Zdrowie

to najpewniej wywoła kolejną pandemię. Będzie gorsza niż covid

  • 21 listopada, 2023
  • 8 min read
to najpewniej wywoła kolejną pandemię. Będzie gorsza niż covid

  1. Pandemie towarzyszą ludzkości od dawna i będą się pojawiać w przyszłości

  2. Eksperci ostrzegają, że kolejna pandemia może być jeszcze gorsza niż COVID-19

  3. Naukowcy wskazują na wirusy powodujące choroby układu oddechowego oraz ptasią grypę jako potencjalne zagrożenia

  4. Udana praca nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi może umożliwić walkę z kolejną pandemią

  5. Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Co nas czeka po pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa była kolejną pandemią, która zapisała się na kartach historii ludzkości. Mimo ciągłego rozwoju medycyny wiele schorzeń wciąż stanowi poważny problem, a do tego mogą pojawiać się nowe. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pandemii. Naukowcy nie pozostawiają jednak sprawy swojemu biegowi i na podstawie zebranych danych analizują, na jakie potencjalne epidemie lub pandemie należy się przygotować w przyszłości.

Eksperci nie wykluczają, że kolejna pandemia może wykazać nawet o 40 proc. wyższą śmiertelność niż COVID-19. Teorie są różne, ale przeważają domysły dotyczące wirusów powodujących choroby układu oddechowego.

Źródłem pandemii z dużym prawdopodobieństwem może się okazać przeniesienie na człowieka patogenu dotychczas typowego dla zwierząt, jednak zdolnego do zainfekowania człowieka w wyniku mutacji. Jako potencjalnej przyczyny nie da się jednak wykluczyć sytuacji, w której śmiercionośny wirus wydostanie się z laboratorium. Eksperci swoimi przewidywaniami podzielili się na łamach DailyMail.com.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Jakie wirusy mogą spowodować kolejną pandemię?

Zdaniem niektórych specjalistów kolejna pandemia może być gorsza od COVID-19. Warto bowiem mieć w pamięci, że zakażenia SARS-CoV-2 doprowadziły do zgonu ok. 7 mln osób. Tymczasem grypa hiszpanka z 1918 r. spowodowała według szacunków śmierć nawet 50 mln ludzi. Jakich chorób należałoby się jednak obawiać tym razem?

Zdaniem ekspertów szczególnym zagrożeniem i potencjalną przyczyną kolejnej pandemii może być inny patogen z grupy koronawirusów lub ptasia grypa. Chociaż na ten moment ptasia grypa to choroba atakująca zwierzęta, to mogłoby dojść do sytuacji, w której przeszłaby na ludzi. Na celowniku naukowców są jednak nie tylko koronawirusy i wirusy grypy, ale też wirus Ebola, a także choroby przenoszone przez komary i inne insekty, np. malaria i żółta febra.

Warto przeczytać!  Jak wygląda "śmierć ze starości"? Ten zmysł tracimy w pierwszej kolejności

Pewnym pozytywem są postępy w pracach nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, dzięki czemu istnieje szansa na to, że w obliczu kolejnej pandemii będą dostępne odpowiednie środki do walki z nią.

Wirusy, które mogą wywołać pandemię – wirus ptasiej grypy

Zdaniem eksperta w dziedzinie chorób zakaźnych, dr. Leonarda Mermela, następną pandemię może spowodować wirus ptasiej grypy, który ulegnie mutacji umożliwiającej szybkie przenoszenie się między ludźmi. Chociaż powodujący chorobę typ A wirusa grypy zaraża głównie ptaki i zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, to w rzadkich przypadkach może on przekroczyć barierę gatunkową i zarażać ssaki, w tym ludzi.

W jakiej sytuacji wirus ptasiej grypy mógłby stać się niebezpieczny dla ludzi? Zdaniem eksperta dojdzie do tego w sytuacji, gdy chory na ludzką grypę pracownik hodowli drobiu zetknie się z wirusem ptasiej grypy. Wtedy oba wirusy będą miały okazję zetknąć się ze sobą w jednej komórce i wymienić genami, tym samym tworząc nowego chimerycznego wirusa. Tego typu wirus charakteryzuje się tym, że zawiera materiał genetyczny więcej niż jednego wirusa.

Zobacz też: Long covid to cicha pandemia. Może sparaliżować życie bardziej niż rak

Zmutowany wirus ptasiej grypy zdolny do infekowania człowieka mógłby zacząć się szybko przenosić drogą kropelkową, początkowo doprowadzając do zgonu od 30 do 40 proc. zainfekowanych osób. Dla porównania, gdy COVID-19 pojawił się po raz pierwszy, jego śmiertelność w epicentrum pandemii w Wuhan wynosiła 5 proc.

Zdaniem dr Mermela to właśnie w Chinach może pojawić się nowy szczep, ponieważ właśnie w tym państwie często notowane są przypadki ptasiej grypy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia najwięcej przypadków ptasiej grypy u ludzi zanotowano dotychczas w Wietnamie (128), Kambodży (58) i właśnie w Chinach (55).

Spore obawy wzbudza szczep H5N1 ptasiej grypy, który wyróżnia się dużą zjadliwością. Pojawiały się już przypadki spowodowanej przez ten patogen ptasiej grypy u ludzi, jednak nie doszło jeszcze do rozprzestrzenienia się choroby na większą skalę. Należy jednak liczyć się z tym, że wirusy mogą szybko mutować, a wraz z niektórymi mutacjami rośnie ryzyko pandemii.

Warto przeczytać!  Które preparaty magnezu to lek a nie suplement? Ekspert wyjaśnia

Główną obroną przed ewentualną pandemią ptasiej grypy byłyby szczepionki. Wciąż stopniowe postępy osiągane są też w rozwijaniu leków przeciwwirusowych. Trwają również prace nad uniwersalnymi szczepionkami na grypę, a w przypadku pandemii badania z pewnością by przyspieszyły, podobnie jak w przypadku prac nad szczepionką na COVID-19.

Wirusy, które mogą wywołać pandemię – koronawirusy

Innym ekspertem, który podzielił się swoją opinią na temat wirusów, które mogą wywołać kolejną pandemię, jest wirusolog Martin Hirsch. To specjalista z ponad 50-letnim doświadczeniem, który pracował w laboratoriach BSL-4, czyli takich, w których zapewnia się najwyższy poziom bezpieczeństwa biologicznego ze względu na wysokie zagrożenie niebezpiecznymi patogenami. Dostrzega on ryzyko, jakie stanowią wirusy ptasiej grypy, ale też dalszy groźny potencjał koronawirusów.

Według Hirscha do kolejnej pandemii może doprowadzić infekcja zwierzęcia takiego jak świnia, gdzie dojdzie do mutacji, która umożliwi wirusowi przenoszenie się między ludźmi. Pandemia związana z koronawirusem mogłaby wywodzić się od nietoperzy, a ptasia grypa prawdopodobnie przeniosłaby się z drobiu domowego.

Trudno powiedzieć, kiedy mógłby pojawić się problem na większą skalę. Warto jednak pamiętać, że wybuchy grypy zwykle występują co 10-40 lat. Ostatnia duża epidemia grypy to pandemia świńskiej grypy z 2009 r. Infekcja dotknęła wtedy blisko 1,4 mld ludzi na całym świecie, a 284 tys. zmarło w wyniku infekcji układu oddechowego.

Specjalista nie wyklucza też zagrożenia ze strony innych wirusów, w tym wirusa HIV, wirusa Ebola, wirusa żółtej febry czy dengi, które są przenoszone różnymi drogami. Najbardziej prawdopodobne wydają mu się jednak wirusy układu oddechowego, które mają największe szanse na szybką transmisję w skali globalnej. Właśnie tak było w przypadku pandemii COVID-19, a grypa również przenosi się w podobny sposób. Co więcej, prawie wszystkie ostatnie pandemie i epidemie były spowodowane przez wirusy RNA.

Wirusy, które mogą wywołać pandemię – wirusy przenoszone przez insekty

Ostatnia grupa wirusów, które mogłyby spowodować większe zagrożenie niż dotychczas, to wirusy przenoszone przez insekty takie jak komary i kleszcze. Coraz wyższe temperatury notowane na całym świecie sprzyjają owadom takim jak komary, których populacja rośnie. Entomolog z University of Georgia Elmer Gray ostrzega, że do USA mogą powrócić choroby takie jak malaria i denga. Nieleczona malaria prawie zawsze jest śmiertelna, a ze Stanów Zjednoczonych udało się ją wyplenić w latach 50. XX w. Również denga zniknęła z USA w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, jednak po 2010 r. zaczęły pojawiać się nowe przypadki.

Warto przeczytać!  Nie tylko drżenie rąk. Ten objaw parkinsona pojawia się nocą

Nie da się też wykluczyć zupełnie nowej choroby przenoszonej przez komary, która mogłaby zaskoczyć świat. Zdaniem specjalisty wirusy roznoszone przez insekty nie spowodują pandemii, mogą jednak stanowić coraz częstsze zagrożenie powstawania ognisk epidemicznych. Przykładem może być wirus gorączki zachodniego Nilu, który nie występował w USA, jednak dotarł tam w 1999 r. i w ciągu pięciu lat rozprzestrzenił się po kraju.

Dr Leonard Mermel, profesor medycyny, ekspert chorób zakaźnych Rhode Island z Uniwersytetu Browna.

Dr Martin Hirsch, wirusolog, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, pracuje w Massachusetts General Hospital, ma ponad 50 lat doświadczenia jako ekspert badający wirusy.

Dr Elmer Gray, entomolog z Uniwersytetu Georgii, specjalista ds. zdrowia publicznego.

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

– To jest niezwykła kazuistyka, kilkadziesiąt przypadków na świecie, dlatego nie należy się obawiać, że spotka nas czy naszych bliskich – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Agnieszka Graczyk-Szuster, kardiolożka pracująca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego. A chodzi o tzw. syndrom Łazarza, gdy „zmarły” budzi się do życia.

Co to technicznie znaczy, że człowiek nie żyje? Kiedy może się okazać, że to był „fałszywy alarm”? I czy w Polsce możemy odetchnąć i nie obawiać się, że zostaniemy pochowani za życia? W zasadzie tak.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.


Źródło