Świat

Wideo ma przedstawiać zakładników w Gazie

  • 20 listopada, 2023
  • 6 min read
Wideo ma przedstawiać zakładników w Gazie


grać

Kapral armii izraelskiej przetrzymywany przez Hamas został zabity przez jeńców, a nie w wyniku izraelskiego nalotu, jak twierdzili bojownicy, twierdzi izraelskie wojsko.

Hamas twierdzi, że w nalocie z 9 listopada zginął kpr. Noa Marciano, 19-latka, której ciało odnaleziono w zeszłym tygodniu w Gazie. Izrael twierdzi jednak, że bojownik przetrzymujący Marciano, schwytany 7 października podczas bojowego szaleństwa w izraelskich społecznościach przygranicznych, został zabity, a Marciano został ranny, gdy nalot uderzył w mieszkanie w pobliżu szpitala Shifa.

„Raport patologiczny stwierdza, że ​​Noa została ranna w wyniku strajku, ale nie w sposób zagrażający życiu, co jest sprzeczne z kłamstwami publikowanymi przez Hamas” – powiedział późnym wieczorem w niedzielę kontradmirał Daniel Hagari, rzecznik izraelskiej armii. Według informacji wywiadu Noa została zabrana za mury szpitala Shifa, gdzie została zamordowana przez terrorystę Hamasu.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że składa „serdeczne kondolencje rodzinie Marciano” i będzie nadal je wspierać w działaniach na rzecz powrotu ponad 200 zakładników przetrzymywanych przez bojowników w Gazie.

„Wstrzymujące punkty” wstrzymują transakcję z zakładnikami: W szpitalu w Gazie uratowano 31 dzieci

Rozwój:

∎ Izrael oświadczył, że znalazł tunel o długości 60 jardów, znajdujący się około 30 stóp pod szpitalem Shifa, twierdząc, że stanowi to kolejny dowód na to, że Hamas utrzymywał kompleks pod szpitalem o powierzchni 20 akrów.

Warto przeczytać!  Amerykański żołnierz walczący na Ukrainie opublikował wideo online, ujawniając lokalizację jednostki

∎ Izraelskie wojsko stwierdziło, że w wyniku nalotów zginęło trzech dowódców kompanii Hamasu i zniszczyli skład broni, w którym się ukrywali.

∎ Światowa Organizacja Zdrowia, która w ostatnich dniach ewakuowała część pacjentów i personel szpitala Shifa dotkniętego konfliktami, stwierdziła, że ​​jest poważnie zaniepokojona potrzebami w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia ponad 250 pacjentów i 20 pozostałych pracowników służby zdrowia. WHO podała w oświadczeniu, że trwają plany ich ewakuacji.

Czy umarliśmy? Tydzień z życia dziennikarza w Strefie Gazy

Szef WHO „przerażony” atakiem na inny szpital w Gazie

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział, że jest „przerażony” atakiem na indonezyjski szpital w Gazie, w wyniku którego według doniesień zginęło 12 osób, w tym pacjenci, a kilka zostało ciężko rannych i zagrażających życiu. W pobliżu szpitala indonezyjskiego w północnej Strefie Gazy wybuchły ciężkie walki, podczas gdy Izrael w dalszym ciągu rozszerzał swoją ofensywę w enklawie. Szpital znajduje się około pięciu mil na wschód od szpitala Shifa, który od kilku dni jest celem dużego izraelskiego ataku. Izrael oskarżył Hamas o wykorzystywanie terenu szpitala do ukrywania bojowników i broni, czemu Hamas zaprzecza.

„Pracownicy służby zdrowia i cywile nigdy nie powinni być narażeni na takie horrory, zwłaszcza podczas pobytu w szpitalu” – powiedział Tedros w przemówieniu wpis w mediach społecznościowych.

Szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell spotyka się z ostrą reakcją w świecie arabskim w związku z jego niedzielnymi komentarzami na temat izraelskiej kampanii wojskowej w Gazie, które są postrzegane jako podwójne standardy. Borrell został zapytany przez Al Jazeerę, czy wierzy, że izraelski atak stanowi zbrodnię wojenną.

Warto przeczytać!  Oświadczenie TAG-VE w sprawie spotkania z dnia 3 stycznia w sprawie sytuacji związanej z COVID-19 w Chinach

„No cóż, nie jestem prawnikiem, ale istnieje Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, który przeprowadzi dochodzenie i zastosuję się do jego decyzji” – powiedział Borrell.

Zapytany konkretnie, czy atak Hamasu z 7 października był zbrodnią wojenną, Borrell odpowiedział, że była to zbrodnia wojenna. Naciskany, dlaczego chce osądzić Hamas, a nie Izrael, Borrell zaprzeczył stosowaniu podwójnych standardów, ale przyznał, że „masz rację, powinniśmy pozwolić zdecydować Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu”. Wywiad szeroko rozpowszechnił się w mediach społecznościowych, wywołując oburzenie części Palestyńczyków.

Darine Dandachly z Libanu wysłane że „nie jesteś prawnikiem, ale jesteś współwinny ludobójstwa na Palestyńczykach”. Kolejne media społecznościowe post autor: #UncensorPalestine napisał: „No proszę. Ewidentny przejaw rasizmu i podwójnych standardów”.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Londynie kilku krewnych zakładników przetrzymywanych przez Hamas pilnie apelowało o ich uwolnienie. Irlandzki ojciec Emily Hand, która w piątek skończyła 9 lat, błagał o jej uwolnienie. Pierwotnie obawiano się, że Emily Hand nie żyje po ataku na kibuc Be’eri w Izraelu 7 października.

„To koszmar, absolutny koszmar” – powiedział Thomas Hand. „Czysty terror 9-letniej dziewczynki w ciemnych tunelach, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Czysty terror, panika w każdej godzinie każdego dnia.”

Warto przeczytać!  Nigeria zamawia rafinerię Dangote, stara się zakończyć import paliwa

Powiedział, że modli się o powrót córki, ale jego rodzinie nie przekazano praktycznie żadnych informacji na temat postępu rozmów mających na celu uwolnienie jeńców. Urzędnicy w Katarze twierdzą, że bliskie jest porozumienie, które doprowadzi do uwolnienia części zakładników w zamian za tymczasowe zawieszenie broni

„Nie wiem, w jakim stanie będzie, ale będzie załamana, bardzo załamana psychicznie i fizycznie” – Thomas Hand powiedział o swojej córce. – I będziemy musieli to naprawić.

Izraelskie wojsko opublikowało wiele filmów wideo, na których widać bojowników Hamasu „przymusowo transportujących zakładników” do szpitala Shifa 7 października, w dniu, w którym bojownicy Hamasu zajęli ich podczas szaleństw, w wyniku których zginęło ponad 1200 osób. Wojsko twierdzi, że filmy przedstawiają nepalskiego cywila i tajskiego cywila porwanych z terytorium Izraela. Na jednym z filmów osoba jest ciągnięta szpitalnym korytarzem; inny przedstawia krwawiącą osobę na noszach. Wojsko poinformowało, że na terenie szpitala można także zobaczyć izraelskie pojazdy skradzione podczas ataku.

„Te ustalenia stanowią uzupełnienie wcześniejszych przedstawionych dowodów dotyczących systematycznego i ciągłego wykorzystywania przez Hamas terenu szpitala jako infrastruktury do swoich działań terrorystycznych” – oznajmiło wojsko.

Według palestyńskich władz ds. zdrowia w izraelskiej kampanii wojskowej w Gazie, mającej na celu zniszczenie Hamasu, zginęło ponad 11 500 Palestyńczyków. Zgłoszono zaginięcie kolejnych 2700 osób i istnieje obawa, że ​​zmarły pod gruzami.

Współautor: Associated Press
Źródło