Świat

USA w „kluczowym punkcie decyzyjnym” w sprawie wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją

  • 17 listopada, 2023
  • 8 min read
USA w „kluczowym punkcie decyzyjnym” w sprawie wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją


Aktualności


Eksperci ostrzegają, że Stany Zjednoczone znajdują się w „kluczowym punkcie decyzji” w sprawie swojego zaangażowania w wojnę Ukrainy z Rosją, w związku z tym, że długo oczekiwana letnia ofensywa Kijowa dobiegła końca, a pomoc zagraniczna maleje.

Około 96% z około 110 miliardów dolarów, które Stany Zjednoczone przeznaczyły Ukrainie od rozpoczęcia wojny w 2022 roku, zostało wydane, jak ogłosiła w zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, narażając zdolność narodu do kontynuowania walki z Rosją bez zagrożenia. dalsze wsparcie.

„Mamy dwie możliwości” – powiedział The Post George Barros, analityk z bezpartyjnego Instytutu Studiów nad Wojną. „Numer jeden, [the US] możemy dokonać szczerej, introspektywnej oceny ukraińskiej kontrofensywy po akcji i wykorzystać ją do zbadania i uświadomienia sobie, co zadziałało, a co nie… i ulepszyć nasze podejście, dając Ukraińcom to, czego potrzebują”.

„Inna opcja polega na tym, że powiemy, że ukraińska kontrofensywa tego lata zakończyła się niepowodzeniem… A oni nie są w stanie tego zrobić, niezależnie od tego, ile pomocy wyślemy, dlatego powinniśmy ograniczać nasze straty, póki wciąż mamy jak największą przewagę i spróbuj nalegać na jakiś rodzaj negocjacji” – powiedział Barros.

Podczas trwającej kontrofensywy ukraińscy żołnierze napotkali głęboko zakorzenione siły rosyjskie
SERGEY DOLŻENKO/EPA-EFE/Shutterstock

„Mam nadzieję, że wybierzemy pierwszą opcję, ponieważ ta druga nie przyniesie żadnej formy długotrwałego pokoju” – dodał.

Po odparciu Rosji z Kijowa i jego północnego regionu w oszałamiającej ofensywie latem 2022 r. Ukraina i jej sojusznicy pokładali nadzieje w powtórzeniu tegorocznego osiągnięcia w poważnym ataku na siły rosyjskie okupujące terytoria wschodnie i południowe.

Jednak po znikomych zyskach od rozpoczęcia drugiej ofensywy w czerwcu, naczelny dowódca Ukrainy Walerij Załużny porównał w tym miesiącu coraz bardziej ufortyfikowane linie frontu do „wojny pozycyjnej” podczas I wojny światowej.

Warto przeczytać!  Davos: Globalna recesja prawdopodobna w 2023 r

„Wojna na obecnym etapie stopniowo przechodzi do formy pozycyjnej, z której wyjście, z perspektywy historycznej, zawsze było trudne zarówno dla Sił Zbrojnych, jak i dla państwa jako całości” – napisał Załużny w obszernym eseju opublikowanym przez „The Guardian”. Ekonomista.

Wśród przeszkód, przed którymi stanęły siły ukraińskie podczas letniej ofensywy, znalazły się obszary rosyjskich pól minowych, artyleria skupiona za gęstymi lasami oraz nowoczesny nadzór, który prawie eliminuje taktyczne zaskoczenie i ukrywanie.

„Prosty fakt jest taki, że widzimy wszystko, co robi wróg, a on widzi wszystko, co robimy my” – powiedział Załużny, opisując stan walk jako „impas technologiczny”.

Bez pomocy zagranicznej ze strony takich krajów jak USA, Załużny argumentował, Ukraina nie ma szans na odparcie Rosji, która ma ponad trzykrotnie większą populację niż Ukraina i solidniejszą gospodarkę.

Naczelny dowódca Ukrainy Walerij Załużny porównał obecne pole bitwy do starć I wojny światowej.
X / @CinC_AFU

„To państwo feudalne, w którym najtańszym zasobem jest życie ludzkie. A dla nas… najdroższą rzeczą, jaką mamy, są nasi ludzie” – stwierdził Załużny w towarzyszącym artykule, wyjaśniając, że Ukraina bez pomocy z zewnątrz nieuchronnie zostałaby osłabiona przez Rosję.

Matthew Wallin, dyrektor operacyjny bezpartyjnego think tanku American Security Project, powiedział, że takich wypowiedzi na temat potrzeby pomocy zagranicznej można było się spodziewać po przywódcach wojny – ale w przypadku Ukrainy są one „prawdopodobnie prawdziwe”.

„Utknęli w miejscu, w którym stoją przed dobrze wyposażoną armią rosyjską, dysponującą niemal niewyczerpaną liczbą sił, które można wrzucić w ogień” – Wallin powiedział The Post. „To rodzaj tradycyjnej rosyjsko-sowieckiej strategii – po prostu rzucaj w nią mężczyznami i kobietami, aż w końcu pokonasz przeciwnika”.

Siły ukraińskie walczyły o terytorium na podwórku, próbując odzyskać swoje terytorium na wschodzie i południu
REUTERS

„Nawet jeśli będą wymieniać siły w stosunku jeden do jednego, Ukraińcom pierwsi zabraknie ludzi. Zatem Ukraińcy muszą wyprzedzić Rosjan” – stwierdził.

Warto przeczytać!  Metsola chce, by rozmowy o członkostwie Ukrainy w UE rozpoczęły się jeszcze w tym roku – POLITICO

Strategia Rosji okazała się skuteczna. Według „New York Times” od października tylko około 500 mil kwadratowych zmieniło właściciela od początku 2023 r. i chociaż walki były znacznie krwawe po obu stronach, straty dla Ukrainy były znacznie większe.

Rozczarowujące wyniki nie były wyłącznie winą sił ukraińskich – wielu analityków obwiniło amerykańskich polityków za „wahanie się” w kwestii tego, czy i kiedy wysłać znaczne zaopatrzenie, takie jak czołgi, maszyny do rozminowywania i myśliwce.

„Jeśli spojrzeć na to razem, wygląda to na mnóstwo pieniędzy” – Wallin powiedział o pomocy USA. „Ale sposób, w jaki powoli wprowadzaliśmy te dostawy, nie pozwolił Ukraińcom, dysponującym dużą połączoną siłą, na faktyczne wykonanie znaczącego ataku”.

Amerykańskie czołgi Abrams wreszcie dotarły na Ukrainę w połowie września, ale wielu twierdziło, że jest już za późno, aby coś zmienić
AFP za pośrednictwem Getty Images

Wyprodukowane w USA czołgi Abrams przybyły na Ukrainę dopiero w połowie września – długo po rozpoczęciu kontrofensywy – a ukraińscy piloci dopiero niedawno rozpoczęli szkolenie na amerykańskich myśliwcach F-16.

„Gdyby polityczne decyzje o wysłaniu tych rzeczy nieco wcześniej zapadły wcześniej, systemy można byłoby zastosować na początku operacji, a nie na końcu lub gdzieś pośrodku, gdzie nie byłoby tak skuteczne” – stwierdził Barros.

W październiku prezydent Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 61,4 miliarda dolarów pomocy dla Ukrainy. Podczas debaty w Izbie nad budżetami na rok 2024 przeciwnicy, w większości republikańscy, sprzeciwiali się, argumentując, że te miliardy są potrzebne w kraju.

Według Associated Press w środę wieczorem przyjęto krótkoterminową ustawę wydatkową, która ma uniknąć zawieszenia działalności rządu, ale nie przewidywała ona dalszego finansowania Ukrainy.

W miarę jak Kongres się kłóci, ukraińska kontrofensywa wkracza w pogłębiający się mróz.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek w poście w Telegramie, że Rosja nasiliła ataki w obwodzie donieckim, co jest głównym celem kontrofensywy.

Warto przeczytać!  Co najmniej 10 osób zginęło w wypadku autobusu weselnego w Hunter Valley w Australii
George Barros (po lewej) analityk w Institute for War i Matthew Wallin (po prawej) dyrektor operacyjny American Security Project

Tego samego dnia Ukraina oświadczyła, że ​​jej wojska przekroczyły rzekę Dniepr w obwodzie chersońskim graniczącym z Krymem, ale rosyjski gubernator Władimir Salo oświadczył, że wkraczają do „ognistego piekła” oraz że średnia długość życia ukraińskiego żołnierza w tamtejszej strefie działań wojennych wynosi około dwa dni – podał Reuters.

Wojna między Izraelem a Hamasem, która wybuchła 7 października, skomplikowała sytuację, dzieląc uwagę amerykańskich prawodawców i opinii publicznej.

Oprócz finansowania Ukrainy pakiet pomocowy Bidena obejmował 14,3 miliarda dolarów wydatków na obronę dla Izraela oraz 7 miliardów dolarów na łagodzenie chińskich wpływów na Tajwanie. Chociaż izraelska część projektu ustawy została przyjęta przez kontrolowaną przez Republikanów Izbę na początku listopada, w Senacie pod przewodnictwem Demokratów grozi mu impas i nie została również uwzględniona w krótkoterminowym porozumieniu budżetowym.

Chociaż ludzie mają tendencję do „nakładania się na tę fałszywą dychotomię”, zgodnie z którą Stany Zjednoczone muszą wybierać sojuszników, których wspierają, Barros argumentował, że teraz jest jeden z najważniejszych momentów od zakończenia zimnej wojny, aby Stany Zjednoczone mogły wesprzeć swoich sojuszników .

Barros przytoczył, że Chiny stają się coraz bardziej agresywne wobec Tajwanu, wsparcie Iranu dla wojny Hamasu z Izraelem, ciągłe testy rakietowe Korei Północnej oraz rosyjskie próby odebrania wpływów NATO poprzez inwazję na Ukrainę.

„Istnieje coś w rodzaju tej osi dyktatorów i wszyscy oni są zjednoczeni w pozbyciu się Stanów Zjednoczonych i wszystkich demokratycznych sojuszników” – powiedział Barros.

„Myślę, że to naprawdę czas na dokonanie wyboru dla Zachodu. Ci, którzy chcą, aby Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy nadal utrzymywali ten globalny porządek”.
Załaduj więcej…

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić


Źródło