Polska

Tak nazwał córki Szymon Hołownia. Imiona maja wyjątkowe znaczenie

  • 14 listopada, 2023
  • 5 min read
Tak nazwał córki Szymon Hołownia. Imiona maja wyjątkowe znaczenie


Córki Szymona Hołowni są jego oczkiem w głowie. Wcześniej dziennikarz, prezenter programu „Mam Talent”, a obecnie polityk partii Polska 2050 i marszałek Sejmu od czasu do czasu odsłania kulisy życia rodzinnego na Instagramie. Maria i Elżbieta – bo takie imiona noszą córki Hołowni, często są bohaterkami wpisów swojego taty.

Zobacz też: Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu. „Z hukiem z gabinetu wyjedzie zamrażarka”

Córki Hołowni noszą mało nowoczesne imiona, które skrywają wyjątkowe znaczenia. Jednego z nich próżno szukać w czołówce rankingów najpopularniejszych imion w Polsce. W pierwszej połowie 2023 roku na podium znalazły się Zofia (2626), Zuzanna (2489) i Laura (2450). Pierwszą dziesiątkę zamyka póki co Maria – takie imię otrzymało w tym roku 1586 dziewczynek.

To właśnie taki imię nosi starsza córka Szymona Hołowni i Urszuli Brzezińskiej-Hołownia. Imię Maria to imię pochodzenia hebrajskiego mariam, czyli „napawać radością” lub od egipskiego meri-jam – „ukochana przez Boga”. Pierwotna, hebrajska wersja imienia Miriam została zmieniona na Mariam – stąd też wzięła się forma Maria. Tak pisał o swojej córce Hołownia na Instagramie:

Nasza Mania, gdy tylko ma chęć, potrafi być trudną kobietą. Szczególnie w nocy, gdy przychodzi ze swojego pokoju, by przez sen kopać nas po twarzach do rana, oraz co chwila żądać picia, albo zrywać nas o piątej, stwierdzając głosem pełnym bólu: „Tatusiu, nie wyspałam się…”. Kiedy tylko mam okazję wrócić do domu z pracy przed jej zaśnięciem, toczymy rytualne spory o to, jaką bajkę będziemy oglądać przy wieczornej kaszce. Ja jestem wielkim fanem „Świnki Peppy”, Maria – woli filmy o kolorowych samochodach, a ostatnio również „Psi Patrol” (…) – pisał Hołownia.

Warto przeczytać!  Konsul RP w Kanadzie odwołany. W tle konflikt polonijnego działacza z Rydzykiem

Marysia przeżywa teraz jedne z najważniejszych chwil życia: uczy się nazywać świat, buduje relacje z rówieśnikami (choć ze starszymi dziećmi też świetnie się dogaduje), coraz wyraźniej pokazuje osobowość – relacjonował wówczas dziennikarz.

Zobacz też: Hołownia poznał żonę w szczególnym momencie. Kim jest o 11 lat młodsza Urszula?

Uważa się, że kobiety noszące imię Maria są zdecydowane i pracowite, mają też w sobie dużo miłości i empatii. Chętnie niosą pomoc innym, potrafią wysłuchać, a gdy trzeba – doradzić. Do tego są pewne siebie, zasadnicze, ambitne i uparte. Gdy mają odmienne zdanie, potrafią bronić go niczym lwice.

Druga z córek państwa Hołownia przyszła na świat w styczniu 2022 roku. Para nadała jej imię Elżbieta. Prawdziwie królewskie imię w przeszłości nosiły przede wszystkim słynne władczynie. W Polsce nie jest zbyt popularne – w ubiegłym roku otrzymało je tylko 138 dziewczynek.

Dziś o świcie przywitaliśmy z Ulą na świecie naszą cudowną, drugą córeczkę, Elżbietę Wandę. Moje obie Bohaterki odpoczywają i nabierają sił – pisał Hołownia na Instagramie tuż po narodzinach drugiej córeczki.

Warto przeczytać!  Bielszy odcień nóg. Agnieszka zmarła w dniu ataku. Po latach do sprawy wróciło Archiwum X

Elżbieta to imię pochodzenia biblijnego i wywodzi się z języka starohebrajskiego od słowa elzeba lub eliszeba, co oznacza „Bóg jest mą przysięgą” lub „Bóg moją doskonałością”. W Kościele katolickim św. Elżbieta miała być matką Jana Chrzciciela. Wzmianka o kobiecie pojawia się w Ewangelii według św. Łukasza.

Zobacz też: Imiona najczęściej nadawane w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Kobiety noszące imię Elżbieta uchodzą za eleganckie i pełne majestatu. Mają w sobie urok i klasę, potrafią się zachować odpowiednio do danej sytuacji. Są mistrzyniami w prowadzeniu rozmaitych konwersacji, świetnie odnajdują się w gronie osób o rozmaitych zainteresowaniach. Elżbieta jak mało kto potrafi wędrować do celu wyznaczoną przez siebie drogą. Lubi otaczać się ludźmi, którzy wspierają ją w jej poczynaniach. Jest wobec nich życzliwa, a kiedy trzeba – rusza z pomocą. Początkowo może się wydawać zdystansowana, ale to tylko pierwsze wrażenie. Elżbieta potrafi być oddaną przyjaciółką, która wesprze dobrym słowem nawet w najtrudniejszych momentach.

Warto przeczytać!  Afera z programem "Szkło kontaktowe" rzuca inne światło na Dzień Ojca

Imię Elżbieta często nosiły władczynie. Jedną z najsłynniejszych kobiet noszących wspomniane imię była oczywiście królowa Elżbieta II, która panowała przez ponad 70 lat. To sprawiło, że była najdłużej panującą kobietą w historii. Z kolei „epoka elżbietańska” zaczerpnęła nazwę od imienia Elżbiety I Wielkiej z Tudorów, za której panowania nastąpiła era rozkwitu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Warto również wspomnieć o Elżbiecie Bawarskiej, czyli słynnej cesarzowej Austrii znanej jako Sisi.

***
Źródło