Ukraina dołącza do Polski i Gruzji w kwalifikacjach do Euro 2024 | Krajowy

• 27 marca, 2024
Ukraina dołącza do Polski i Gruzji w kwalifikacjach do Euro 2024 |  Krajowy

Ukraina wyszła z tyłu i we wtorek pokonała Islandię w barażach i zakwalifikowała się do Euro 2024, podczas gdy Polska zapewniła sobie miejsce w finale dzięki zwycięstwu w rzutach karnych nad Walią, a Gruzja zakwalifikowała się do pierwszego w historii dużego turnieju.

Ukraińcy chcieli zakwalifikować się do pierwszego turnieju od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj dwa lata temu i osiągnęli to, odrabiając straty i pokonując Islandię 2:1 w meczu rozgrywanym we Wrocławiu.

Albert Gudmundsson uciszył tłum w mieście zamieszkanym przez dużą populację ukraińskich uchodźców, gdy już po pół godzinie wyprowadził Islandię na prowadzenie.

Islandia licząca mniej niż 400 000 mieszkańców liczyła na powrót do finału konkursu, w którym w 2016 roku dotarła do ćwierćfinału.

Jednak ćwierćfinaliści Euro 2020 Ukraina wyrównała dziewięć minut po przerwie dzięki znakomicie zdobytemu golowi Wiktora Cygankowa z hiszpańskiej drużyny Girona.

Zbliżała się dogrywka, gdy Ukraina chwyciła zwycięzcę na sześć minut przed końcem, a Mykhailo Mudryk z Chelsea po raz pierwszy uderzył z krawędzi pola karnego.

„Dziękuję chłopaki! Dziękuję drużyno! Za wielkie emocje dla całego kraju. Za ważne zwycięstwo i awans do EURO. Za po raz kolejny udowodnienie: ilekroć Ukraińcy napotykają trudności, ale nie poddają się i walczą dalej, Ukraińcy z pewnością zwyciężyć” – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w X.

Warto przeczytać!  Tajne spotkania z udziałem szefa CIA w Warszawie. Ekspert o scenariuszach

Ukraina, która o włos nie przegrała w grupie kwalifikacyjnej z Włochami i zmuszona jest do gry w barażach, może teraz cieszyć się z mistrzostw Europy, które rozpoczną się 14 czerwca w Niemczech.

Pójdą do grupy E wraz z Belgią, Słowacją i Rumunią i będą mieli ambicje awansu do ostatniej 16-stki.

– Agonia dla Walii i Grecji –

Polska wchodzi do trudnej grupy D na Euro wraz z Francją, Holandią i Austrią po tym, jak pokonała Walię w zaciętej serii rzutów karnych na koniec finału barażowego w Cardiff.

Po 90 minutach mecz zakończył się wynikiem 0:0, a w dogrywce nie padły żadne gole, co zakończyło się wyrzuceniem Walii za drugą kartkę, Chrisa Mephama.

Wysokiej jakości rzuty karne, które rozpoczęły się od Roberta Lewandowskiego, który wykorzystał pierwszy rzut Polski, przyniosły dziewięć skutecznych rzutów karnych, po czym Daniel James obronił uderzenie i Walia przegrała 5:4.

Dla walijskiej drużyny, która w 2016 roku była półfinalistką, mistrzostw Europy nie będzie, ale Polska będzie obecna na piątym z rzędu finale kontynentalnym.

„To okrutny mecz, to właśnie powiedziałem zawodnikom, jeden kopniak od kwalifikacji. To boli” – powiedział nadawcy S4C menadżer Walii Rob Page.

Warto przeczytać!  Walia rozpoczęła rozgrywkę z Polską po tym, jak James przypieczętował zdecydowane zwycięstwo nad Finlandią | Kwalifikacje do Euro 2024

Wcześniej Gruzja przeszła do historii, wygrywając po raz pierwszy w dużym międzynarodowym turnieju od czasu uzyskania przez 3,7-milionowy kraj na Kaukazie niepodległości od Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Pokonali Grecję 4:2 w rzutach karnych po remisie 0:0 po dogrywce w Tbilisi, co wywołało wtargnięcie na boisko zachwyconych kibiców na stadionie Borisa Paichadze.

Nika Kvekveskiri uderzył w decydującym rzucie karnym dla Gruzji po tym, jak Tasos Bakasetas i Giorgos Giakoumakis nie zdobyli gola z rzutu karnego dla Grecji.

Zaskocz mistrzów Europy w 2004 roku. Porażka Grecji oznacza, że ​​muszą czekać na zakwalifikowanie się do pierwszego dużego turnieju od czasu Mistrzostw Świata w 2014 roku.

Zajmująca 77. miejsce na świecie gruzińska drużyna prowadzona przez byłego obrońcę Francji Willy’ego Sagnola dołączy do Turcji, Portugalii i Czech w grupie F Mistrzostw Europy.

„Zapłaciłbym, żeby poczuć to, co czuję dzisiaj” – powiedział Sagnol po meczu po angielsku.

Nigdy wcześniej nie byli blisko awansu, aż do porażki w barażach na tym samym etapie podczas ostatniego Euro i przegrania u siebie z Macedonią Północną 1:0 w 2020 roku.

Warto przeczytać!  Ostatnia wojna na Ukrainie: Ukraina „niszczy rosyjski trałowiec na Morzu Czarnym” | Wiadomości ze świata