Sport

UEFA Euro 2024: Holandia pokonała Turcję i awansowała do półfinału, by zmierzyć się z Anglią | Wiadomości piłkarskie

• 6 lipca, 2024
  • 5 min read

Holandia wyszła z dołka, pokonując Turcję 2-1 w sobotę i zapewniając sobie miejsce w półfinale Mistrzostw Europy. Samobójczy gol Merta Muldur w 76. minucie, zaledwie sześć po tym, jak Stefan De Vrij anulował pierwszą połowę główki Sameta Akaydina dla Turcji, wystarczył Holendrom w ostatnim ćwierćfinale.

Piłkarze Holandii świętują zwycięstwo.(AFP)

„To była naprawdę walka dzisiaj” – powiedział De Vrij. „Turecka drużyna ma wielkie serce, dużo jakości. Na koniec spisaliśmy się dobrze i zasłużyliśmy na zwycięstwo”.

Twoje życzenia pomogły Indiom wygrać – Przeżyj na nowo epicką podróż Indii w Pucharze Świata T20. Kliknij tutaj

Powiedział, że Holandia była w stanie wywrzeć większą presję na Turcję po tym, jak mierzący 1,97 metra (6 stóp i 5 cali) napastnik Wout Weghorst wszedł na boisko na początku drugiej połowy. „On zawsze walczy z przodu, pomagając drużynie. A my zaczęliśmy utrzymywać piłkę, stwarzać okazje” — powiedział De Vrij. „Następnie strzeliliśmy dwa gole i cała drużyna walczyła do końca”.

Holandia zmierzy się z Anglią w drugim półfinale w Dortmundzie w środę. Hiszpania zmierzy się z Francją w pierwszym meczu we wtorek. Turcja nie miała obrońcy Meriha Demirala, który został zawieszony na dwa mecze przez UEFA za wykonanie nacjonalistycznego gestu dłonią po strzeleniu gola we wtorek w wygranym 2:1 meczu z Austrią. Gest ten jest używany przez tureckich nacjonalistów i kojarzony z grupą ultranacjonalistyczną.

Warto przeczytać!  Axar Patel mianowany kapitanem Delhi Capitals po tym, jak BCCI zakazało Rishabh Pant na mecz IPL 2024 przeciwko RCB

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan był na meczu, ale zmienił plany z powodu dyplomatycznego sporu z Niemcami w sprawie gestu Demirala.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała, że ​​Demiral wykorzystał swoje świętowanie „jako platformę dla rasizmu”, a federalny minister Cem Özdemir, niemiecki polityk tureckiego pochodzenia, powiedział, że gest ten „oznacza terror, faszyzm”.

Wielu tureckich kibiców wykonało ten gest w drodze na berliński Olympiastadion, a także podczas hymnu narodowego Turcji przed meczem. Holendrzy zaczęli lepiej, ale obrońcy Turcji bronili się, by ograniczyć wpływ Cody’ego Gapko, Xaviego Simonsa i Memphisa Depaya. Turcja ustawiła się z pięcioma zawodnikami z tyłu bez piłki, tak jak w wygranym meczu z Austrią, i stopniowo poprawiała swoją grę.

Akaydin odpłacił się okresem tureckiej presji, strzelając gola w 35. minucie. Arda Guler podał piłkę jak z masła, a obrońca uderzył głową w dolną część poprzeczki.

Wywołało to szalone świętowanie wśród sztabu trenerskiego i kibiców Turcji. Guler został zalany uściskami w strefie trenerskiej, podczas gdy kibice na zachodnim krańcu stadionu odpalali race. Większość stała po golu.

Warto przeczytać!  Virat Kohli, a za nim kolejna legenda RCB do szatni CSK, aby spotkać się z MS Dhoni po wirusowej scenie bez uścisku dłoni

Kibice tureccy znacznie przewyższali liczebnie swoich ubranych na pomarańczowo odpowiedników w mieście, w którym mieszka duża społeczność ludzi o tureckich korzeniach. Większość z nich to potomkowie tureckich „pracowników gościnnych”, którzy przybyli do dawnych Niemiec Zachodnich, aby pomóc w odbudowie powojennej gospodarki. W Niemczech mieszka około 3 milionów Turków lub osób o tureckich korzeniach, co czyni ich największą mniejszością etniczną w kraju, a drużyna cieszyła się gorącym poparciem podczas Euro 2024.

Przed przerwą Holendrzy próbowali wyrównać wynik przy akompaniamencie gwizdów.

Holenderski trener Ronald Koeman, który jako piłkarz zdobył z reprezentacją Holandii mistrzostwo Europy w 1988 r., zareagował w przerwie wprowadzając na boisko silnego napastnika Wouta Weghorsta za Stevena Bergwijna.

Obecność Weghorsta dała holenderskim skrzydłowym cel ataku, co doprowadziło do okresu intensywnej presji.

Guler trafił w słupek z rzutu wolnego, ale była to odosobniona próba, gdyż Holendrzy nadal wywierali presję.

Opłaciło się to w 70. minucie, gdy De Vrij miał swobodę i mógł skierować piłkę głową do dośrodkowania Depaya.

Nagle znów dało się usłyszeć holenderskich kibiców, którzy ponownie wiwatowali sześć minut później, gdy Gapko wymusił samobójczą bramkę Muldur, doskakując do obrońcy po płaskim dośrodkowaniu Denzela Dumfriesa.

Warto przeczytać!  Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Azji: Vinesh Phogat powraca, a Hindusi walczą o kwoty olimpijskie
Złap każde duże uderzenie, każdy wicket z Crickit, miejscem, w którym znajdziesz wyniki na żywo, statystyki meczów, quizy, ankiety i wiele więcej

Śledź wszystkie najnowsze wyniki meczów piłkarskich wraz z harmonogramem EPL 2024, harmonogramem ISL 2024 i innymi powiązanymi aktualizacjami tabeli punktów ISL 2024 na stronie internetowej i aplikacji The Hindustan Times