Polska

Szymon Hołownia zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu wygłosi orędzie

  • 14 listopada, 2023
  • 7 min read
Szymon Hołownia zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu wygłosi orędzie


Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział we wtorek, że wygłosi orędzie. – Myślę, że jeszcze w tym tygodniu – mówił. Zapewnił o nowych „demokratycznych standardach”, które zaczną obowiązywać w Sejmie. – Zamrażarka z gabinetu marszałka wyjeżdża. Jeżeli jest projekt, który spełnia warunki, powinien być przez Sejm procedowany – powiedział Hołownia. Zapowiedział, że ruszą prace w związku z „uzdrowieniem” Trybunału Konstytucyjnego i KRS. Przedstawił też najważniejsze plany na kolejny tydzień.

Szymon Hołownia został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, czy zamierza wygłosić orędzie, żeby dotrzeć do widzów telewizji rządowej. 

– Tak, wygłoszę orędzie – powiedział marszałek Sejmu. – Myślę, że jeszcze w tym tygodniu – dodał.

– To orędzie, mam nadzieję, nie będzie skierowane tylko i wyłącznie do widzów Telewizji Polskiej. Niezwykle ich szanuję, ale proszę mi pozwolić zwrócić się też i do innych Polek i Polaków, którzy wybierali ten Sejm, którego mam zaszczyt od wczoraj być marszałkiem – mówił.

– To jest taki moment, w którym wypada przedstawić się, powiedzieć dlaczego, powiedzieć, o co chodzi, co chcielibyśmy zrobić, jakich zmian można oczekiwać – powiedział.

– Nie mam jakoś specjalnego problemu z rozmową z ludźmi, więc chciałbym też porozmawiać z wyborcami, powiedzieć im pewne ważne rzeczy, na które odpowiedź później usłyszę przez media, w czasie spotkań, których pewnie będę miał dużo – dodał.

Marszałek Hołownia o planach Sejmu na kolejny tydzień

Marszałek Hołownia o planach Sejmu na kolejny tydzieńTVN24

Marszałek o planach Sejmu: będą pracowite głosowania

Hołownia zapowiedział, że kontynuacja posiedzenia odbędzie się w kolejny wtorek (21 listopada) o godzinie 12.

Zaznaczył, że wyznaczono kilka terminów dla posłów na zgłaszanie kolejnych kandydatur do obsady kolejnych stanowisk w państwie. – Dzisiaj (14 listopada – red.) na prezydium, które odbędzie się przed posiedzeniem Sejmu, dołożymy jeszcze tych terminów tak, żeby następne posiedzenie (…) pozwoliło na wyłonienie Trybunału Stanu, członka Państwowej Komisji do spraw pedofilii i pracami nad komisjami sejmowymi – powiedział.

Warto przeczytać!  Krzysztof Bosak wicemarszałkiem Sejmu. "Nie dawajcie wiary"

– Tych rzeczy jest dużo, ale zgodnie przeszliśmy przez Prezydium. To będą pracowite głosowania – mówił marszałek Sejmu.

– Dobrze, żeby następna część tego posiedzenia, odbyła się w kolejny wtorek. I tak wstępnie z Prezydium Sejmu i Konwentem Seniorów żeśmy ustalili – poinformował Hołownia.

Zapowiedział, że „kontynuacja posiedzenia” rozpocznie się o godzinie 12 w następny wtorek. – Mam nadzieję, że w przyszły wtorek będziemy gotowi do ukonstytuowania przynajmniej znacznej części komisji sejmowych. Bardzo potrzebujemy tych komisji. Wpływają już pierwsze projekty ustaw. U marszałka są już cztery projekty – dwa Konfederacji, dwa Lewicy. Będziemy je procedowali oczywiście w normalnym trybie – powiedział.

„Przywróciliśmy demokratyczne standardy”

– Przywróciliśmy standardy demokratyczne, których ten Sejm od dawna nie oglądał. Każdy przedstawiciel klubu parlamentarnego ma zapewnione miejsce w prezydium Sejmu. To nie był standard w poprzednich latach – mówił o powołaniu wicemarszałków.

– Oczywiście, jak państwo wiecie, zdarzyło się tak, że jedna z kandydatek, pani Elżbieta Witek z PiS nie uzyskała akceptacji izby na funkcję wicemarszałka. Rozumiemy, że taka była właśnie ocena izby, do której ma prawo – dodał.

– Będę się bardzo cieszył, jeżeli ten skład prezydium zostanie uzupełniony. Prezydium będzie mogło wtedy pracować w komplecie z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. (…) Musimy przyznać posłom autonomię, jeżeli chodzi o dokonywanie wyborów z kim chcą pracować w roli wicemarszałka, a z kim pracować nie chcą. To naturalna kompetencja i nie ma tu mowy o żadnych politycznych zemstach – komentował Hołownia.

Hołownia: bardzo potrzebujemy komisji sejmowych

Hołownia: bardzo potrzebujemy komisji sejmowychTVN24

Hołownia: zamrażarka z gabinetu marszałka wyjeżdża

Marszałek przedstawił plany na najbliższe posiedzenia Sejmu. Będzie na nich głosowanie w związku z wyborem posłów sekretarzy Sejmu oraz członków Krajowej Rady Sądownictwa. W następnym tygodniu prace skupią się między innymi na Trybunale Stanu, wyborze członka Państwowej Komisji do spraw pedofilii i nad komisjami sejmowymi. – My tych komisji bardzo potrzebujemy. Wpływają już pierwsze projekty ustaw. U marszałka są już cztery projekty – dwa Konfederacji, dwa Lewicy – przekazał.

Warto przeczytać!  Kaczyński przeżywa utratę władzy, Hołowni się za to obrywa. "Czytelny sygnał"

– Zamrażarka z gabinetu marszałka wyjeżdża. Wczoraj nie żartowałem, tylko rzeczywiście tak będzie. Jeżeli jest projekt, który spełnia warunki, powinien być przez Sejm procedowany – powiedział nowy marszałek Sejmu.

Hołownia zapewnił też, że od tej pory zmieni się komunikacja z dziennikarzami. – Wprowadzamy pewien nowy standard rozmów z wami (dziennikarzami – red.) i informowania was o przebiegu prac parlamentu, żebyście się nie musieli niczego domyślać albo gonić niczyich pleców. Przed chwilą dowiedziałem się od jednego z panów reporterów, że tam była kotara w korytarzu marszałkowskim (…) Ta kotara to jakiś absurd kompletny – mówił.

Hołownia o TK: będziemy nad tym pracować

Hołownia o TK: będziemy nad tym pracowaćTVN24

Czy Przyłębska jest prezeską TK? Hołownia: muszę zachować powściągliwy język

Hołownia pytany był przez jednego z dziennikarzy o to, czy traktuje Julię Przyłębską jako prezeskę Trybunału Konstytucyjnego. – Jeżeli chodzi o status pani Julii Przyłębskiej w Trybunale Konstytucyjnym… Jako publicysta polityczny mogłem się w tej sprawie wypowiadać do woli na temat moich intuicji i przeczuć. Teraz, pełniąc rolę marszałka, muszę zachować nadzwyczaj powściągliwy język. Powiem tylko, że w mojej ocenie konstrukcja i skład Trybunału Konstytucyjnego budzi najgłębsze prawne i konstytucyjne wątpliwości – odpowiedział.

– Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby te wątpliwości jak najszybciej rozwikłać i przywrócić Polsce prawdziwy sąd konstytucyjny – zapewniał.

Warto przeczytać!  Cicha plaga wśród Polaków 60+. Życie odebrało sobie 1,5 tys. osób

„Chcę spotkać się z prezesem Banasiem”

Od innego reportera dostał pytanie o doniesienie Mariana Banasia do prokuratury na Elżbietę Witek. Chodziło o blokowanie uzupełnienia składu kolegium NIK.

– Dzisiaj wysłałem już sygnał do Najwyższej Izby Kontroli. Chcę w przyszłym tygodniu spotkać się z panem prezesem Banasiem i omówić dokładnie sytuację, która w Najwyższej Izbie Kontroli panuje. Rzeczywiście działania marszałka Sejmu doprowadziły do tego, że część ludzi nie została tak powołana, jak trzeba – odpowiedział.

Hołownia: chcę spotkać się z prezesem Banasiem

Hołownia: chcę spotkać się z prezesem BanasiemTVN24

Hołownia o uzdrowieniu KRS: to się nie stanie w pięć minut ani w dwa tygodnie

Marszałek był pytany na konferencji prasowej, czy w przyszłym tygodniu jest możliwa uchwała polityczna, która sygnalizowałaby, że „neo KRS jest instytucją nielegalną”.

– Jestem zdecydowanym zwolennikiem działania metodą faktów, a nie płomiennych deklaracji. Mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić do uzdrowienia KRS, a nie do wydawania płomiennych uchwał, że KRS jest chora. Dzisiaj skupimy się głównie na tym, bo mam wrażenie, że publicystyki, również tej politycznej, mieliśmy w ostatnich tygodniach, miesiącach, czy latach za dużo – powiedział Hołownia.

Zaznaczył, że temat KRS to poważny temat i „nie chodzi tu o zemstę polityczną”. – Chodzi o legalność statusu tych sędziów, którzy podpisują orzeczenia o rozwodach, którzy decydują w sprawach spadkowych, czy sprawach firm. My mamy prawo mieć pewność, że ci sędziowie legalnie orzekali i są legalnymi sędziami – dodał marszałek Sejmu.

– Natomiast o takiej uchwale nie słyszałem i na dzisiaj chyba nie będę jej zwolennikiem – podkreślił Hołownia.

– Tym zajmiemy się już niebawem, natomiast to jest sprawa, która będzie wymagała koordynacji pomiędzy ugrupowaniami politycznymi, nowym ministrem sprawiedliwości. Trwają już w tej sprawie uzgodnienia, konsultacje. Zastanawiamy się, jak szybko i sprawnie ten proces przeprowadzić – zaznaczył. Podkreślił, że „to się nie stanie w pięć minut ani w dwa tygodnie”.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24


Źródło