Walia zmiażdżyła Finlandię i umówiła się na finałowe starcie barażowe z Polską

• 21 marca, 2024
  • 3 min read

<klasa="połączyć " href="https://sports.yahoo.com/soccer/teams/wales/" dane-i13n="sec:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link" dane-ylk="slk:Walia;sec:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link;itc:0">Walia</a> pokonała Finlandię w półfinale barażowym eliminacji Euro 2024 (Geoff Caddick)” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/Yh4m9P_uGaY9RWXsPgI_pg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/en/afp.co.uk/5d45cd10b660597a0a8cd7ad3f705a35″ data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/Yh4m9P_uGaY9RWXsPgI_pg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/en/afp.co.uk/5d45cd10b660597a0a8cd7ad3f705a35″/></div>
</div>
</div>
<div class=
Walia pokonała Finlandię w półfinale barażowym eliminacji Euro 2024 (Geoff Caddick)

Walia zmierzy się z Polską o miejsce na Euro 2024 po zwycięstwie 4:1 z Finlandią w czwartkowym półfinale barażowym.

Podopieczni Roba Page’a wyszli na dwubramkowe prowadzenie dzięki trafieniom Davida Brooksa i Neco Williamsa w Cardiff.

Teemu Pukki zmniejszył deficyt tuż przed przerwą, ale Brennan Johnson i Daniel James strzelili gola w drugiej połowie, podtrzymując marzenia Walii o Euro.

Chcąc zdobyć trzecie z rzędu mistrzostwo Europy, Walia zmierzy się we wtorek z Polską w finale barażowym na stadionie w Cardiff City.

W czwartek w półfinale Polska pokonała Estonię 5:1.

Po tym, jak przez ponad 50 lat od występu na Mistrzostwach Świata w 1958 roku nie udało im się zakwalifikować do najważniejszych zawodów, Walii brakuje jednego zwycięstwa do zakwalifikowania się do czwartego turnieju w ostatnich pięciu próbach.

W swojej pierwszej kampanii kwalifikacyjnej od odejścia Garetha Bale’a na emeryturę Walia udowadnia, że ​​poradzi sobie bez byłej gwiazdy Realu Madryt i Tottenhamu.

Półfinaliści Mistrzostw Europy 2016 wyglądają na doświadczonych w walce o awans do finału w Niemczech po tym, jak wcześniej przetrwali presję barażową o awans do Mistrzostw Świata w 2022 roku.

Ponieważ atmosfera była ogłuszająca już przed rozpoczęciem, w trzeciej minucie Brooks podniósł poziom decybeli jeszcze głośniej.

Zespół Page’a przedarł się przez fińską obronę, gdy Harry Wilson znalazł miejsce na niski strzał, który bramkarz Finlandii Lukas Hradecky mógł jedynie sparować Brooksa, który zachował opanowanie i wleciał w siatkę z 12 metrów.

– Słodka Chwila –

Gol Brooksa odwdzięczył się za wiarę, jaką pokładał w nim Page, który zdecydował się wybrać wypożyczonego napastnika z Southampton zamiast bardziej fizycznego Kieffera Moore’a.

Po powrocie w 2023 roku po walce z rakiem Brooks ma trudności z odzyskaniem obietnicy, którą złożył na początku swojej kariery, przez co zdobycie gola było dla 26-latka szczególnie miłym momentem.

Daniel Hakans powinien był uciszyć wrzaskliwy tłum, ale fiński napastnik oddał strzał z woleja z niebezpiecznej pozycji w polu karnym Walii.

Pukkiemu brakowało jego zwykłych umiejętności drapieżnictwa, kiedy strzelił słabo do Danny’ego Warda po przełamaniu pułapki spalonego w Walii.

Gospodarze wykorzystali te ucieczki najlepiej, podwajając prowadzenie w 35. minucie, po tym, jak ofensywny atak Johnsona zakończył się rzutem wolnym na skraju pola karnego.

Wykonując sprytne stałe fragmenty gry, Wilson posłał piłkę tyłem pod bramkę Williamsa, a wspaniały atak obrońcy przeleciał obok rozpadającego się muru Finlandii i trafił w górny róg.

Pukki jest najlepszym strzelcem wszechczasów Finlandii, a 33-letni napastnik uratował ich przed końcem pierwszej połowy.

Wybrany po sprytnym podaniu Joela Pohjanpalo, Pukki spokojnie strzelił 40. gola w swojej międzynarodowej karierze.

Walia była niewzruszona i zadała nokautujący cios 78 sekund po przerwie.

Ethan Ampadu głową skierował się do Brooksa, którego niecelny strzał został wykorzystany z bliskiej odległości przez nieoznakowanego Johnsona.

James rozegrał pamiętny wieczór dla Walii, kiedy ukradł piłkę ociężałemu Miro Tenho i w 86. minucie minął Hradecky’ego.