Podróże

To najlepsze miasta do życia dla rodzin

  • 7 listopada, 2023
  • 4 min read
To najlepsze miasta do życia dla rodzin


Niedawne badanie sugeruje, że Auckland jest lepsze niż Wellington, jeśli chodzi o wychowywanie rodziny. Zdjęcie / Unsplash, w zestawie

Zakładanie rodziny może być jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć w życiu, ale może być łatwiejsze w zależności od tego, gdzie mieszkasz.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez australijską witrynę porównującą ceny Compare the Market w konkursie pomiędzy Auckland i Wellington to pierwsze zostało uznane za lepsze miejsce do życia.

Jeśli możesz podróżować gdziekolwiek, wybierz się do Sztokholmu, Paryża lub Tokio, ponieważ zostały one uznane za trzy miasta na świecie, w których najlepiej wychowuje się dzieci.

W badaniu sklasyfikowano 38 głównych miast, aby sprawdzić, które z nich są „najlepsze” w czterech kategoriach: bezpieczeństwo, edukacja, wydatki i zajęcia rodzinne.

Reklama

Reklamuj się w NZME.

Auckland znalazło się na liście 10 najlepszych miast, zajmując szóste miejsce z łączną notą 5,97, obok Sydney, Helsinek, Amsterdamu i Wiednia. Tymczasem Wellington właśnie znalazł się w pierwszej dwudziestce, zajmując 19. miejsce z wynikiem 5,04.

Oczywiście nie musi to oznaczać, że wszyscy rodzice z Auckland będą mieli trudności z wychowywaniem dzieci, podczas gdy rodziny z Wellington będą się borykać z tym problemem.

Warto przeczytać!  Niezbędne wskazówki dotyczące zwiedzania Tokio

Oznacza to jednak, że Auckland konsekwentnie osiągało lepsze wyniki w 12 różnych punktach danych, podzielonych na cztery kategorie.

Jak oceniano kategorie?

Cztery kategorie składały się z 12 różnych punktów danych.

Reklama

Reklamuj się w NZME.

W punktacji „bezpieczeństwo i dobre samopoczucie” wykorzystano dane dotyczące bezpieczeństwa, szczęścia, wydatków na świadczenia rodzinne, łącznego wskaźnika ustawowych urlopów rodzicielskich i szczepień dzieci. W punktacji „aktywności rodzinne” wykorzystano dane dotyczące aktywności, terenów zielonych na mieszkańca i możliwości poruszania się pieszo.

Wynik „edukacja” odnosi się do odsetka PKB, jaki rząd wydaje na edukację, a „wydatki” obliczono, biorąc pod uwagę średnie koszty utrzymania, dochody i koszty opieki zdrowotnej.

Jak Auckland wypadło na prowadzenie?

Obydwa miasta uzyskały takie same wyniki w krajowych punktach danych, takich jak urlop rodzicielski, wydatki na edukację, wskaźniki szczepień i wskaźniki szczęścia na świecie – gdzie Auckland wydawało się przodować, to ilość terenów zielonych na mieszkańca (75,12 w Auckland w porównaniu z 10,67 w Wellington) oraz „rzeczy do co robić z dziećmi” (223 w Auckland w porównaniu z 61 w Wellington).

Auckland ma imponującą liczbę terenów zielonych i plaż.  Zdjęcie / 123rf
Auckland ma imponującą liczbę terenów zielonych i plaż. Zdjęcie / 123rf

Jednak wynik dotyczący liczby terenów zielonych na mieszkańca nie uwzględniał faktu, że Auckland ma znacznie większą powierzchnię niż Wellington, a zatem ma więcej obszarów na tereny zielone.

Warto przeczytać!  To będą najpopularniejsze kierunki podróży w 2024 roku

Tymczasem miarą atrakcji jest, dokładniej, „liczba zajęć i lokalizacji do odwiedzenia, które TripAdvisor sklasyfikowało jako „Atrakcje dla dzieci” – zgodnie z metodologią badania – miara, która niekoniecznie odzwierciedla rzeczywista liczba działań.

Wszystkie 12 punktów danych miało jednakową wagę. Jednak dla niektórych rodzin pewne rzeczy, takie jak edukacja czy tereny zielone, mogą być ważniejsze, powiedział Stephen Zeller, dyrektor generalny ds. pieniędzy w firmie Compare the Market.

„Niektórzy ludzie mogą cenić bezpieczeństwo i woleliby założyć rodzinę w takich miastach jak Helsinki, Wiedeń czy Zurych, które uzyskały najlepsze wyniki w zakresie bezpieczeństwa. Inni mogą zamiast tego zwrócić uwagę na atrakcje i tereny zielone lub przystępność cenową i potencjał zarobkowy” – powiedział.

„Jeśli chodzi o osiedlenie się i założenie rodziny… chcesz mieć pewność, że jesteś zadowolony z miejsca, w którym mieszkasz i że okolica odpowiada Twojej rodzinie – w przeciwnym razie być może będziesz musiał pójść na kompromis w sprawach, które są dla Ciebie ważne. ”


Źródło