Świat

„To szaleństwo nie może trwać dalej – ta wojna musi się skończyć”: Benjamin Netanjahu odrzuca apel papieża i przywódców Bliskiego Wschodu o zawieszenie broni w Gazie, podczas gdy miasto Gaza jest okrążane przez izraelskie wojsko po kolejnej nocy ciężkich bombardowań IDF

  • 6 listopada, 2023
  • 11 min read
„To szaleństwo nie może trwać dalej – ta wojna musi się skończyć”: Benjamin Netanjahu odrzuca apel papieża i przywódców Bliskiego Wschodu o zawieszenie broni w Gazie, podczas gdy miasto Gaza jest okrążane przez izraelskie wojsko po kolejnej nocy ciężkich bombardowań IDF


  • Benjamin Netanjahu zignorował prośby światowych przywódców o zawieszenie broni
  • Papież Franciszek błagał go, aby zaprzestał wojny „w imię Boga”
  • Minister spraw zagranicznych sąsiedniej Jordanii powiedział, że Izrael „traci swoje człowieczeństwo”Wczoraj wieczorem izraelski premier Benjamin Netanjahu sprzeciwił się wezwaniom papieża Franciszka i przywódców Bliskiego Wschodu do zawieszenia broni w Gazie, podczas gdy IDF spuściło piekło na Strefę Gazy w ramach trwającej kampanii „krążenia” przeciwko enklawie.

Pożary ogarnęły całe budynki w Strefie Gazy, gdy IDF kontynuowała kampanię bombardowań, gdy izraelski premier powiedział żołnierzom IDF w bazie sił powietrznych Ramon w południowym Izraelu, że wojna zakończy się dopiero wtedy, gdy Hamas zostanie całkowicie zniszczony.

„Nasi wrogowie źle nas ocenili. Nie będzie zawieszenia broni bez powrotu zakładników” – powiedział Netanjahu.

„Należy to całkowicie usunąć ze słownika. Mówimy to naszym przyjaciołom i naszym wrogom. Po prostu będziemy kontynuować, dopóki ich nie pokonamy. Nie mamy alternatywy.

Twarda retoryka pojawia się, gdy światowi przywódcy, w tym bezpośredni sąsiedzi, błagają 74-letniego przywódcę, aby zaprzestał nieustannych bombardowań enklawy.

Papież Franciszek wezwał do pomocy humanitarnej i pomocy rannym Gazańczykom, aby złagodzić „bardzo poważną” sytuację.

Benjamin Netanjahu (na zdjęciu) nie zgodził się na ustąpienie pożaru, który spadł na Gazę od wybuchu wojny na początku października
Pożary strawiły całe budynki w Strefie Gazy, gdy IDF rzucił piekło na enklawę
Nocne niebo Gazy rozjaśniło się pomarańczowym żarem, gdy IDF wystrzeliło flary w związku z toczącą się walką z Hamasem
Papież Franciszek wezwał Netanjahu do zaprzestania zaciekłego konfliktu „w imię Boga”

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziewczyna „zamordowana” przez Hamas ŻYJE i jest przetrzymywana jako zakładniczka w Gazie: Nowa agonia dla rodziny 8-letniej Emily Hand, gdy Izrael twierdzi, że została uprowadzona, a NIE zabita przez grupę terrorystyczną

„Ciągle myślę o poważnej sytuacji w Palestynie i Izraelu, gdzie wiele osób straciło życie. Modlę się, abyście w imię Boga przestali i zaprzestali ognia” – powiedział, zwracając się do tłumów na Placu Świętego Piotra po cotygodniowej modlitwie „Anioł Pański” w niedzielę.

„Mam nadzieję, że zostanie zrobione wszystko, aby uniknąć rozszerzenia konfliktu, że ranni zostaną uratowani, a pomoc dotrze do ludności Gazy, gdzie sytuacja humanitarna jest bardzo poważna” – dodał.

Tymczasem Ayman Safadi, minister spraw zagranicznych Jordanii, która graniczy z Izraelem, ubolewał, że „Izrael traci swoje człowieczeństwo w tej wojnie” po nalotach na dwa obozy dla uchodźców w centrum Gazy, w których rzekomo zginęły co najmniej 53 osoby, a dziesiątki innych zostało rannych.

„To szaleństwo nie może trwać dalej i ta wojna musi się zakończyć” – Safadi powiedział Sky News.

„Nikt nie zyskuje, wręcz przeciwnie, wszyscy tracą”.

Izraelskie Siły Obronne twierdzą, że „całkowicie otoczyły miasto Gaza” i przeprowadzają „szerokie ataki na infrastrukturę terrorystyczną” pod i nad ziemią, po ujawnieniu, ich zdaniem, kolejnych dowodów na istnienie sieci tuneli „Miasta Terroru” Hamasu.

Warto przeczytać!  „Niezwyciężony” cyrkonowy pocisk hipersoniczny Putina ma wspólny problem

Ayman Safadi (na zdjęciu), minister spraw zagranicznych Jordanii, która graniczy z Izraelem, ubolewał, że „Izrael traci swoje człowieczeństwo w tej wojnie”
„Mam nadzieję, że uczyni się wszystko, aby uniknąć rozszerzenia konfliktu, że ranni zostaną uratowani, a pomoc dotrze do ludności Gazy” – powiedział papież Franciszek (na zdjęciu)

CZYTAJ WIĘCEJ: Policja spotkała się z dochodzeniem w sprawie „koordynatora przywództwa” w Scotland Yardzie, który stwierdził, że wsparcie dla Izraela powinno być „przestępstwem z nienawiści” – po zwolnieniu siłą skrajnie lewicowego doradcy, który skandował „od rzeki do morza” podczas propalestyńskiego wiecu

Pośród doniesień o „poważnych starciach” pomiędzy siłami izraelskimi a Hamasem rząd Hamasu w Gazie stwierdził, że siły izraelskie przeprowadziły „intensywne bombardowania” wokół kilku szpitali na północy Strefy Gazy, wkrótce po odcięciu telekomunikacji.

Według doniesień w Gazie doszło do trzeciej całkowitej przerwy w komunikacji od początku wojny, podczas gdy izraelskie wojsko ogłosiło, że otoczyło miasto Gaza i podzieliło oblężony pas wybrzeża na dwie części.

„Dziś jest północna i południowa Gaza” – powiedział wczoraj wieczorem rzecznik IDF, kontradmirał Daniel Hagari, nazywając to „znaczącym etapem” wojny z Hamasem. Izraelskie media podały, że wojska wkroczą do miasta Gaza w ciągu 48 godzin.

Orzeczenie to nadeszło, gdy Izrael oskarżył Hamas o zbrodnie wojenne, ujawniając nowe dowody, które według niego dowodzą, że grupa terrorystyczna wykorzystuje szpitale w Strefie Gazy jako bazy wojskowe, uniemożliwiając jednocześnie ucieczkę ludności cywilnej.

„Hamas jest słaby bez ludzkich tarcz” – stwierdził Hagari po opublikowaniu wcześniej tajnych informacji wywiadowczych, które, jego zdaniem, zostały udostępnione partnerskim agencjom z USA i Wielkiej Brytanii.

Dym i płomienie unoszą się nad miastem Gaza, gdy w głównym mieście oblężonego pasa nasilają się walki

W innym ośrodku cywilnym, Szejku Hamadzie, znanym jako szpital „katarski”, Hagari pokazał dowody fotograficzne przedstawiające wejścia do tuneli obok budynku odkryte przez wojska izraelskie
Materiał filmowy pokazuje, według IDF, wejścia do tuneli Hamasu pod jednym ze szpitali

Pokazał zdjęcia lotnicze wyrzutni rakiet Hamasu w pobliżu „indonezyjskiego” szpitala w Gazie i powiedział, że terroryści wiedzieli, że IDF nie może przeprowadzić nalotu, który spowodowałby dodatkowe szkody w szpitalu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Propalestyński protestujący w okropny moment zrywa pokaz balonów ustawionych dla izraelskich dzieci porwanych przez terrorystów Hamasu i mówi, że „to demonstracja kogoś innego”, zanim zostaje zabrany przez policję

W obliczu paraliżujących niedoborów paliwa dla szpitali i domów Hagari powiedział, że dalsze materiały udostępnione przez IDF pokazują, że „w Gazie nie brakuje paliwa”. Jest w rękach Hamasu. Kradną to ze szpitali.

Dodał, że część tego paliwa była przechowywana pod indonezyjskim szpitalem, który znajdował się zaledwie 75 metrów od miejsca startu, a budynek w rzeczywistości wzniesiono nad „Miastem Terroru” Hamasu, pajęczą siecią tuneli pod enklawą.

Było również nagranie, na którym w nagranej rozmowie urzędnik z Gazy mówi koledze: „Mówią, że w Gazie brakuje paliwa, to kłamcy, kłamcy” – co według Hagari zostało zweryfikowane przez Stany Zjednoczone.

Warto przeczytać!  Greckie partie opozycyjne nie są w stanie zawrzeć sojuszu, widać nowe wybory

W innym ośrodku cywilnym, Szejku Hamadzie, znanym jako szpital „katarski”, Hagari pokazał coś, co według niego stanowiło fotograficzne dowody wejść do tuneli wzdłuż budynku odkrytych przez wojska izraelskie.

Pokazał także materiał wideo przedstawiający terrorystów Hamasu strzelających do Izraelczyków ze szpitala.

Pojawiły się klipy wideo i audio rzekomo pokazujące, że Hamas aktywnie uniemożliwia ewakuację ludności cywilnej z północnej Strefy Gazy, do czego Izraelczycy zachęcali, zrzucając 1,5 miliona broszur, 6 milionów nagranych rozmów telefonicznych i 4,4 miliona SMS-ów.

Race armii izraelskiej oświetlają niebo nad północną Strefą Gazy
Dym unosi się po izraelskich nalotach w północnej Strefie Gazy
Izraelscy żołnierze i czołgi zajmują pozycje w mocno bombardowanej Strefie Gazy

Podczas jednej, rzekomo nagranej rozmowy z mieszkańcem obozu dla uchodźców w Jabalii, oficer IDF mówi im po arabsku: „Nie będzie bezpiecznego miejsca”.

Powiedział, że część tego paliwa była przechowywana pod indonezyjskim szpitalem, który znajdował się zaledwie 75 metrów od miejsca startu, a budynek w rzeczywistości wzniesiono nad „Miastem Terroru” Hamasu, pajęczą siecią tuneli pod enklawą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Brytyjscy obywatele uciekający z Gazy stoją przed „rozdzierającą” perspektywą pozostawienia swoich bliskich bez brytyjskich paszportów, utkniętych w rozdartej wojną enklawie przybrzeżnej

Hagari pokazał zdjęcia pojazdów Hamasu blokujących drogę wyjazdową z północnej Gazy i powiedział, że jego bojownicy strzelali z broni przeciwpancernej w kierunku żołnierzy izraelskich, którzy otworzyli korytarz humanitarny, aby umożliwić dalszą ewakuację.

Nowe informacje wywiadowcze wyszły na światło dzienne, gdy izraelskie wojsko poinformowało, że podzieliło oblężoną przybrzeżną enklawę na dwie części.

Żołnierze „dotarli do wybrzeża i go utrzymują” – dodał.

„Obecnie mają miejsce powszechne ataki na infrastrukturę terrorystyczną – pod ziemią i nad nią” – powiedziała Hagari.

W niedzielny wieczór dramatyczne zdjęcia ukazały ogromne kule ognia unoszące się nad miastem Gaza na północy, za co Hamas obwinia izraelskie bombardowania.

„Od ponad godziny wokół szpitali mają miejsce intensywne bombardowania” – powiedziała Salama Marouf, szefowa biura medialnego rządu Hamasu.

Według Maroufa szczególnie ciężkie strajki miały miejsce w pobliżu największego szpitala na terytorium Palestyny, Al-Shifa.

Do zamachu doszło po tym, jak izraelskie wojsko po raz kolejny oskarżyło Hamas o wykorzystywanie szpitali w swojej kampanii wojskowej przeciwko Izraelowi.

„Hamas umieszcza siły i broń wewnątrz, pod i wokół szkół, meczetów, domów i obiektów ONZ” – powiedział w niedzielę reporterom Hagari.

Dym unosi się po izraelskich nalotach w północnej Strefie Gazy
Zdjęcie zrobione w Sderot wzdłuż granicy ze Strefą Gazy na początku 5 listopada 2023 r. pokazuje dym i ogień unoszący się nad palestyńską enklawą podczas izraelskiego ataku
Zniszczone budynki w mieście Gaza, 5 listopada 2023 r

„Do najgorszych zbrodni wojennych Hamasu należy wykorzystywanie szpitali do ukrywania infrastruktury terrorystycznej” – dodał. Hamas wielokrotnie odrzucał te oskarżenia.

Warto przeczytać!  5 rzeczy, które warto wiedzieć na 31 maja: DeSantis, Sztuczna inteligencja, Transakcja zadłużenia, Wielka Brytania, Ukraina

Zapytany, jakie działania podejmie Izrael przeciwko wskazanym przez siebie obiektom Hamasu, powiedział: „Nie mogę powiedzieć więcej, ale to musi się skończyć” i dodał: „Izrael przestrzega prawa międzynarodowego”.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas Izrael bezlitośnie uderzył w oblężoną Strefę Gazy w swojej bitwie o zniszczenie Hamasu, zrównując z ziemią całe przecznice i zabijając ponad 9700 ludzi, głównie kobiet i dzieci.

Jak twierdzą izraelskie władze, atak na Gazę nastąpił po tym, jak bojownicy Hamasu wtargnęli na granicę 7 października i zabili 1400 osób, głównie cywilów.

Izrael kontynuował w nocy brutalny atak na Hamas, a samoloty IDF uderzyły w „bazę terrorystów”

W miarę jak bezlitosne bombardowanie Strefy Gazy przez Izrael trwa już 30. dzień, konflikt grozi przekształceniem się w wojnę totalną na innym froncie.

Ponieważ na granicy izraelsko-libańskiej trwa codzienna transgraniczna wymiana ognia pomiędzy Hezbollahem a armią Izraela, szef sztabu IDF, generał broni Herzi Halevi, powiedział dzisiaj, że jego armia jest gotowa przystąpić do ataku.

„Postawiliśmy sobie za cel przywrócenie znacznie lepszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na granicach, nie tylko w Strefie Gazy” – mówi Halevi podczas dzisiejszej oceny w 210. Dywizji w północnym Izraelu.

„W każdej chwili jesteśmy gotowi do ataku na północy. Rozumiemy, że może się to zdarzyć i ufamy, że obrona tutaj jest silna” – dodał.

Napięcie wzrasta zaledwie dzień po tym, jak przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah zagroził eskalacją wojny przeciwko Izraelowi, ostrzegając przed „prawdziwą bitwą”.

Przywódca potężnej grupy wychwalał powódź w Alaksa – tej nazwy użył Hamas dla swojego brutalnego ataku w zeszłym miesiącu.

Powiedział, że „chwalebna operacja dżihadu” doprowadziła do „trzęsienia ziemi” w państwie żydowskim, ujawniła słabość Izraela i jego armii oraz zapoczątkowała nowy historyczny etap bitwy.

„Wasza flota na Morzu Śródziemnym nas nie przeraża… Jesteśmy gotowi stawić czoła flocie, którą nam grozicie” – powiedział Nasrallah, zwracając się do Stanów Zjednoczonych. „Kto chce zapobiec wojnie regionalnej, musi szybko powstrzymać agresję na Gazę”.

Stany Zjednoczone „utrudniają zawieszenie broni i zakończenie agresji” – dodał.

Jego ciężko uzbrojona grupa, wspierana przez Iran, przeprowadziła jednoczesne ataki na izraelskie pozycje wzdłuż granicy libańskiej, podczas gdy mieszkańcy południowego Libanu donosili o najzacieklejszych izraelskich atakach w historii.

IDF stwierdziła, że ​​jej samoloty uderzyły w cele Hezbollahu w odwecie za ich atak i połączyły ataki powietrzne z ostrzałem artyleryjskim i czołgowym.


Źródło