Świat

Tysiące ukraińskich dzieci wywieziono na Białoruś – badania Yale

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Tysiące ukraińskich dzieci wywieziono na Białoruś – badania Yale


AMSTERDAM, 16 listopada (Reuters) – Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę ponad 2400 dzieci z Ukrainy w wieku od sześciu do 17 lat zostało przewiezionych do 13 placówek na terenie całej Białorusi, wynika z badań opublikowanych w czwartek przez Uniwersytet Yale.

Prokurator generalny Ukrainy oświadczył w maju, że prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomej roli Białorusi w przymusowym przesiedleniu ponad 19 000 zidentyfikowanych dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosję od wybuchu konfliktu, w tym do Rosji.

Niektórzy eksperci i organizacje szacują, że całkowita liczba jest znacznie wyższa.

Ustalenia Laboratorium Badań Humanitarnych w Yale School of Public Health, które otrzymuje fundusze Departamentu Stanu USA, przekazane agencji Reuters, są najszerszym jak dotąd na temat rzekomej roli Białorusi w rosyjskim programie relokacji ukraińskich dzieci.

Rosja oświadczyła już wcześniej, że oferuje pomoc humanitarną osobom pragnącym dobrowolnie opuścić Ukrainę i odrzuca oskarżenia o zbrodnie wojenne.

Warto przeczytać!  Express Entry: Kanada uruchamia selekcję opartą na kategoriach dla Express Entry – skorzystają na tym pracownicy STEM

Służba prasowa rosyjskiego Komisarza Praw Dziecka, który nadzoruje relokację dzieci z okupowanej Ukrainy, oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz w sprawie badań.

„Te ujawnienia zaangażowania Białorusi są częścią szerszej kampanii kierowanej przez Rosję” – stwierdził w oświadczeniu Departament Stanu USA. „Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu pociągać do odpowiedzialności podmioty zaangażowane w nadużycia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie”.

Do kluczowych ustaleń wyszczególnionych w 39-stronicowym raporcie należy fakt, że dzieci przewożono z co najmniej 17 miast w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim na Ukrainie, co badacze z Yale określili jako stałą praktykę.

Ponad 2000 dzieci zidentyfikowanych przez Yale zostało przewiezionych do ośrodka dla dzieci w Dubrawie w obwodzie mińskim na Białorusi w okresie od września 2022 r. do maja 2023 r., a 392 dzieci przewieziono do 12 innych placówek.

„Systematyczne wysiłki Rosji mające na celu identyfikację, gromadzenie, transport i reedukację ukraińskich dzieci zostały ułatwione przez Białoruś” – czytamy w raporcie.

„Rosyjski rząd federalny i reżim białoruski współpracują nad koordynacją i finansowaniem przemieszczania się dzieci z okupowanej przez Rosję Ukrainy przez Rosję na Białoruś”.

Warto przeczytać!  „Ogromne upokorzenie”: nieudany rosyjski pucz ujawnia głębokie wady reżimu Putina

Transporty na Białoruś przez Rosję zostały „ostatecznie skoordynowane” między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką – dodał.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w marcu nakaz aresztowania Putina. Oskarżyła go i komisarz ds. praw dziecka Marię Lwową-Bełową o zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji setek dzieci z Ukrainy.

Przewożenie dzieci poniżej 18 roku życia przez granicę bez zgody rodzica lub opiekuna jest zabronione na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego.

Prokuratura Ukrainy ds. zbrodni wojennych oświadczyła, że ​​prowadzi dochodzenie w sprawie deportacji pod kątem potencjalnego ludobójstwa.

Konwencja o ludobójstwie określa pięć czynów, z których każdy może stanowić przestępstwo, jeśli został popełniony z zamiarem ludobójstwa, włączając w to przymusowe wyprowadzenie dzieci ze swojej grupy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i Biuro Prokuratora Generalnego, które nadzoruje śledztwa w sprawie zbrodni wojennych, nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Jak wynika z raportu Yale, Łukaszenka zgodził się na wykorzystanie organizacji państwowych do transportu dzieci z Ukrainy na Białoruś i finansowania ich transportu. Stwierdzono, że po przybyciu na Białoruś dzieci zostały poddane szkoleniu wojskowemu i reedukacji.

Warto przeczytać!  TikToker wyszedł ze łzami po tym, jak nieznajomi odrzucili jej ofertę zapłaty za zakupy spożywcze

Nie jest jasne, ile dzieci zidentyfikowanych w wyniku badań Yale pozostaje na Białorusi.

Dodatkowe sprawozdania Davida Ljunggrena; Montaż: Mike Collett-White, Alexandra Hudson i Rosalba O’Brien

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę


Źródło