Polska

Ulewy na pustyni: W Dubaju specjalnie wywołują deszcz

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Ulewy na pustyni: W Dubaju specjalnie wywołują deszcz


Jak powiedział gazecie „Gulf News” dr Ahmed Habib z Narodowego Centrum Meteorologii (NCM) w Dubaju, w piątek 17 listopada w stacji pomiarowej w rejonie Expo zanotowano opady deszczu sięgające 65,8 mm. To jeden z najwyższych opadów w historii prowadzonych tam pomiarów. Z powodu ulew i burz trzeba było odwołać sześć wylotów z miejscowego lotniska oraz przekierować 13 zaplanowanych przyjęć samolotów.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Ulewy prawie rekordowe

Nie był to jednak rekord absolutny. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich najwięcej deszczu w trakcie jednego dnia spadło 21 listopada 2013 roku, kiedy w Khatam Al Shaklah zanotowano 125,8 mm, na wyspie Dalma 113 mm a w Al Ruwais 73,4 mm.

W Dubaju ulewy trwały przez cały weekend. Ponad 50 mm deszczu spadło między innymi w rejonach Ras Al Khaimah i Umm al Quwain. Z powodu nawałnic trzeba było zamknąć niektóre drogi.

Synoptycy z Dubaju ostrzegają, że trzeba się liczyć z intensywnymi opadami deszczu również w kolejnych dniach. Jak powiedział dr Habib, nad ZEA dalej będą się formować chmury konwekcyjne, głównie na wybrzeżu oraz w północnej i wschodniej części kraju. Działanie chmur nie jest wyłącznie dziełem natury – dużą rolę odgrywa w tym również człowiek.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich prowadzony jest bowiem program wywoływania deszczu („cloud seeding”, czyli dosłownie „sianie chmur”), który ma na celu zwiększenie zasobów wody w tym pustynnym kraju.

Skąd ulewy w Dubaju? Człowiek ma w tym udział

Jak wyjaśnił dr Habib, piątkowe ulewy spowodowały chmury konwekcyjne, które uformowały się w północnej i wschodniej części kraju. Ich powstawanie to skutek udanych misji wywoływania deszczu:

Wywoływanie deszczu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwa. Ta technologia wzmacnia chmury deszczowe […]. Deszcz wywołują istniejące chmury, zaś wysiłki na rzecz jego wywoływania niewątpliwie wzmacniają ilość opadów, jakich doświadcza kraj – wyjaśnił dr Ahmed Habib.

Z pomocą samolotów w chmurach rozpylane są aerozole, które w teorii mają doprowadzić do zwiększenia opadów. Nie zawsze jednak się to udaje, zwłaszcza w przypadku chmur konwekcyjnych, które są bardzo dynamiczne. „Możemy tylko wzmocnić chmury i [próbować] zwiększyć ilość [pochodzących z nich – red] opadów deszczu” – powiedział dr Habib. Specjalista dodał, że zawsze wydawane są ostrzeżenia dla mieszkańców, kiedy spodziewane jest zwiększenie ilości opadów.

Walka o wodę w pustynnym kraju

Misje wywoływania deszczu organizowane przez NCM mają na celu maksymalizację ilości opadów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak powiedział dr Habib, „woda to życie”:

Kiedy wzmacniamy deszcz, uzupełniamy podziemne zasoby wody i zwiększamy ilość deszczówki na powierzchni. To jest dobre dla rolnictwa oraz zwierząt gospodarskich. Zajmujemy się bezpieczeństwem wodnym [państwa] – wyjaśnił przedstawiciel NCM.

Na wtorek NCM wydała ostrzeżenie przed formującymi się chmurami konwekcyjnymi na północy i wschodzie kraju. Według tamtejszych synoptyków możliwe są dalsze opady deszczu oraz wiatr wiejący z prędkością do 40 km/h.

Źródło: Gulf News, Khaleej Times, Thenationalnews.com

Awaryjne lądowanie samolotu w Dubaju/UGC/© 2016 Associated Press


Źródło