycie arabskim po latach izolacji

Dostawy broni znajdują się jednak pod dodatkową presją związaną z wojną na Bliskim Wschodzie.

Tuż przed podróżą Austina ukraiński urzędnik powiedział ABC News, że dostawy amerykańskich pocisków artyleryjskich zgodnych ze standardem NATO na Ukrainę spadły „o ponad 30%” od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem w Gazie w zeszłym miesiącu.

Pociski artyleryjskie kal. 155 mm są prawdopodobnie najważniejszą amunicją dla Ukrainy w jej walce z najeżdżającymi siłami rosyjskimi, a część zapasów amerykańskich, przeznaczonych dla sił ukraińskich, została skierowana do Izraela.

W ostatnich tygodniach amerykańscy urzędnicy kilkakrotnie twierdzili, że dostawy amunicji do Izraela nie będą miały żadnego wpływu na wojnę na Ukrainie.

„Oni (urzędnicy amerykańscy) mówili nam, że nie będzie to miało wpływu na zobowiązania (ze strony USA), ale tak się stało” – powiedział ukraiński urzędnik.

Urzędnik, który rozmawiał z ABC News pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić delikatną kwestię, powiedział, że dostawy tych niezbędnych pocisków artyleryjskich stanowią „około 60–70% całkowitego zaopatrzenia Ukrainy”.

FOTO: Ukraińscy żołnierze ostrzelali artylerię podczas ćwiczeń przeciw dronom w obwodzie czernihowskim, 11 listopada 2023 r.

Ukraińscy żołnierze strzelają z artylerii podczas ćwiczeń przeciw dronom w obwodzie czernihowskim, 11 listopada 2023 r.

Siergiej Supinski/AFP za pośrednictwem Getty Images

Jednakże wyższy rangą urzędnik ds. obrony USA powiedział, że redukcja amunicji „nie ma absolutnie nic wspólnego z tym, co dzieje się w Gazie”. Pakiety prezydenckich uprawnień do wypłat „zaczynają być przygotowywane z tygodniowym wyprzedzeniem, więc nie ma związku między tym, co dzieje się w Gazie, a tym, co dzieje się na Ukrainie” – powiedział urzędnik.

Warto przeczytać!  Nastolatek z łodzi podwodnej wziął kostkę Rubika, aby pobić rekord, mówi matka BBC

Podczas swojej podróży na Ukrainę Austin ogłosił nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości 100 milionów dolarów, który obejmował nieokreśloną liczbę pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm zgodnych ze standardem NATO.

Najnowszy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej pochodzi z istniejących funduszy, które zostały już zatwierdzone przez Kongres. Jednak ta pula pieniędzy jest już stosunkowo niska.

Pod koniec ubiegłego miesiąca rzecznik Pentagonu Pat Ryder wyraził „pewność”, że Stany Zjednoczone będą w stanie „nadal wspierać zarówno Ukrainę, jak i Izrael”.

Pomimo otrzymania szerokiego asortymentu broni od zachodnich partnerów, Rosja ma kluczowe zalety na polu bitwy, takie jak większa siła ognia artylerii, więcej wybuchowych dronów szturmowych i wyższego typu, a także większa liczba myśliwców i helikopterów szturmowych.

W ostatnich tygodniach siły rosyjskie próbowały przejąć inicjatywę na polu bitwy, przeprowadzając znaczące ataki na pozycje ukraińskie we wschodniej Ukrainie.

Najwyższy generał Ukrainy Walerij Załużny w wywiadzie dla „The Economist” określił niedawno wojnę jako „impas”.

Przemawiając w poniedziałek w Kijowie, sekretarz Austin podkreślił, że ukraińskie wojska „będą miały środki… pozwalające odnieść sukces w walkach zimą”.

Warto przeczytać!  BJP uderza RJD za tweetowanie zdjęcia trumny ze zdjęciem nowego budynku Parlamentu | Wiadomości z Indii

Jednakże ukraiński urzędnik, który rozmawiał anonimowo z ABC News, wyraził prawdziwe zaniepokojenie dostawami broni z USA w świetle braku porozumienia w Kongresie.

„Mamy poważne kłopoty… nie dostarczamy podstawowej amunicji” – powiedział urzędnik.

Urzędnik ostrzegł, że Ukraina ryzykuje utratę swojej pozycji na polu bitwy „za bardzo wysoką cenę”.


Źródło