Marketing

US POWER TRACKER: Ceny na północnym zachodzie rosną wraz ze spadkiem temperatury, a woda pozostaje niska

  • 17 listopada, 2023
  • 5 min read
US POWER TRACKER: Ceny na północnym zachodzie rosną wraz ze spadkiem temperatury, a woda pozostaje niska


Przegląd najważniejszych wydarzeń

Ceny średniej klasy C w ciągu czterech dni przekraczają 200 dolarów

Ceny bram miejskich SoCal gwałtownie rosną pod wpływem siły wyższej

Hurtowe ceny energii spot wzrosły o ponad 35% rok do roku na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku Stanów Zjednoczonych, wraz ze spadkiem temperatur pod koniec października, co spowodowało wzrost zapotrzebowania na ciepło, ponieważ wytwarzanie energii wodnej, będącej głównym źródłem energii elektrycznej, pozostaje niższe niż normalnie.

Nie zarejestrowany?

Otrzymuj codzienne powiadomienia e-mail, notatki dla subskrybentów i personalizuj swoje doświadczenia.


Zarejestruj się teraz

Tymczasem ceny w Kalifornii spadły o ponad 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym, pomimo wyższych cen gazu ziemnego, łagodniejszej pogody i większej produkcji energii odnawialnej, w tym wodnej.

Rynki północno-zachodnie

Chociaż hydrofore pozostają głównym źródłem paliwa, stanowiąc średnio prawie 63% całkowitego koszyka paliw w październiku, według danych Bonneville Power Administrator spadło ono o 3,5 punktu procentowego w porównaniu z rokiem ubiegłym.

„Ponieważ znaczna część północno-zachodniej części kraju doświadczyła suszy w lipcu i sierpniu, zbiorniki zaczęły wyparowywać” – podaje S&P Global Commodity Insights w swojej najnowszej krótkoterminowej prognozie dotyczącej energii elektrycznej w Ameryce Północnej.

Spowodowało to zwiększenie zapotrzebowania na energię cieplną i jądrową, aby wypełnić tę lukę. Według danych BPA, zarówno wytwarzanie energii cieplnej, jak i jądrowej stanowiło średnio prawie 16% październikowego miksu paliw, co oznacza wzrost o około 3 punkty w każdym przypadku.

Warto przeczytać!  Pernod Ricard: Perspektywy wzrostu w Ameryce Północnej są dobre (PRNDY)

Według danych BPA szczytowe obciążenie w październiku wyniosło średnio 6,723 GW, co oznacza wzrost o 6,5% w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Obciążenie szczytowe wahało się od 5,9 GW do 8,684 GW. Według danych CustomWeather średnia temperatura ważona liczbą ludności była o 13% niższa z miesiąca na miesiąc i o 6% niższa niż rok temu. Niższe temperatury doprowadziły do ​​zwiększenia liczby stopniodni grzewczych o 48% rok do roku.


Gdy pod koniec października nadeszły silne mrozy, ceny dnia następnego w środkowej części kraju w godzinach szczytu przekroczyły 200 dolarów w ciągu kilku dni – z 36,64 dolarów/MWh 23 października do 275,83 dolarów/MWh 26 października, według szacunków Plattsa. opublikowane przez S&P Global.

„Miesięcznik dla środkowej Kolumbii zyskał na popularności w wyniku bardzo wysokich cen pod koniec miesiąca ze względu na znacznie chłodniejsze niż zwykle warunki w połączeniu z konserwatywną pracą zbiorników przed sezonem grzewczym i przerwami w przesyłach” – powiedział Morris Greenberg, starszy menedżer w zespole ds. energii niskoemisyjnej w S&P Global Commodity Insights. „Ta ostatnia trzymała rękę na pulsie cen w Kalifornii, ale mimo to ceny i sugerowane stawki za ciepło w SP15 były wyjątkowo niskie jak na miesiąc jesienny”.

Warto przeczytać!  Avida Land wieńczy ostatnią wieżę Avida Towers Riala w Cebu

Rynki kalifornijskie

Według danych CAISO, lokalizacyjne ceny krańcowe SP15 w szczycie dnia następnego wyniosły w październiku średnio 51,71 USD/MWh, co oznacza spadek o 17,8% rok do roku.

Ceny gazu na rynku spotowym SoCal wzrosły ponad dwukrotnie z miesiąca na miesiąc, gdy spółka El Paso Natural Gas Company ogłosiła wystąpienie siły wyższej na linii 1104, która ograniczyła przepływ do regionu. Według danych cenowych Platts, ceny SoCal w październiku wynosiły średnio 7,109 USD/MMBtu, co oznacza wzrost o 88% z miesiąca na miesiąc i o 15% więcej rok do roku. Ceny wahały się od 3,865 USD/MMBtu na początku miesiąca do 11,850 USD/MMBtu w połowie miesiąca.

„Kalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych zatwierdziła zwiększenie pojemności magazynu gazu Aliso Canyon z 41 Bcf do 68 Bcf w celu uniknięcia gwałtownych wzrostów cen i zwiększenia niezawodności w okresie zimowym” – stwierdziła S&P Global w swoim raporcie North American Electricity Short-term Perspektywy.

Produkcja energii wodnej CAISO utrzymała się na wysokim poziomie, stanowiąc średnio 8,2% całkowitego październikowego miksu paliwowego, czyli o prawie 4 punkty więcej niż rok temu. W tym samym czasie, według danych CAISO, energia słoneczna wzrosła o 3,2 punktu, do średnio 19,1%, podczas gdy energia wiatrowa wzrosła o prawie 1 punkt, do średnio 7,3% miksu. A przy mniejszej dostępności elektrowni wodnych na północnym zachodzie import CAISO stanowił średnio niecałe 10% miksu, co oznacza spadek o ponad 7 punktów rok do roku.

Warto przeczytać!  25 najlepszych liderów eCommerce 2022: Caitlin Nguyen

Krzywa do przodu

W październiku napastnicy mocy odbili się, po tym jak napastnicy gazu.

Według danych Platts listopadowy szczyt dla średniej C spadł z krzywej na poziomie 85,45 USD/MWh, czyli o 22% więcej niż w miejscu, w którym zakończył się odpowiednik z 2022 r. Pakiet grudniowy w szczytowym okresie kształtuje się obecnie na najniższym poziomie 130 USD/MWh, o 21,2% powyżej poziomu pakietu na rok 2022 rok temu, podczas gdy pakiet styczniowy kształtuje się na górnym poziomie 120 USD/MWh, czyli o prawie 4% więcej.

Według danych Platts listopad Sumas wypadł na poziomie 6,244 USD/MMBtu, o 2,4% powyżej swojego odpowiednika z 2022 r. Kontrakt grudniowy kosztuje obecnie około 9,540 USD/MMBtu, o 8,2% więcej niż rok temu kontrakt na 2022 r., natomiast styczniowy wynosi około 9,684 USD/MMBtu, czyli jest o 6,8% wyższy.

Według Centrum Prognoz Klimatu National Weather Services prognoza trzymiesięczna wskazuje na większe prawdopodobieństwo wystąpienia temperatur powyżej normy w zachodnich Stanach Zjednoczonych, a w Kalifornii możliwe są opady powyżej normy.


Źródło