Świat

Wiadomości wojenne między Izraelem a Hamasem: Śmiertelny atak uderza w szpital w północnej Gazie, gdzie wielu się schroniło

  • 20 listopada, 2023
  • 5 min read
Wiadomości wojenne między Izraelem a Hamasem: Śmiertelny atak uderza w szpital w północnej Gazie, gdzie wielu się schroniło


Według dwóch pracowników szpitala i ministerstwa zdrowia Gazy, co najmniej 12 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w poniedziałkowym ranku w ataku na szpital w północnej Strefie Gazy, gdy wokół niego nasiliły się walki, według dwóch pracowników szpitala i ministerstwa zdrowia Gazy, które za strajk obwiniło Izrael.

Według pielęgniarki i administratora szpitala indonezyjski szpital został trafiony około 2:30 w nocy, po tym jak izraelskie czołgi zbliżyły się do kompleksu wśród ciągłych ostrzałów i strzelanin. Dokładnego źródła strajku nie udało się niezależnie zweryfikować.

Najnowsze wideo wystrzelony w okolicy i geolokalizowany przez „The New York Times” pokazał kilka izraelskich czołgów w promieniu kilkuset metrów od szpitala i zmierzających w jego stronę. Obydwaj pracownicy powiedzieli w poniedziałek, że drugie piętro szpitala, gdzie spało kilkudziesięciu pacjentów i wysiedleńców, zostało trafione ogniem artyleryjskim, a pracownicy medyczni nie byli w stanie przenieść zwłok, ponieważ na zewnątrz trwały walki.

„Na oddziale panował chaos, ciemność i ogień, co bardzo utrudniało ewakuację zmarłych i rannych” – powiedział pielęgniarz Mohamad. On i dyrektor szpitala poprosili, aby nie używać ich pełnych imion i nazwisk w obawie o swoje bezpieczeństwo.

Administrator powiedział, że w momencie ataku w budynku przebywało co najmniej 500 pacjentów i tysiące przesiedleńców. „Możliwe, że to, co wydarzyło się w szpitalu Al-Shifa, przydarzy się także nam” – dodał, odnosząc się do największego szpitala w Gazie, który w zeszłym tygodniu został zaatakowany przez siły izraelskie.

Warto przeczytać!  Wybory w Nigerii 2023: Głosy są liczone, ale ostateczne wyniki mogą zająć kilka dni

Izraelskie wojsko oświadczyło, że w nocy jego siły znalazły się pod ostrzałem „z terenu indonezyjskiego szpitala” i że w odpowiedzi „bezpośrednio wycelowały w konkretne źródło ognia wroga”. „W kierunku szpitala nie wystrzelono żadnych pocisków” – oznajmiło wojsko w oświadczeniu.

Od czasu inwazji na Gazę ponad trzy tygodnie temu izraelska armia stale otacza kilka szpitali w północnej Gazie. Izrael twierdzi, że Hamas, grupa zbrojna, która rządzi Gazą i która przeprowadziła niszczycielskie ataki w Izraelu 7 października, ukryła bazy w szpitalach i zaczęła publikować filmy nagrane przez swoje siły podczas przeszukiwania Al-Shifa, które według niego potwierdzają jego twierdzenia.

Dowód istnienia rozległego centrum dowodzenia Hamasu pod przywództwem Al-Shify nie został jeszcze ujawniony. Grupa zaprzeczyła izraelskim oskarżeniom, że korzysta z infrastruktury cywilnej i twierdzi, że Izrael popełnia zbrodnie wojenne, obierając za cel szpitale.

W miarę zbliżania się do szpitala indonezyjskiego siły izraelskie wzmacniają swoją kontrolę nad północną Gazą. Wojsko twierdzi, że jego żołnierze działają w kilku obszarach wokół miasta Gaza, największego miasta na terytorium, w tym w małym porcie w Gazie na wybrzeżu Morza Śródziemnego; w Jabaliya, na północ od miasta; oraz w obozie Shati i dzielnicy Rimal na zachodzie.

Warto przeczytać!  Syn Kaddafiego rozpoczyna strajk głodowy w Libanie, by zaprotestować przeciwko przetrzymywaniu go bez procesu

Administrator powiedział, że od kilku dni w pobliżu indonezyjskiego szpitala, który znajduje się na dalekiej północy miasta Beit Lahia, słychać było artylerię i strzały, a izraelskie czołgi zbliżyły się do budynku w niedzielę wieczorem przed strajkiem – powiedział administrator.

Po strajku i tuż przed wschodem słońca dziesiątki osób, w tym Mohamad, zdołały opuścić miasto w panice „wśród ostrzału i strzelaniny” – powiedział.

Film opublikowany wczesnym rankiem w poniedziałek przez mężczyznę, który od wielu dni udostępniał nagrania ze szpitala, pokazuje, jak w panice wybiega z terenu szpitala wraz z innymi osobami, gdy słychać strzały. „The Times” potwierdził, że wideo zostało nagrane w szpitalu.

Administrator pozostał wraz z setkami innych osób, w tym pacjentami podłączonymi do respiratorów, w stanie krytycznym. „Ewakuacja ich byłaby bardzo skomplikowana” bez koordynacji z organizacjami humanitarnymi i izraelskim wojskiem, powiedział.

Ministerstwo zdrowia w oświadczeniu poinformowało, że jest w kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża w sprawie ewentualnej ewakuacji rannych. Organizacja pomocowa stwierdziła w oświadczeniu dla „The Times”, że jakakolwiek ewakuacja byłaby „niezwykle skomplikowana”.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział w mediach społecznościowych podano, że organizacja jest „przerażona” doniesieniami o ataku, dodając: „Pracownicy służby zdrowia i cywile nigdy nie powinni być narażeni na taki horror, zwłaszcza podczas pobytu w szpitalu”.

Warto przeczytać!  Rosja przyznaje, że Putin ułaskawia skazanych, aby mogli dołączyć do Wagnera na Ukrainie

Ministerstwo spraw wewnętrznych Gazy podało w oświadczeniu, że wysiedleńcy, którzy szukali schronienia w szpitalu, zostali zabici i ranni w atakach sił izraelskich, gdy próbowali opuścić szpital. Ministerstwo nie podało bliższych szczegółów, a twierdzenia nie udało się niezależnie zweryfikować.

W szpitalu kończy się również paliwo, a główny generator może zostać wyłączony już w poniedziałek wieczorem – powiedział administrator. Szpital został sfinansowany przez rząd Indonezji i jest prowadzony przez ministerstwo zdrowia.

Ameera Harouda, Malachiasza Browne’a, Izabela Kershner I Nadera Ibrahima raportowanie wniesione.
Źródło