Biznes

USA. Inflacja – październik 2023. Dolar zanurkował, złoty mocno zyskuje po zaskakujących danych z USA

  • 14 listopada, 2023
  • 3 min read
USA. Inflacja – październik 2023. Dolar zanurkował, złoty mocno zyskuje po zaskakujących danych z USA


Złoty we wtorek po południu wyraźnie umacnia się względem dolara. Amerykańska waluta potaniała o 7 groszy. Dolar osłabił się po najnowszych danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych, które zdaniem ekspertów oddalają perspektywę kolejnych podwyżek stóp procentowych za oceanem. Zieleń obserwujemy również na najważniejszych giełdach w Europie, a liderem wzrostów jest WIG20.

We wtorek o godzinie 14.30 czasu polskiego opublikowano nowe dane o inflacji w USA. Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) w październiku 2023 roku wyniósł 3,2 proc. rok do roku. To lepsze dane niż oczekiwano. Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładała wzrost cen o 3,3 proc. Dla porównania we wrześniu br. inflacja wynosiła 3,7 proc. rok do roku.

Lepsze od oczekiwań okazały się również dane dotyczące inflacji bazowej – po wyłączeniu cen żywności i energii – która obniżyła się z 4,1 proc. do 4 proc. Analitycy spodziewali się, że tempo wzrostu cen utrzyma się na tym samym poziomie, co we wrześniu.

„Silny, niemal dwucyfrowy spadek cen paliw przyczynił się do tego, że ceny konsumenckie w porównaniu z poprzednim miesiącem nie wzrosły po raz pierwszy od lipca 2022 r. Wygasa jednak także presja cenowa w kluczowych dla Fed usługach. Mniejszy niż ostatnio wzrost zanotowały wydatki na mieszkanie” – napisał w komentarzu Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.

Warto przeczytać!  Plany Inwestycyjne XTB: nowy pasywny produkt ETF

W jego ocenie niższe od prognoz odczyty dotyczące inflacji w USA „praktycznie przekreślają szanse”, że w grudniu Rezerwa Federalna (odpowiednik Narodowego Banku Polskiego) zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Sawicki przypomniał przy tym, że od marca 2022 roku stopy procentowe w USA zostały podniesione o rekordowe 525 punktów bazowych do przedziału 5,25-5,50 proc.

Złoty się umacnia, WIG20 najlepszy w Europie

Analitycy Oanda TMS Brokers napisali, że „reakcja rynkowa jest znaczna”. Po najnowszych danych o inflacji w USA obserwujemy wyraźne osłabienie dolara amerykańskiego. W efekcie na głównej parze walutowej EUR/USD obserwujemy wzrosty. Za euro trzeba zapłacić 1,08 dolara, po wzroście o ponad 1 proc.

Zyskuje też złoty. Około godziny 16.25 za dolara trzeba było zapłacić 4,06 zł, po spadku o 7 groszy w porównaniu do poniedziałku. Amerykańska waluta jest najtańsza od połowy sierpnia br.

O 2 grosze mniej trzeba też zapłacić za euro, które kosztuje 4,40 zł. Złoty zyskuje też względem franka szwajcarskiego (około 4,56 zł) i funta brytyjskiego (prawie 5,07 zł).

„W pierwszej reakcji na lepsze dane o inflacji skokowo umocniła się para walutowa EUR/USD. Wzrosła też cena metali szlachetnych oraz umocniły się rynki akcji. Podwyżki stóp procentowych stają się coraz dalsze, zaś obniżki coraz bliższe” – napisał w komentarzu Marcin Mierzwa, analityk stooq.pl.

Warto przeczytać!  Kursy euro EUR i dolara USD - prognozy. Szalony rajd złotego PLN - tego nie było od dawna

Optymizm jest też widoczna na europejskich giełdach. Prym wiedzie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG20 tuż przed zamknięciem rośnie bowiem o ponad 4 proc., a WIG o ponad 3 proc.

Indeks WIG20 pokonał granicę 2200 pkt. i jest na poziomach niewidzianych od lutego 2022 roku, na co zwrócił uwagę Daniel Paćkowski z portalu StockWatch.

WIG20 to jeden z najważniejszych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych. Indeks zawiera notowania 20 największych spółek z warszawskiego parkietu.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock


Źródło