Świat

W Pekinie ministrowie arabscy ​​i muzułmańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie

  • 20 listopada, 2023
  • 4 min read
W Pekinie ministrowie arabscy ​​i muzułmańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie


PEKIN, 20 listopada (Reuters) – Ministrowie krajów arabskich i muzułmańskich wezwali w poniedziałek do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie, podczas gdy ich delegacja odwiedziła Pekin w ramach pierwszego etapu swojej podróży, aby nalegać na zakończenie działań wojennych i zezwolenie na pomoc humanitarną dla zdewastowanej Palestyny enklawa.

Delegacja, która ma spotkać się z urzędnikami reprezentującymi każdego z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, wywiera również presję na Zachód, aby odrzucił uzasadnienie Izraela dla jego działań przeciwko Palestyńczykom jako samoobrony.

Urzędnicy spotykający się w poniedziałek z najwyższym chińskim dyplomatą Wang Yi pochodzą między innymi z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Egiptu, Indonezji, Palestyny ​​i Organizacji Współpracy Islamskiej.

„Jesteśmy tutaj, aby wysłać jasny sygnał: musimy natychmiast zaprzestać walk i zabójstw oraz natychmiast dostarczyć dostawy pomocy humanitarnej do Gazy” – powiedział saudyjski minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan Al Saud.

Warto przeczytać!  Kobieta z Filipińskich Sił Powietrznych robi furorę dzięki sukni wykonanej z 17 000 puszek po napojach

Nadzwyczajny wspólny szczyt islamsko-arabski, który odbył się w tym miesiącu w Riyadzie, również wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania „zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości, które Izrael popełnia” na terytoriach palestyńskich.

Arabia Saudyjska próbowała wywrzeć presję na Stany Zjednoczone i Izrael, aby zaprzestały działań wojennych w Gazie, a książę koronny Mohammed bin Salman, faktyczny władca królestwa, zebrał przywódców arabskich i muzułmańskich, aby wzmocnić to przesłanie.

Około 240 zakładników zostało wziętych podczas śmiercionośnego ataku Hamasu na granicę Izraela 7 października, co skłoniło Izrael do inwazji na Strefę Gazy z zamiarem wykorzenienia islamistycznej grupy bojowników.

Rząd w Gazie kierowany przez Hamas powiedział, że od tego czasu w izraelskich bombardowaniach zginęło co najmniej 13 000 Palestyńczyków, w tym co najmniej 5500 dzieci.

Ambasador Izraela w Pekinie Irit Ben-Abba powiedziała w poniedziałek na odprawie zagranicznym reporterom, że ma nadzieję, że podczas tej wizyty nie będzie „żadnych oświadczeń o zawieszeniu broni, teraz nie jest na to czas”.

Powiedziała, że ​​Izrael ma nadzieję, że delegacja opowie o zakładnikach pojmanych przez Hamas „i wezwie do ich natychmiastowego uwolnienia bez warunków wstępnych”, dodając, że zaangażowane strony powinny wspólnie porozmawiać o „roli Egiptu w ułatwianiu pomocy humanitarnej”.

Warto przeczytać!  Izrael i Hamas osiągają porozumienie w sprawie przedłużenia zawieszenia broni w Gazie o siódmy dzień pomimo przemocy w Jerozolimie na Zachodnim Brzegu

„BRAT I PRZYJACIEL”

Chiński przywódca Wang powiedział, że Pekin jest „dobrym przyjacielem i bratem krajów arabskich i muzułmańskich”, dodając, że „zawsze zdecydowanie wspierał słuszną sprawę narodu palestyńskiego, polegającą na przywróceniu mu uzasadnionych praw i interesów narodowych”.

Od rozpoczęcia działań wojennych ministerstwo spraw zagranicznych Chin wielokrotnie powstrzymywało się od potępienia Hamasu, zamiast tego wzywało do deeskalacji oraz do poszukiwania przez Izrael i Palestynę „rozwiązania w postaci dwóch państw” dla niepodległej Palestyny.

Od zakończenia prawie trzech lat blokad związanych z pandemią Covid-19 w Chinach Xi rozpoczął działania dyplomatyczne mające na celu przeciwstawienie się Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom, którzy, jego zdaniem, starają się powstrzymać i uciskać jego kraj.

Pekin pogłębił sojusze z wielostronnymi grupami pod przewodnictwem spoza Zachodu, takimi jak blok narodów BRICS, wzmacniając jednocześnie więzi z krajami Bliskiego Wschodu i Globalnego Południa.

W poniedziałek Wang dodał, że Chiny będą działać na rzecz „jak najszybszego stłumienia walk w Gazie, złagodzenia kryzysu humanitarnego i promowania wczesnego, kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kwestii palestyńskiej”.

Specjalny wysłannik Chin na Bliski Wschód, Zhai Jun, w zeszłym roku zaangażował urzędników z Izraela i Autonomii Palestyńskiej – która rządzi na okupowanym Zachodnim Brzegu – a także Ligi Państw Arabskich i UE, aby omówić rozwiązanie dwupaństwowe i uznanie dla Palestyny ​​w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Warto przeczytać!  Fala upałów przynosi ostrzeżenia zdrowotne, ponieważ ekstremalne warunki pogodowe panują na całym świecie

Doniesienia Yew Lun Tian, ​​Laurie Chen i redakcji w Pekinie; Redakcja: Edmund Klamann i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę

Laurie Chen jest korespondentką chińską w biurze Reuters w Pekinie i zajmuje się polityką i wiadomościami ogólnymi. Przed dołączeniem do agencji Reuters przez sześć lat pisała reportaże o Chinach w Agence France-Presse i South China Morning Post w Hongkongu. Mówi płynnie po mandaryńsku.


Źródło