Świat

„Ukraina stale staje się silniejsza” – aktualizacja „Wojna na Ukrainie” z 17 listopada (edycja europejska)

  • 17 listopada, 2023
  • 8 min read
„Ukraina stale staje się silniejsza” – aktualizacja „Wojna na Ukrainie” z 17 listopada (edycja europejska)


Przegląd:

  • Zełenski szacuje, że wróg ma mniej rakiet niż w zeszłym roku, a obrona przeciwlotnicza Ukrainy uległa poprawie
  • Trzech zabitych, kilku rannych w wyniku ostrzału w Chersoniu
  • Małe rosyjskie zyski potwierdzone na północ od Awdijwki
  • AFU zdobywa wzdłuż granicy doniecko-zaporoskiej
  • Wielka Brytania twierdzi, że Moskwa poniesie ciężkie straty w przypadku ataku na fabrykę Awdijewka
  • Departament Skarbu USA uderza nowymi sankcjami w rosyjskich spedytorów ropy i bałkańskich polityków
  • Wygląda na to, że UE wprowadzi zakaz sprzedaży maszyn precyzyjnych do Rosji

Artyleria z lewego brzegu Dniepru zabija i rani większą liczbę cywilów, pozbawia prądu

Dzień po tym, jak w rosyjskich strajkach w południowych obwodach zginęły cztery osoby, w czwartek w Chersoniu zginęło trzech kolejnych cywilów, po tym jak miasto znalazło się pod rosyjskim ostrzałem z lewego brzegu Dniepru.

W czwartek rano moździerze uderzyły w cele cywilne, w tym w co najmniej jeden budynek mieszkalny w Chersoń, w wyniku czego zginęli 68-letni mężczyzna i 75-letnia kobieta, powiedział gubernator obwodu Oleksandr Prokudin.

Później po południu rosyjska artyleria spadła na miasto Biłozerka, około ośmiu kilometrów na zachód od Chersoń, zabijając jedną osobę i raniąc wiele innych, z których sześciu trafiło do szpitala, w tym nastolatka. W rezultacie obszar ten również stracił moc.

„Jesteśmy w lepszej sytuacji niż w zeszłym roku” jeśli chodzi o obronę powietrzną, mówi dziennikarzom Prezydent

Podczas czwartkowego spotkania z prasą prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosja gromadzi rakiety przeznaczone do zimowych ataków na infrastrukturę, ale Ukraina jest lepiej wyposażona niż w zeszłym roku, aby stawić czoła oczekiwanemu atakowi.

Warto przeczytać!  Chiny mogą zhakować amerykańską „krytyczną infrastrukturę”, ostrzega Departament Stanu | Wiadomości polityczne

„Moim zdaniem się one kumulują [missiles]ale nie mają dużo więcej rakiet w porównaniu do tego, co mieli wcześniej”, AFP zacytował słowa prezydenta.

Po zeszłorocznych atakach powietrznych na sieć energetyczną kraju, które pozostawiły miliony ludzi bez prądu i ciepła, Kijów zintensyfikował kampanię na rzecz większej liczby rakiet ziemia-powietrze i innych systemów obronnych przechwytujących nadlatujące rakiety i drony.

„Jeśli chodzi o obronę powietrzną, jesteśmy lepsi niż zeszłej zimy” – powiedział Zełenski, dodając, że obecnie na miejscu jest większa gotowość na wypadek przerw w dostawie prądu, dzięki większej liczbie schronów i stacji ładowania dla tych, którzy doświadczą przerw w dostawie prądu w domu. „Zima będzie trudna, ale nie gorsza niż w zeszłym roku”.

Zełenski z Ukrainy mówi, że spotkanie Biden-Xi jest dla nas dobre

Więcej na ten temat

Zełenski z Ukrainy mówi, że spotkanie Biden-Xi jest dla nas dobre

Zełenski powiedział, że nie jest w stanie potwierdzić, czy Biden i Xi rozmawiali o wojnie na Ukrainie, ale powiedział reporterom, że prawie dwuletnia inwazja Rosji została „w jakiś sposób podjęta”.

Prezydent przyznał, że w ukraińskiej obronie przeciwlotniczej nadal występują luki, zwłaszcza wokół silnie ostrzeliwanych obszarów obwodów charkowskiego, donieckiego i zaporoskiego, AFP zgłoszone.

Tymczasem na planecie Elona Muska Zełenski jest „rzeźnikiem”

Miliarder technologii i entuzjasta podróży kosmicznych Elona Muskaktóry zajmuje się także prawicowymi ekspertami politycznymi, powiedział w tym tygodniu w wywiadzie, że Zełenski „od dawna żyje w swoim rzeźniczym świecie”:

Operacje: Avdiivka

Według Instytutu Studiów Wojennych (ISW) siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne w pobliżu Awdijówki i odniosły potwierdzone zyski, choć dokładna data tych postępów nie jest znana. Opublikowany w czwartek materiał geolokalizacyjny wskazuje, że wojska moskiewskie nieznacznie posunęły się na północ od słynnej koksowni Awdijewka, na północny zachód od miasta.

Rosyjscy blogerzy twierdzili, że siły rosyjskie zajęły kilka pozycji w pobliżu zakładów Awdijiwka i pobliskiej hałdy żużla Terrikon oraz że Stepowe (8 kilometrów na północny zachód od Awdijiwki) stanowi obecnie sporną „szarą strefę”.

Inni blogerzy związani z Kremlem twierdzili w czwartek, że siły rosyjskie również poczyniły postępy na północny zachód od Krasnohorivki (5 kilometrów na północ od Awdijiwki) w kierunku Berdyczów (5 kilometrów na północny zachód od Awdijiwki).

Operacje: granica Donieck-Zaporoże

ISW poinformowało również, że siły ukraińskie (AFU) rozpoczęły w czwartek ataki wzdłuż regionalnej granicy Doniecka i Zaporoża i poczyniły potwierdzone postępy, ale znowu dokładny czas tych zdobyczy jest niejasny.

Opublikowany w czwartek materiał geolokalizowany pokazuje, jak wojska ukraińskie odpierają rosyjskie ataki na zachód od Nowodoniecka (12 km na południowy wschód od Wielkiej Nowosiłki) i potwierdzają, że siły Kijowa odbiły niektóre lokalne pozycje.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony przewiduje duże straty rosyjskie

Aktualizacja na Twitterze Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii przewidywała, że ​​siły rosyjskie poniosą „znaczące” straty w bitwie o zakłady koksownicze i chemiczne Awdijiwki.

Miejska fabryka i hałda od miesięcy są przedmiotem intensywnych walk, podczas których wojska moskiewskie próbują otoczyć strategicznie ważną twierdzę 12 kilometrów (8 mil) od okupowanego Doniecka.

Brytyjskie ministerstwo określiło taktyczne manewry Rosji mające na celu okrążenie miasta jako wskazujące na „ruch okrężny”. Ministerstwo stwierdziło, że wojska rosyjskie rzeczywiście poczyniły w ostatnich dniach postępy na północnych obrzeżach, ale przejęcie koksowni byłoby zbyt trudne.

„Obiekt przemysłowy zapewnia Ukrainie lokalną przewagę obronną, a siły rosyjskie prawdopodobnie poniosą znaczne straty kadrowe, jeśli spróbują zaatakować obiekt” – czytamy w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone uderzają sankcjami w podmioty uchylające się od płacenia limitów cen ropy i wspieranych przez Rosję agentów w Europie

Associated Press poinformowało, że w czwartek Departament Skarbu USA rozprawiał się z grupami naruszającymi górne pułapy cenowe na transportowaną rosyjską ropę naftową oraz ze wspieranymi przez Kreml wpływowymi handlarzami na Bałkanach.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych tego departamentu nałożyło sankcje na trzy firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także osiem osób i sześć podmiotów w kilku krajach bałkańskich.

Spedytorzy ropy korzystali z usług amerykańskich dostawców usług w celu dostarczania rosyjskiej ropy po cenie przekraczającej międzynarodowy pułap cenowy wynoszący 60 dolarów za baryłkę, co miało ograniczyć przychody Moskwy przeznaczone na finansowanie jej inwazji na Ukrainę.

Grupa osób na Bałkanach – z Macedonii Północnej, Czarnogóry, Bośni i innych państw – została ukarana sankcjami za korupcję i próby powstrzymania tamtejszych rządów przed przyłączaniem się do organizacji zachodnich.

Opisywano ich jako lokalnych polityków i przywódców mafii, finansowanych przez Moskwę, którzy „wykorzystaliby kluczowe jurysdykcje, aby ułatwić [Russia’s] agresywne działania destabilizujące.”

Unia Europejska prawdopodobnie zablokuje dostawy do Rosji maszyn używanych do produkcji broni

W tym tygodniu Bloomberg News poinformował, że UE wydaje się gotowa zakazać eksportu precyzyjnych maszyn i części, które Rosja ma wykorzystywać do produkcji broni i amunicji. Podobno stosuje się je także w silnikach dronów i innych produktach podwójnego zastosowania.

Jeśli zostanie przyjęte, będzie to dwunasta runda unijnych sankcji mających na celu zablokowanie rosyjskich dostaw wojskowych.

Johna Morettiego
Źródło