Zdrowie

Urodziło się dziecko z ciąży dzielonej przez dwie kobiety. To drugi taki przypadek

  • 6 listopada, 2023
  • 3 min read
Urodziło się dziecko z ciąży dzielonej przez dwie kobiety. To drugi taki przypadek

  1. Na Majorce urodziło się dziecko „pochodzące” z dwóch ciąż

  2. Technika pozwalająca na ten rodzaj wspomagania rozrodu możliwa jest dzięki urządzeniu o nazwie Invocell

  3. Dzięki temu nie ma potrzeby laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, bo już od pierwszych dni rozwój zapłodnionej komórki odbywa się w macicy kobiety

  4. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet

Jedno dziecko, dwie osobne ciąże

27-letnia Azahara i starsza od niej o trzy lata Estefania postanowiły „dzielić ciążę” za pomocą nowej technologii wspomaganego rozrodu, zwaną Invocell. Decyzja była powodowana względami emocjonalnymi. Według Felipe Gallego biologa i dyrektora laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce, fakt, że obie kobiety nosiły zarodek na pierwszym etapie ciąży, pozwolił im „dzielić doświadczenie macierzyństwa”.

Ekspert podkreślił, że nowa technika Invocell umożliwiła zajście w ciążę w bardziej naturalny sposób, bez konieczności korzystania z laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, ponieważ pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety.

Warto przeczytać!  Głowacki zmarł podczas wakacji w Egipcie. Miesiąc wcześniej dowiedział się, że ma nadciśnienie

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

„Wybraliśmy oocyty (czyli komórki dające początek komórkom jajowym) od pierwszej z pacjentek, które połączyliśmy z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków. Następnie umieściliśmy je w kapsułce Invocell, którą umieściliśmy pod szyjką macicy drugiej pacjentki. Zostawiliśmy je tam na cztery dni, aż uformowały się zarodki” — wyjaśnił Gallego, cytowany przez „Diario de Mallorca”.

Ivocell to niewielkie urządzenie, które działa jak inkubator. Składa się z części kapsułki umieszczonej pod szyjką macicy oraz elementu zapobiegającego przesuwaniu się lub wypadnięciu urządzenia. Po umieszczeniu komórek jajowych i nasienia urządzenie wprowadza się do pochwy kobiety.

Korzyści płynące ze stosowania metody Ivocell

Jeśli para kobiet decyduje się na dzielenie ciąży, partnerka nosząca Invocell przekazuje jeden z wybranych, uformowanych zarodków w fazie blastocysty swojej partnerce piątego dnia po zapłodnieniu pozaustrojowym. W ten sposób płód rozwinie się w ciele partnerki, która nosi dziecko do czasu porodu.

„W ten sposób obie kobiety dzielą się embrionem w swoich macicach” — dopowiedział Gallego. I wskazał, że procedura ma jeszcze jedną zaletę, Invocell jest metodą tańszą o 40 proc. od tradycyjnego zapłodnienia in vitro.

Warto przeczytać!  Co zrobić z cukinii? 10 fit przepisów. Oto co zrobić z nadmiarem cukinii

***

Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”

— Pacjenci, którzy zostali, załóżmy, zdefibrylowani czy przeprowadzona została akcja reanimacyjna bardzo szybko, rzeczywiście pamiętają ten tunel, to odrealnienie, że byli gdzieś obok, obserwowali siebie. Osoby, które miały długotrwałe zaburzenia świadomości, czyli były długotrwale w śpiączce, zwykle tych wspomnień nie mają – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg, wieloletni koordynator w klinice „Budzik”.

Doświadczenia z pogranicza nie pojawiają się więc w każdej sytuacji, w której ocieramy się o śmierć. Jak to wyjaśnić? Ekspert ma swoją teorię na ten temat.


Źródło