Świat

Tunel w Gazie: Co CNN zobaczyło odwiedzając odsłonięty szyb w pobliżu szpitala Al-Shifa

  • 20 listopada, 2023
  • 6 min read
Tunel w Gazie: Co CNN zobaczyło odwiedzając odsłonięty szyb w pobliżu szpitala Al-ShifaMiasto Gaza
CNN

Nawet w ciemności całkowite zniszczenie północnej Gazy jest jasne jak dzień. Puste skorupy budynków, oświetlone ostatnimi strzępami światła, wyłaniają się z krajobrazu na gruntowych drogach w Strefie Gazy. W nocy jedynymi oznakami życia są pojazdy Sił Obronnych Izraela (IDF), które huczą po krajobrazie, zacieśniając uścisk wojska w północnym sektorze.

W sobotni wieczór udaliśmy się z IDF do Gazy, aby zobaczyć nowo odsłonięty szyb tunelu odkryty na terenie szpitala Al-Shifa, największej placówki medycznej w enklawie.

Po przekroczeniu płotu granicznego około godziny 9:00 wieczorem nasz konwój Humvee wyłączył światła, przemierzając Strefę Gazy za pomocą noktowizorów. Następne sześć godzin spędziliśmy w Gazie, większość tego czasu spędzaliśmy tam i z powrotem z szybu tunelu.

Praktycznie każdy budynek na naszej drodze nosił ślady zniszczeń wojennych. Wiele konstrukcji uległo całkowitemu zniszczeniu, inne zaś trudno było rozpoznać po czymś więcej niż poskręcanym metalu. Jeżeli istniało tu życie, to już dawno zniknęło. Mieszkańcy albo przenieśli się na południe, albo zginęli w ciągu sześciu tygodni wojny.

Orena Liebermanna/CNN

Wkrótce po przekroczeniu granicy z Gazą konwój Humvee zgasił światła i jechał w ciemności.

Naszym pierwszym przystankiem było miejsce na plaży, gdzie IDF przygotowało bazę wypadową. Stamtąd wraz z kilkoma innymi reporterami przesiedliśmy się do transporterów opancerzonych i udaliśmy się na ostatni kilometr do szpitala. Jedyny widok na zewnątrz zapewniał noktowizor. Ale nawet w czerni i bieli poziom zniszczeń był szokujący.

Warto przeczytać!  Ławrow w OBWE – DW – 12.01.2023

W mieście Gaza szkieletowe pozostałości wieżowców mieszkalnych i wieżowców wypełniały puste ulice miasta. Nawet gdybyśmy mogli rozmawiać z Palestyńczykami, będąc częścią IDF, w pobliżu nie było nikogo, z kim moglibyśmy porozmawiać.

CNN przez cały czas relacjonowało wydarzenia z wnętrza Gazy pod eskortą mediów IDF. Warunkiem dołączenia dziennikarzy do tego miejsca było przesłanie izraelskiemu wojsku do przeglądu materiału filmowego nakręconego w Gazie oraz wyrażenie zgody na nieujawnianie wrażliwych lokalizacji i tożsamości żołnierzy. CNN zachowało kontrolę redakcyjną nad raportem końcowym.

Gdy wysiedliśmy z pojazdu opancerzonego, ogarnęła nas całkowita ciemność. Pozwolono nam jedynie skorzystać z czerwonych świateł, aby udać się do pobliskiego budynku, gdzie czekaliśmy, aż siły izraelskie znajdujące się już na miejscu zabezpieczą teren. Szyb tunelu znajdował się bardzo blisko, ale był całkowicie odsłonięty.

Dowódca naszej grupy, podpułkownik Tom, powiedział, że ten tunel jest znacznie większy od innych, które widział wcześniej. „To duży tunel” – powiedział. „Natrafiłem na tunele — w 2014 r [Operation] Protective Edge, byłem dowódcą kompanii, a ten tunel jest o rząd wielkości większy niż standardowy tunel.

Spodziewaliśmy się, że usłyszmy walki, gdy wkroczymy do samego miasta Gaza. Zamiast tego usłyszeliśmy niemal całkowitą ciszę. Tylko raz w ciągu około 45 minut spędzonych w szpitalu usłyszeliśmy odległe odgłosy wystrzału z broni ręcznej i nie było możliwe określenie, jak daleko był w środku miejskiego środowiska. Przez resztę czasu cisza sprawiała, że ​​ciemność wydawała się jeszcze bardziej przytłaczająca.

Warto przeczytać!  Nie twórz dramatu w związku z umową Brexit, Rishi Sunak mówi posłom torysów

Orena Liebermanna/CNN

Jedynym widokiem na zniszczenia w Gazie był mały monitor noktowizyjny znajdujący się w transporterze opancerzonym.

Zbliżała się północ, gdy przeszliśmy ostatnie kilka metrów do odsłoniętego szybu tunelu. IDF obiecały „konkretne dowody” na to, że Hamas wykorzystywał naziemny kompleks szpitalny jako przykrywkę dla znajdującej się pod nim infrastruktury terrorystycznej, w tym centrum dowodzenia i kontroli.

Kilka dni wcześniej IDF opublikowało pierwszą partię dowodów, która, jak twierdzili, znalazła broń i amunicję w samym szpitalu. Jednak zdjęcia w żadnym stopniu nie dowodziły, że Hamas miał pod spodem placówkę, a dochodzenie CNN wykazało, że część broni została przeniesiona.

Odkrycie szybu tunelu następnego dnia było bardziej fascynujące i pokazało wejście do czegoś podziemnego. Ale nawet wtedy nie było jasne, co to było i jak daleko sięgnęło. To właśnie wszyscy próbowali zrozumieć.

Stojąc na krawędzi szybu tunelu, było oczywiste, że sama konstrukcja jest solidna. Na górze nad krawędzią otworu wisiały resztki drabiny. Pośrodku okrągłego szybu środkowy słup wyglądał jak piasta kręconych schodów. Sam trzon sięgał dalej, niż mogliśmy dostrzec, zwłaszcza w słabym świetle naszych reflektorów.

Film opublikowany przez IDF z wnętrza szybu pokazał to, czego nie mogliśmy zobaczyć ze szczytu otworu. Film przedstawia kręcone schody prowadzące w dół do betonowego tunelu. IDF twierdzi, że szyb tunelu sięga w dół około 10 metrów, a tunel ma długość 55 metrów. Na jego końcu znajdują się metalowe drzwi z małym okienkiem.

Warto przeczytać!  Obóz Jenin zdewastowany po wycofaniu się Izraela, obie strony przysięgają więcej przemocy

„Musimy zburzyć podziemny obiekt, który znaleźliśmy” – powiedział rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari. „Myślę, że kierownictwo Hamasu znajduje się pod wielką presją, ponieważ znaleźliśmy ten obiekt i teraz mamy zamiar go zburzyć. To zajmie nam czas. Zrobimy to bezpiecznie, ale zrobimy to”.

Jest to prawdopodobnie najbardziej przekonujący dowód jak dotąd na to, że IDF zaproponowało, że pod szpitalem może znajdować się sieć tuneli. Nie ustalono bez wątpienia, że ​​pod największym szpitalem w Gazie znajduje się centrum dowodzenia, ale jasne jest, że pod nim znajduje się tunel. Zobaczenie, co łączy się z tym tunelem, jest absolutnie kluczowe.

Dla Izraela stawka nie może być wyższa. Izrael od tygodni, jeśli nie lat, publicznie zapewniał, że Hamas zbudował infrastrukturę terrorystyczną pod szpitalem. Zdolność dalszego prowadzenia wojny w obliczu narastającej krytyki międzynarodowej zależy w dużej mierze od tego, czy Izrael będzie w stanie udowodnić tę tezę.

Hamas wielokrotnie zaprzeczał istnieniu sieci tuneli pod szpitalem Shifa. To samo powiedzieli urzędnicy ds. zdrowia, którzy rozmawiali z CNN, twierdząc, że jest to wyłącznie placówka medyczna.

Jak rzadko ma to miejsce w przypadku konfliktu izraelsko-palestyńskiego, ta odpowiedź jest naprawdę czarno-biała. Albo pod szpitalem znajduje się szereg podziemnych tuneli. Albo nie ma.


Źródło