Zdrowie

Udary coraz częstsze u 30- i 40-latków. Lekarz: młodzi często „przegapiają” objawy

 • 31 lipca, 2023
 • 12 min read
Udary coraz częstsze u 30- i 40-latków. Lekarz: młodzi często „przegapiają” objawy

 1. Każdego roku udar mózgu dotyka ponad 80 tys. Polaków i powoduje ok. 30 tys. zgonów

 2. Zdaniem medyków aż 90 proc. czynników, które potęgują ryzyko udaru mózgu, można zmodyfikować albo całkiem wykluczyć samodzielnie. Jednym z najważniejszych jest otyłość

 3. Jednak są też przyczyny udaru niezależne od chorego, np. obciążenie rodzinne i niektóre choroby

 4. — Czasami liczne schorzenia współistniejące mogą maskować rzeczywiste objawy udaru — podkreśla dr Nowakowski. W przypadku zdarzenia mamy tylko kilkugodzinne „okno czasowe”

 5. Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Skąd biorą się udary u młodych ludzi?

Jak podkreśla dr hab. n. med. Przemysław Nowakowski, angiolog i specjalista chirurgii naczyniowej, udary to niezwykle ważny i trudny problem zdrowotny i społeczny, a ich liczba wyraźnie się zwiększa.

— Jest to problem wielopłaszczyznowy o różnej etiologii i leczeniu — mówi lekarz i zwraca uwagę na coraz częstsze występowanie udarów wśród młodszej populacji. — Wiąże się to z pewnością z cywilizacyjnym szybkim tempem życia, długotrwałym stresem, używkami, bagatelizowaniem pojawiających się objawów, brakiem badań profilaktycznych — wymienia.

— Zdecydowana większość udarów ma podłoże niedokrwienne — około 80 proc., pozostałe 20 proc. to udary krwotoczne. Te pierwsze są spowodowane zamknięciem naczynia w mózgu przez skrzeplinę, czy fragment oderwanej blaszki miażdżycowej, natomiast te drugie są spowodowane pęknięciem naczynia w mózgu i po prostu wylaniem się krwi do tkanki mózgowej — tłumaczy specjalista.

Dr hab. n.med. Przemysław Nowakowski

Dr hab. n.med. Przemysław Nowakowski
|


Materiały prasowe / Materiały prasowe


Dr hab. n. med. prof. Akademii Śląskiej Przemysław Nowakowski jest specjalistą chirurgii naczyniowej i angiologiem Grupy American Heart of Poland.

Jak podkreśla nasz rozmówca, u młodych ludzi zwykle nie spodziewamy się zaawansowanych zmian miażdżycowych w naczyniach, natomiast przyczyną zamknięcia naczynia lub krwotoku mogą być arytmia serca, wady zastawkowe serca, czy niekontrolowane nadciśnienie tętnicze krwi, ryzyko udaru zwiększają również otyłość, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej.

— Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, pozwalające na wczesne wykrycie tych schorzeń oraz ich leczenie. Młode osoby, u których wystąpi udar, często od wielu lat nie były u lekarza, nie miały badania EKG czy UKG, czy nawet badań krwi. Przyczyną z pewnością nie jest tu brak dostępności do takich badań, ale raczej brak dbałości o swoje zdrowie, czy bagatelizowanie występujących objawów — mówi dr Nowakowski.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Angiolog: młodsi pacjenci lekceważą symptomy udaru

— Chorzy z objawami udaru, szczególnie tymi, które ustąpiły po kilku czy kilkunastu minutach, mają skłonność do lekceważenia tych symptomów, co niejednokrotnie kończy się rozległym udarem w nieodległym czasie — ostrzega angiolog.

— W związku z tym część pacjentów lub ich rodzin, orientuje się szybko i szybko zaczyna szukać pomocy, natomiast niestety przy skąpych objawach często prowadzi to do zwłoki w diagnostyce i leczeniu. Z pewnością wszystkie akcje informacyjne zwiększają świadomość możliwych objawów tej choroby i przekładają się na pozytywny efekt badań profilaktycznych oraz szybszej reakcji na ich wystąpienie, co ma kolosalne znaczenie w leczeniu i rokowaniu — podkreśla dr Przemysław Nowakowski.

Warto przeczytać!  Nowe wieści o stanie zdrowia Bruce'a Willisa. Rodzina wydała oświadczenie

Jak zauważa, sam wiek nie ma znaczenia, jeśli chodzi o symptomatologię udaru, czyli jego oznaki. — Objawy w dużej mierze zależą od z jednej strony przyczyny, a z drugiej od lokalizacji i rozległości zmian w tkance mózgowej. Można założyć, że młodzi pacjenci mają większą skłonność do „przegapienia” objawów, ponieważ nie myślą, że mogą być chorzy — tłumaczy ekspert.

Lekarz: dodatni wywiad rodzinny jest sygnałem ostrzegawczym

Wiek pacjentów, u których wystąpił udar, waha się od wieku młodzieńczego do osób w wieku podeszłym. — Oczywiście ryzyko udaru wzrasta z wiekiem i chorobami współistniejącymi, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że niektóre przyczyny jak na przykład wady serca czy zaburzenia krzepnięcia krwi, mogą mieć charakter wrodzony, ale, co równie ważne, charakter dziedziczny — zaznacza.

— Zatem dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób serca i naczyń, udaru, nadkrzepliwości krwi powinien być sygnałem ostrzegawczym dla młodych osób. W mojej praktyce chirurga naczyniowego spotykam się najczęściej z pacjentami powyżej 55. roku życia, od którego statystycznie zwiększa się częstość udarów, jednak zdarza mi się leczyć chorych poniżej 35. roku życia. Ostatnio była to 33-letnia kobieta, u której na szczęście po leczeniu pozostały minimalne deficyty neurologiczne. Jednak nie wszyscy chorzy mają tyle szczęścia — podkreśla specjalista chirurgii naczyniowej.

Jak rozpoznać udar u samego siebie i bliskiej osoby?

Specjalista mówi, że objawy, które mogą sugerować udar, możemy ogólnie podzielić na objawy wstępne, które wyprzedzają sam udar i symptomy, które świadczą o już rozwijającym się udarze.

— Jedne i drugie nie powinny zostać przeoczone. Dyskretnymi objawami przedudarowymi może być uporczywy ból głowy, zaburzenia widzenia pod postacią mroczków, błysków, świetlistych punktów, kolejne to czasami zawroty głowy, chwilowe zaburzenia mowy — chory mówi niezrozumiale, bełkotliwie — wymienia dr Nowakowski.

— Kolejnym objawem może być dyskretne lub większe opadnięcie jednego z kącików ust, czy asymetria twarzy. Wreszcie jako objawy mogą wystąpić zachwiania równowagi i koordynacji ruchów, niedowład czy wręcz porażenie kończyn górnych, dolnych lub nawet całkowita utrata przytomności — dodaje.

Cechami, którymi najczęściej określa się delirium, są zaburzenia świadomości i zaburzenia uwagi. W przypadku zaburzenia świadomości pacjent czuje się zdezorientowany zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Natomiast zaburzenia uwagi polegają na upośledzeniu zdolności koncentracji. Chory może również czuć się zdezorientowany i mieć problemy ze skupieniem lub zapamiętywaniem.

Spróbujmy wówczas zapytać o imię, wiek i dzisiejszą datę. Jeśli wyda się niepewny lub nie potrafi odpowiedzieć, prawdopodobnie potrzebuje pilnej pomocy medycznej. Ten nagły znak ostrzegawczy może pojawić się już na tydzień przed poważnym zdarzeniem medycznym, jakim jest udar.

Angiolog uważa, że warto również w trakcie takich objawów zmierzyć po prostu ciśnienie krwi, bo część chorych ma w tym czasie bardzo wysoki wzrost ciśnienia tętniczego, również wymagający szybkiej reakcji.

— Nie ma różnic w występowaniu opisanych powyżej objawów w zależności od wieku chorego, natomiast należy pamiętać, że czasami liczne schorzenia współistniejące mogą maskować rzeczywiste objawy udaru. Z drugiej strony objawy występujące u ludzi młodych mogą być bagatelizowane, właśnie z powodu wieku i teoretycznie braku wcześniejszego rozpoznania innych schorzeń — mówi lekarz.

Warto przeczytać!  Tak człowiek przekracza próg alkoholizmu. "Nie od razu lądujemy na dnie" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Ekspert Medonetu podkreśla, że w przypadku zaobserwowania objawów czy podejrzenia udaru, czas ma kluczowe znaczenie, jest takie medyczne określenie „time is brain”, co szczególnie podkreśla, jak duże znaczenie dla leczenia i późniejszego rokowania ma okres od wystąpienia objawów do rozpoczęcia leczenia szpitalnego. — Współczesne możliwości interwencyjnego leczenia udaru są coraz bardziej obiecujące, jednak ograniczone są do kilkugodzinnego „okna czasowego” od początku objawów do rozpoczęcia terapii — zaznacza.

Ekspert: pacjenci młodsi mają większe szanse na powrót do sprawności

Dr Nowakowski podkreśla, że powrót do zdrowia po udarze z pewnością zależy od rozległości samego udaru, stanu ogólnego zdrowia chorego oraz niezwykle ważnej determinacji chorego, ale również rodziny w trakcie procesu leczenia i rehabilitacji.

— Duża lub niewielka rozległość uszkodzenia tkanki mózgowej, jej lokalizacja w mózgu, oczywiście ma wpływ dalszy proces leczenia i rehabilitacji. Niektóre obszary mózgu stosunkowo szybko zostają „zastąpione” innym obszarami, nieuszkodzonymi podczas udaru — mówiąc w dużym uproszczeniu. Każdy chory z udarem wymaga specjalistycznego leczenia w ostrej fazie udaru, ale później zaczyna się żmudna praca z rehabilitantem, logopedą, fizjoterapeutą. Właśnie w tym okresie ta determinacja i chęć walki o powrót do zdrowia ma olbrzymie znaczenie. Pierwsze etapy rehabilitacji mogą być dla chorego nawet frustrujące, a brak widocznego postępu zniechęcać do dalszej pracy — uprzedza angiolog.

— Z pewnością pacjenci młodsi pod tym względem mają większe szanse na powrót do sprawności, co wiąże się ze zwykle brakiem zaawansowanych innych schorzeń czy większą motywacją chorego — zaznacza ekspert.

Jak dodaje, wielokrotnie poruszanym, również w publikacjach na stronie Medonet, jest problem długotrwałej rehabilitacji chorych po udarze. — O ile leczenie szpitalne i wczesny okres rehabilitacji są rozwiązane systemowo w ramach NFZ, o tyle późniejsze, zwykle wielomiesięczne, a nawet wieloletnie leczenie rehabilitacyjne w dużej mierze wymaga już zaangażowania prywatnych środków, ponieważ czasy oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne oraz ich systemowa dostępność są niewystarczające — nie ukrywa dr Nowakowski.

Udar czy wylew? Tym różnią się te pojęcia

Udar to — mówiąc najprościej — zatrzymanie dopływu krwi do mózgu, które może skończyć się śmiercią lub poważną niepełnosprawnością. Powszechnie uważa się, że udar następuje nagle i niespodziewanie.

Zespół objawów neurologicznych powstaje, gdy dojdzie do nagłego zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Dzieje się tak, gdy duża tętnica doprowadzająca krew do mózgu lub mała tętniczka wewnątrzmózgowa ulegnie zamknięciu, zwężeniu lub pęknięciu i nie doprowadzi krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do danego obszaru mózgu.

Jeżeli tętniczka ulegnie zamknięciu lub dużemu zwężeniu, dochodzi do udaru niedokrwiennego, inaczej nazywanego zawałem mózgu (podobnie jak dochodzi do zawału serca przy zamknięciu tętnic wieńcowych serca).

Z kolei, jeśli dojdzie do pęknięcia tętniczki, wówczas krew rozleje się w pewnym obszarze mózgu i doprowadzi do udaru krwotocznego, czyli krwotoku mózgowego, potocznie nazywanego przez pacjentów „wylewem”.

Warto przeczytać!  Śmiertelne żniwo upałów na południu Europy. "Kiedy go znaleźli, w szatni było 39 st. C"

Około 43 proc. pacjentów z udarem doświadcza objawów miniudaru do tygodnia przed poważnym udarem. Miniudar to powszechnie używany termin opisujący przemijający atak niedokrwienny (TIA).

Udar mózgu

Udar mózgu
|


Maria Samczuk / PAP Infografika


Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 • WHO: coraz częstsze przypadki ptasiej grypy zwiększają ryzyko zakażeń u ludzi

  WHO: coraz częstsze przypadki ptasiej grypy zwiększają ryzyko zakażeń u ludzi

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wzrost przypadków ptasiej grypy na całym świecie stwarza ryzyko, że wirus wkrótce może stać się bardziej zdolny do…

  Adrian Dąbek

  Adrian Dąbek

 • Rak płuc rzadszy u palących mężczyzn, a częstszy u niepalących i młodych kobiet. Onkolog tłumaczy dlaczego

  Rak płuc rzadszy u palących mężczyzn, a częstszy u niepalących i młodych kobiet. Onkolog tłumaczy dlaczego

  Rak płuc jest chorobą powszechną u palaczy, a wyobraźnia na myśl o pacjencie z tą chorobą podsuwa z reguły obraz starszego mężczyzny. W ciągu ostatnich 15 lat…

  Marlena Kostyńska

  Marlena Kostyńska

 • Najbardziej zabójczy nowotwór. Coraz częstszy u młodych i niepalących

  Najbardziej zabójczy nowotwór. Coraz częstszy u młodych i niepalących

  Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym w Polsce oraz najczęstszą przyczyną zgonu z powodu nowotworu. Wbrew przekonaniu wielu osób dotyczy…

  Adrian Dąbek

  Adrian Dąbek

 • Zespół POTS coraz częstszy. To powikłanie po COVID-19 zaskoczyło lekarzy

  Zespół POTS coraz częstszy. To powikłanie po COVID-19 zaskoczyło lekarzy

  Długi COVID staje się coraz większym problemem. Trudno powiedzieć u kogo wystąpi, wiadomo, że już dotyka milionów ludzi i nie chroni przed nim łagodne…

  Monika Mikołajska

  Monika Mikołajska

 • materiał promocyjny

  Wypadanie włosów - jeden z częstszych skutków COVID-19. Jak je zatrzymać?

  Wypadanie włosów – jeden z częstszych skutków COVID-19. Jak je zatrzymać?

  Duszność, gorączka, utrata węchu i smaku – te objawy zakażenia koronawirusem zna każdy. Jak się okazuje, oprócz tych najczęściej występujących symptomów coraz…

 • Ekspert: Zakażenia COVID-19 wśród zaszczepionych częstsze niż się wydaje

  Ekspert: Zakażenia COVID-19 wśród zaszczepionych częstsze niż się wydaje

  Zakażenia koronawirusem wśród zaszczepionych przeciw niemu są częstsze, niż się powszechnie wydaje. Powodem jest niedostateczne monitorowanie sytuacji – ocenił…

  PAP

 • Dlaczego po szczepieniu na COVID-19 kobiety częściej zgłaszają niepożądane skutki uboczne? [WYJAŚNIAMY]

  Dlaczego po szczepieniu na COVID-19 kobiety częściej zgłaszają niepożądane skutki uboczne? [WYJAŚNIAMY]

  Z danych płynących z CDC wynika, iż u kobiet, które otrzymały szczepionkę przeciwko koronawirusowi dużo częściej niż u mężczyzn występują skutki uboczne i są one…

  Monika Zieleniewska

  Monika Zieleniewska

 • Ponad 60 proc. rodziców nie wie, że ich dzieci niedosłyszą. Problem jest coraz częstszy

  Ponad 60 proc. rodziców nie wie, że ich dzieci niedosłyszą. Problem jest coraz częstszy

  Problemy ze słuchem dotyczą nie tylko osób starszych. Są coraz powszechniejsze wśród najmłodszych. Niedosłyszy co piąty uczeń podstawówki. Tymczasem rodzice…

  Aleksandra Lipiec

  Aleksandra Lipiec
  | Redakcja Medonet

 • Otyłość częstszą przyczyną niektórych nowotworów niż palenie!

  Otyłość częstszą przyczyną niektórych nowotworów niż palenie!

  Nadwaga i otyłość w Wielkiej Brytanii jest już częstszą przyczyną niektórych nowotworów niż palenie papierosów – alarmuje Cancer Research UK. Chodzi o takie…

  Zbigniew Wojtasiński

 • Zawał serca częstszy podczas grypy

  Zawał serca częstszy podczas grypy

  W ciągu pierwszych siedmiu dni grypy ryzyko wystąpienia zawału serca jest podwyższone aż sześciokrotnie – piszą kanadyjscy naukowcy na łamach „New England Journal…

  OutbreakNewsToday
  | Medexpress


Źródło