Biznes

WIG śrubuje nowy rekord wszech czasów, w grze Pepco, Relpol i CD Projekt

  • 20 listopada, 2023
  • 5 min read
WIG śrubuje nowy rekord wszech czasów, w grze Pepco, Relpol i CD Projekt


pepco, cdprojekt, relpol, bigcheese

Mapa rynku.

Wymarzony poranek na GPW. Jeszcze przed południem indeks WIG wybił się na historyczne szczyty, ustalając nowe maksimum na poziomie 75.236,8 pkt. W południe WIG rośnie 1,2 proc., a WIG20 1,4 proc. W tym drugim wypadku w gra toczy się o nowy szczyt tegorocznej hossy i poziomy najwyższe od stycznia 2022 r. Poniedziałkowe wzrosty cieszą tym bardziej, że są jednymi z najwyższych w regionie. W Europie lepiej radzi sobie tylko rosyjski RTS (+1,7 proc.).

wig, ath, rekord

Kliknij, aby powiększyć.

>> Wszystkie komunikaty spółek giełdowych z systemów EBI/ESPI w jednym miejscu >> Sprawdź!

Właściciel Pepco przedstawił plan

Gwiazdą poniedziałkowej sesji jest Pepco. Akcje handlowej spółki drożeją o ok. 8 proc. i wracają powyżej poziomu 20 zł. Impulsem do wzrostów jest komunikat głównego akcjonariusza Ibex Group, za pośrednictwem którego Steinhoff International kontroluje Pepco. Zadeklarował on, że nie ma zamiaru pozbywać się akcji spółki po cenie zbliżonej do aktualnej, Co więcej, może zdecydować się na nabywanie walorów Pepco z perspektywą długoterminową. Dla inwestorów to wielka ulga. Przypomnijmy, akcje spółki mocno potaniały m.in. za sprawą bankructwa grupy Steinhoff, co rodziło obawy ew. podaż akcji ze strony funduszu.

Warto przeczytać!  Jaki akumulator wybrać do auta z systemem start-stop. Na pewno nie ołowiowy

W gronie dużych spółek blisko 3-proc. wzrosty notuje także Orlen, który pochwalił się przejęciem aktywów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz CD Projekt, który otrzymał świeżą rekomendację. Jak poinformowała agencja Bloomberg, analityczka Wood & Company Maria Mickiewicz podniosła zalecenie dla akcji producenta gier do „trzymaj” ze „sprzedaj”. Nowa cena docelowa została ustalona na 120 zł. W południe za jeden walor CD Projektu trzeba zapłacić 116,25 zł.

>> Na pontonie dmuchanym gazem – omówienie sytuacji fundamentalnej Orlen po wynikach za III kw. 2023 r.

Ważne wyniki

W gronie rynkowych średniaków na uwagę zasługuje Enea, która podała wstępne wyniki za III kw. 2023 r. Spółka podała, że miała zysk EBITDA w wysokości 1,12 mld zł oraz 703 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Przychody ze sprzedaży i inne wyniosły szacunkowo 11,881 mld zł, czyli o 48 proc. więcej niż przed rokiem. Na poziomie zysku przed opodatkowaniem wypracowano 899 mln zł a zysku netto okresu sprawozdawczego 716 mln zł. Na starcie tygodnia akcje spółki drożeją o 1,8 proc. do 7,24 zł.

Warto przeczytać!  Co o „Bezpiecznym kredycie 2 proc.” myślą Polacy? Realne wsparcie dla młodych kontra negatywny wpływ na rynek
➡ POLECAMY: Wielka reforma energetyki trafi do kosza? 4 spółki energetyczne czekają na decyzję

Kolejną spółką, która przedstawiła wyniki za III kw. było 11 bit studios. Przychody z działalności operacyjnej wniosły 9,54 mln zł, rok wcześniej było to 13,84 mln zł. W przeciwieństwie do III kw. 2022 r. kiedy to odnotowano 4,88 mln zł zysku, w ostatnim kwartale spółka poniosła stratę netto w wysokości 2,66 mln zł. Strata operacyjna wyniosła 2,3 mln zł, gdy przed rokiem było to 2,58 mln zł zysku. Z kolei na poziomie EBITDA zaraportowano stratę 1,28 mln zł. Pierwsza od dawna kwartalna strata nie wystraszyła inwestorów. W poniedziałek akcje studia drożeją o ponad 4 proc. do 599 zł.

Comarch w III kwartale odnotował 32,4 mln zł zysku netto jednostki dominującej, o 16,17 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk operacyjny był jednak gorszy i wyniósł 56,47 mln zł wobec 60,31 (-6,4 proc. r/r) w analogicznym okresie poprzedniego roku, a zysk EBITDA spadł r/r o 2,5 proc. do 81,8 mln zł. Spółka wypracowała 453,45 mln zł przychodów ze sprzedaży na poziomie skonsolidowanym, o 3,75 proc. mniej niż przed rokiem. W poniedziałek przed południem kurs Comarchu rośnie o ponad 4 proc.

Warto przeczytać!  Czternasta emerytura 2023 - dostałeś? Sprawdź, czy nie stracisz dodatku albo zasiłku! Czy 14. wlicza się do dochodu?

Mało powodów do zadowolenia mają, póki co, akcjonariusze Big Cheese Studio. Akcje łódzkiego wydawcy i producenta gier tanieją o 5 proc. do 24,80 zł. W piątek po sesji spółka podała informację o sprzedaży gry Cooking Simulator na rynku chińskim w okresie od 25 lipca do 13 listopada 2023 roku. Wyniosła ona jedynie 35 sztuk, generując przychód w wysokości 349 USD przed prowizjami, zwrotami i opodatkowaniem. Zarząd przyznał, że liczba sprzedanych egzemplarzy jest znacznie poniżej oczekiwań, co stanowi istotne rozczarowanie w kontekście wcześniejszych prognoz i może mieć wpływ na decyzje inwestycyjne.

Najgorzej radzi sobie jednak Relpol, kurs spada o około 7,5 proc. Spółka podała skonsolidowany raport za III kw. Za pierwsze dziewięć miesięcy roku przychody ze sprzedaży wyniosły 131,688 mln zł wobec 113,521 przed rokiem (+16 proc.). Skonsolidowany zysk netto to 7,083 mln zł, rok temu było to w analogicznym okresie 718 tys. zł. Na poziomie EBITDA odnotowano 13,596 mln zł wobec 9,497 mln zł rok wcześniej.
Źródło