Świat

Wiadomości na żywo z wojny Izrael-Hamas: Siły izraelskie przeszukują szpital Al-Shifa przez drugi dzień

  • 17 listopada, 2023
  • 5 min read
Wiadomości na żywo z wojny Izrael-Hamas: Siły izraelskie przeszukują szpital Al-Shifa przez drugi dzień


Dzień po przejęciu kontroli nad największym szpitalem w Strefie Gazy izraelskie wojsko w czwartkowe popołudnie w dalszym ciągu przeszukiwało miejsce, w którym według Izraela znajdowała się tajna baza Hamasu i na poparcie swojej tezy udostępniło film przedstawiający więcej broni, którą według niej tam znalazł i to, co opisywał jako wejście do tunelu.

Zdjęcia przedstawione przez Izrael ze szpitala Al-Shifa w mieście Gaza nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane i nadal nie dowodzą istnienia rozległej operacji Hamasu, którą według szpitala ukrywał.

Izraelscy urzędnicy twierdzą jednak, że poszukiwania będą powolne, powołując się na trudności fizyczne i ryzyko. Dodali, że Hamas miał wiele ostrzeżeń o nadchodzącej sile izraelskiej i czas na usunięcie dowodów. W widocznej próbie odebrania sceptycyzmu wobec dotychczas ujawnionych dowodów kontradmirał Daniel Hagari, główny rzecznik izraelskiej armii, powiedział w czwartek wieczorem na konferencji prasowej, że żołnierze przeszukują szpitale, budynek po budynku, czasem pod ostrzałem. .

„To złożone działanie, które wymaga czasu, aby, co najważniejsze, zapewnić naszym siłom bezpieczeństwo, a następnie sukces operacyjny” – powiedział. „W Shifie, Rantisi, Al-Quds i innych szpitalach stwierdzamy, że Hamas działa zarówno na powierzchni, jak i pod nim. To nie przypadek – to metoda Hamasu.”

Od czasu inwazji na Gazę 20 dni temu Izrael przedstawił Al-Shifę jako jeden ze swoich głównych celów, twierdząc, że znajduje się ona na szczycie sieci podziemnych fortyfikacji zainstalowanych przez Hamas, uzbrojoną grupę palestyńską, która kontrolowała całe terytorium aż do rozpoczęcia inwazji. Hamas i kierownictwo szpitala zaprzeczyli oskarżeniom.

Warto przeczytać!  Wbrew przeciwnościom: historia przetrwania pod gruzami trzęsienia ziemi w Turcji

Twierdzenie, że Hamas działał w rozległym kompleksie szpitalnym, miało kluczowe znaczenie dla obrony Izraela przed ofiarami śmiertelnymi spowodowanymi przez jego kampanię wojskową w Gazie, w której, według urzędników ds. zdrowia w Gazie, zginęło ponad 11 000 osób. Izraelscy urzędnicy twierdzą, że ta ogromna liczba ofiar śmiertelnych była częściowo spowodowana decyzją Hamasu o ukryciu swoich fortyfikacji wojskowych i centrów dowodzenia w infrastrukturze cywilnej, takiej jak Al-Shifa.

Jedno z filmów opublikowanych w czwartek przez izraelskie wojsko pokazywało biały pickup na terenie szpitala oraz leżący w pobliżu na ziemi arsenał, który według narratora stanowił jego zawartość: karabiny automatyczne, granaty o napędzie rakietowym, magazynki z amunicją , granaty ręczne i inny sprzęt.

Inny film pokazuje wykopaną ziemię i wejście do podziemnego przejścia, które według „The New York Times” znajduje się na północnym skraju rozległego kompleksu szpitalnego. Wydaje się, że siły izraelskie zniszczyły małą konstrukcję i rozkopały rozległy obszar, aby odsłonić otwór, co wynika z analizy zdjęć satelitarnych i pokazów wideo.

W środę wojsko opublikowało film przedstawiający kilkanaście sztuk broni, granat, kamizelki ochronne i mundury wojskowe, które żołnierze znaleźli na oddziale rezonansu magnetycznego w szpitalu.

Warto przeczytać!  Ostatnia ormiańska wioska w Turcji obawia się o swoją przyszłość po trzęsieniu ziemi

W czwartek na konferencji prasowej w Bejrucie w Libanie rzecznik Hamasu Osama Hamdan nazwał to wideo „słabą i absurdalną narracją”. Hamdan oskarżył Izrael o podłożenie broni w celu zademonstrowania obecności bojowników w szpitalu.

Zdolność Izraela do udowodnienia swoich twierdzeń może zadecydować o tym, czy jego zagraniczni sojusznicy w dalszym ciągu będą wspierać jego militarną reakcję na atak Hamasu na Izrael z 7 października. Urzędnicy Białego Domu oświadczyli, że na podstawie danych wywiadowczych zebranych niezależnie od źródeł izraelskich wierzą, że Hamas wykorzystywał szpital jako bazę.

Według izraelskich urzędników Izrael otrzymał szerokie międzynarodowe wsparcie po tym, jak w nalocie pod przewodnictwem Hamasu zginęło około 1200 osób, w większości cywilów. Jednak w miarę jak izraelski kontratak przeciągał się, niszcząc większość Strefy Gazy, pojawiły się oznaki, że sojusznicy zaczęli zajmować bardziej zróżnicowane stanowisko.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała w środę do natychmiastowych, wielodniowych przerw w walkach, aby umożliwić dotarcie większej pomocy do ludności cywilnej. Stany Zjednoczone – kluczowy sojusznik, który często wetuje krytyczne wobec Izraela oświadczenia ONZ – wstrzymały się od głosowania nad rezolucją, pozwalając na jej przyjęcie.

„Okupacja uciekła się do tej farsy, aby zatuszować upadek swojej rzekomej historii” – dodał pan Hamdan.

Warto przeczytać!  Constance Marten i Mark Gordon: Ciało dziecka znalezione w lesie w pobliżu miejsca aresztowania pary

Powiedział, że żołnierze izraelscy „terroryzowali pacjentów i przetrzymywali ich w barbarzyński sposób” oraz oskarżył ich o „zniszczenie magazynu leków i unieruchomienie aparatu MRI”.

27 października, w dniu inwazji swoich sił na Gazę, izraelskie wojsko opublikowało mapę tego miejsca, która sugerowała, że ​​Hamas prowadził cztery podziemne kompleksy pod oddziałem chorób wewnętrznych, oddziałem klatki piersiowej i dializ, oddziałem rezonansu magnetycznego i strefą odpoczynku. na jego zachodnim krańcu. Mapa sugerowała również, że Hamas prowadził centrum dowodzenia w ambulatorium szpitalnym lub w jego pobliżu.

Armia nie przedstawiła jeszcze publicznie dowodów na istnienie któregokolwiek z tych pięciu miejsc. W oświadczeniu stwierdzono, że żołnierze znaleźli naziemne centrum dowodzenia w jednostce MRI, nie przedstawiając jednak dalszych dowodów. Hamas odrzucił to twierdzenie jako „sfabrykowaną historię, w którą nikt nie uwierzy”.

Rzecznik izraelskiej armii, mjr Nir Dinar, powiedział, że Izrael potrzebuje więcej czasu na znalezienie i przedstawienie dowodów.

„To wymaga czasu, ponieważ Hamas wiedział, że nadchodzimy, a próbował ukryć dowody swoich zbrodni wojennych” – powiedział major Dinar. „Zepsuli scenę, przynieśli piasek do pokrycia niektórych podłóg i stworzyli podwójne ściany”.

Hwaida Saad, Arica Tolera I Malachiasza Browne’a raportowanie wniesione.


Źródło