Podróże

Walii przyznano 111 milionów funtów z funduszu Leveling Up Fund

 • 20 listopada, 2023
 • 6 min read
Walii przyznano 111 milionów funtów z funduszu Leveling Up Fund


 • Projekty obejmują programy rewitalizacji w Port Talbot i Rhyl, utworzenie tętniącej życiem przestrzeni publicznej w Barry Dock i modernizację tras rowerowych w Powys
 • Kanclerz ogłasza zamiar współpracy z rządem walijskim w celu przedłużenia okna dla Freeports i Stref Inwestycyjnych w celu odblokowania dalszych inwestycji

Rewitalizacja centrum miasta Port Talbot, utworzenie przestrzeni publicznej na nabrzeżu Barry’s i modernizacja tras rowerowych w Powys to tylko niektóre z projektów transformacyjnych, które otrzymały dofinansowanie ze sztandarowego funduszu Leveling Up Fund rządu Wielkiej Brytanii.

W Walii przeznaczono siedem projektów o wartości 111 milionów funtów, które pomogą w tworzeniu miejsc pracy, napędzaniu wzrostu gospodarczego i szerzeniu równości w obszarach historycznie pomijanych, przywracając dumę z miejsc, w których żyją ludzie. Umożliwi to realizację priorytetu premiera, jakim jest rozwój gospodarki poprzez wyrównanie poziomu gospodarki, i zapewni podstawy do budowania lepszej przyszłości społeczności w całej Wielkiej Brytanii.

Niniejsze ogłoszenie opiera się na wcześniejszych inwestycjach Leveling Up w Walii za pośrednictwem takich funduszy, jak brytyjski fundusz wspólnego dobrobytu, Freeports i długoterminowy plan dla miast. Daje to łączną kwotę ponad 1,2 miliarda funtów, oprócz innych inwestycji w rozwój lokalny, takich jak 790 milionów funtów inwestycji rządu brytyjskiego w umowy dotyczące miast i rozwoju w Walii.

Sekretarz ds. awansu Michael Gove powiedział:

Leveling Up oznacza realizację priorytetów lokalnych mieszkańców i wprowadzenie zmian transformacyjnych w społecznościach, które przez zbyt długi czas były pomijane i niedoceniane.

Dziś wspieramy 55 projektów w Wielkiej Brytanii kwotą 1 miliarda funtów na tworzenie nowych miejsc pracy i możliwości, wspieranie wzrostu gospodarczego i rewitalizację obszarów lokalnych.

Finansowanie to łączy się z naszymi szerszymi inicjatywami mającymi na celu szerzenie wzrostu gospodarczego poprzez przekazanie większej ilości pieniędzy i energii z Westminster do miast, wprowadzenie dostosowanych do indywidualnych potrzeb interwencji w miejscach, które tego najbardziej potrzebują, oraz nasz długoterminowy plan dla miast.

Po dwóch udanych przetargach na rzecz Neath Port Talbot przyznano łącznie 27 milionów funtów, w tym 15 milionów funtów na rewitalizację centrum miasta Port Talbot wraz z modernizacją Civic Square, renowacją Princess Royal Theatre i ulepszeniami terenów zielonych w Riverside.

Warto przeczytać!  Najlepsze miejsca do jedzenia, spania i odwiedzania w Anglii w 2023 roku wyróżnione prestiżowymi corocznymi nagrodami

Przyznano także fundusz w wysokości 12 milionów funtów na renowację i ponowne otwarcie dla pieszych i rowerzystów zabytkowego mostu Newbridge wpisanego na listę zabytków II stopnia. Modernizacji zostaną także poddane Newbridge Road i Riverside Road.

Kolejne 20 milionów funtów przeznaczono na nabrzeże Barry Dock za stworzenie tętniącej życiem przestrzeni publicznej z nowym centrum biznesowym oraz punktami gastronomicznymi, a także prawie 18 milionów funtów na zachęcanie do zdrowszych sposobów podróżowania w Powys. Obejmuje to renowację kładek dla pieszych i ulepszenie krajowej sieci rowerowej poprzez wymianę nawierzchni kilku ścieżek i poprawę połączeń z popularnymi miejscami turystycznymi.

Sekretarz stanu ds. Walii David TC Davies powiedział:

To kolejna niezwykle znacząca inwestycja w projekty transformacyjne w całej Walii. Od rewitalizacji centrum miast po poprawę infrastruktury turystycznej – programy te będą miały pozytywny wpływ na przyszłe pokolenia.

Rząd Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu inwestuje w społeczności w całej Walii, pracując nad osiągnięciem naszych celów, jakim jest rozwój walijskiej gospodarki i wyrównanie poziomu Wielkiej Brytanii.

Walia odniosła duży sukces w pierwszych dwóch rundach funduszu Leveling Up Fund, w sumie 21 projektów otrzymało kwotę ponad 329 milionów funtów. Oznacza to, że rząd Wielkiej Brytanii znacznie przekroczył minimalne 5%, które pierwotnie wyznaczył dla Walii na początku funduszu, przy czym Walia otrzymała ponad 9% w trzech rundach, co daje łącznie 440 milionów funtów na 28 projektów.

Warto przeczytać!  NAJWOLNIEJSZE miasto na świecie, w którym pokonanie zaledwie 6 mil samochodem zajmuje 42 minuty, znajduje się w Wielkiej Brytanii

Poprzednie inwestycje realizowane w ramach pierwszych dwóch rund funduszu obejmują Porth Transport Hub, który przekształci istniejący wcześniej dworzec kolejowy w mieście w nowoczesne, scentralizowane i dostępne centrum transportowe dla mieszkańców i gości. Obejmuje także punkty ładowania samochodów elektrycznych, nowy postój taksówek i przechowalnię rowerów, a także modernizację lokalnej sieci podróży.

Rozwój gospodarki i podejmowanie długoterminowych decyzji w sprawie wprowadzenia potrzebnych zmian jest dla Premiera priorytetem.

Dziś kanclerz potwierdziła, że ​​program Stref Inwestycyjnych w Anglii zostanie przedłużony z pięciu do dziesięciu lat, a okres ubiegania się o ulgi podatkowe Freeport w Anglii zostanie przedłużony z pięciu do dziesięciu lat do września 2031 r.

Rząd Wielkiej Brytanii będzie współpracował z rządem walijskim z zamiarem zapewnienia takiego samego rozszerzenia stref inwestycyjnych i wolnych portów w Walii.

Projekty nagrodzone dzisiaj środkami z funduszu Leveling Up w Walii:

 • Prawie 18 milionów funtów na zachęcanie do zdrowszych sposobów podróżowania w Powys, w tym na renowację kładek dla pieszych i ulepszenie krajowej sieci rowerowej poprzez wymianę nawierzchni kilku ścieżek i poprawę połączeń z popularnymi miejscami turystycznymi.
 • 20 milionów funtów na przekształcenie terenu na nabrzeżu Barry Dock w tętniący życiem obszar publiczny z nowym centrum biznesowym, punktami gastronomicznymi oraz obiektami rekreacyjnymi i przystanią.
 • Ponad 15 milionów funtów na renowację szeregu opuszczonych budynków i utworzenie większej liczby terenów zielonych w centrum miasta Llanelli
 • 20 milionów funtów na projekty mające na celu rozwój i ożywienie obszarów w Denbighshire, takich jak Rhyl, które obejmą rewitalizację centrum miasta, utworzenie większej liczby domów kultury, poprawę ścieżek rowerowych i pieszych oraz poprawę tras między miastem a wybrzeżem.
 • Remont i ponowne otwarcie zabytkowego mostu Newbridge II stopnia dla pieszych i rowerzystów kosztuje 12 milionów funtów. Modernizacji zostaną także poddane Newbridge Road i Riverside Road.
 • 15 milionów funtów na rewitalizację centrum miasta Port Talbot, obejmującą ulepszenia Civic Square, renowację Princess Royal Theatre i poprawę terenów zielonych w Riverside.
 • Ponad 10 milionów funtów na poprawę dostępności publicznej w całym mieście Pembroke, ze szczególnym uwzględnieniem Westgate, Eastgate i ogólnej poprawy środowiska.
Warto przeczytać!  # 13 Lady Buffs Udaj się do San Angelo na pojedynek LSC


Źródło