Polska

W Wieliczce runął dźwig. Jedna osoba nie żyje, trzy są ranne

  • 6 listopada, 2023
  • 2 min read
W Wieliczce runął dźwig. Jedna osoba nie żyje, trzy są ranne


Do wypadku doszło po godz. 12 przy ul. Dembowskiego w Wieliczce. Od kilku miesięcy w tym miejscu powstaje nowy gmach sądu i prokuratury rejonowej. Z informacji, jakie przekazują służby, wnika, że z niewyjaśnionych dotąd przyczyn pracujący na budowie dźwig runął na znajdujący się w jego sąsiedztwie kontener oraz zaparkowane samochody.

Jak przekazał Onetowi st.asp Paweł Tomasik z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, w wyniku tego zdarzenia zginęła jedna osoba. — To operator dźwigu, który spadł z wysokości. Poszkodowane zostały także trzy inne osoby, które przebywały w pakamerze, na którą przewrócił się dźwig. To pracownicy budowy, na szczęście ich życiu nic nie zagraża — mówi Onetowi st. asp. Paweł Tomasik.

Przewrócony dźwig na budowie w Wieliczce

Czytelnik


Przewrócony dźwig na budowie w Wieliczce

Zdjęcia przewróconego dźwigu i obecnych na miejscu służb otrzymaliśmy od naszego czytelnika, pana Mariusza, który był na miejscu chwilę po tragedii.

Warto przeczytać!  50-letnia Polka uległa "amerykańskiemu żołnierzowi". Za późno się ocknęła - o2

Generalnym wykonawcą inwestycji w Wieliczce jest krakowska firma budowlana Re-Bau. W jej siedzibie Onet usłyszał, że na ten moment jej przedstawiciele nie udzielają informacji w sprawie wypadku. – Czekamy na ustalenia prokuratury – przekazała nam pracowniczka firmy.

Dźwig upadł na kontener, zaparkowane samochody i częściowo budynek przychodni weterynaryjnej

Czytelnik


Dźwig upadł na kontener, zaparkowane samochody i częściowo budynek przychodni weterynaryjnej

Na miejscu tragedii trwają czynności, które mają wyjaśnić, co było przyczyną tragedii. Nadzorować ma je prokuratura. Policja zaznacza, że jest za wcześnie, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dźwig budowlany się przewrócił.

Jedną z pierwszych hipotez, jakie się pojawiają, są niekorzystne warunki atmosferyczne. W poniedziałek w Krakowie i okolicach od rana wieje silny wiatr. Wypadek przypomina tragedię, do której doszło w lutym 2022 r. na budowie bloków na osiedlu Złocień w Krakowie.

Warto przeczytać!  Miliony dla podmiotów związanych z Mariuszem Chłopikiem. Na liście płac firma jego żony. Ustalenia Onetu

Ze względu na spływające tego dnia ostrzeżenia przed wichurą, żuraw był wtedy wyłączony z użytku. Operatora nie było w kabinie. Podmuch wiatru był jednak na tyle silny, że jedno ramię żurawia się oderwało, a podstawa uderzyła o dach budynku przy ul. Domagały 45. Przygniotła cztery osoby, dwie z nich nie przeżyły.


Źródło