Biznes

Wigilia 2023. Zmiany w zakazie handlu w niedziele, projekt PiS w Sejmie

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
Wigilia 2023. Zmiany w zakazie handlu w niedziele, projekt PiS w Sejmie


Do Sejmu trafił rządowy projekt w sprawie zmian w zakazie handlu. Zgodnie z propozycją Wigilia Bożego Narodzenia, która w tym roku przypada w niedzielę, ma być objęta zakazem handlu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości proponuje ustanowienie niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia. Sklepy mogłyby być jednak otwarte do godziny 14.

W 2023 roku – podobnie jak w roku 2022 – handlowych niedziel jest siedem. Zakaz handlu do tej pory nie obowiązywał w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, a także niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Ponadto w tym roku zakaz handlu ma nie obowiązywać jeszcze w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Wigilia bez handlu

W tym roku niedziela handlowa miała wypadać 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Federacja Konsumentów w czerwcu zwróciły się z apelem o zmianę terminu niedzieli handlowej w grudniu. Organizacje domagały się przeniesienia niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia lub 31 grudnia br.

Ponadto wcześniej również minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiadał, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca, choć przypada w niedzielę handlową.

Warto przeczytać!  Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. MOLF posłuży także turystom

Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która obowiązuje od 1 marca 2018 roku, w Wigilię handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu po godzinie 14.00 są zakazane. W tym roku Wigilia ma być jednak objęta zakazem handlu.

Rząd w ostatni wtorek przyjął projekt ustawy w tej sprawie. W poniedziałek na stronach Sejmu opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jak poinformowano, projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.

Zakaz handlu w niedziele – zmiany

„Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach” – czytamy w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.

Zgodnie z propozycją niedziela 24 grudnia ma być „dniem objętym zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem”. „Jest to uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, przygotowań i spotkań rodzinnych” – dodano.

Warto przeczytać!  11 cennych wskazówek od Warrena Buffetta i Charliego Mungera dla inwestorów

Zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje w placówkach handlowych, w których m.in. handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Jednocześnie rząd PiS zaproponował ustanowienie tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia br. W ocenie rządzących ma to pozwolić na realizację planów zakupowych. Sklepy mają być otwarte do godziny 14. „W tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 z uwagi na niniejszą propozycję zniesienia zakazu w tym dniu, która zmienia ustalony porządek prawny, w związku z ułożeniem się kalendarza świąt w 2023 r.” – czytamy.

Proponowana ustawa ma wejść w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock


Źródło