Świat

Włochy podpisują porozumienie w sprawie wysyłania migrantów do Albanii, co zostało ostro skrytykowane przez organizacje praw człowieka

  • 8 listopada, 2023
  • 5 min read
Włochy podpisują porozumienie w sprawie wysyłania migrantów do Albanii, co zostało ostro skrytykowane przez organizacje praw człowieka


Tiziana Fabi/AFP/Getty Images

Premier Włoch Giorgia Meloni i jej albański odpowiednik Edi Rama podpisali porozumienie w Rzymie 6 listopada 2023 r.


Rzym
CNN

Włochy zbudują w Albanii dwa ośrodki detencyjne, w których będą przebywać migranci próbujący dotrzeć do ich wybrzeży, oznajmiła w poniedziałek premier Georgia Meloni, próbując zapanować nad liczbą migracji, która w ciągu roku, odkąd objęła urząd, niemal się podwoiła.

Meloni powiedział, że obiekty mają zostać otwarte wiosną przyszłego roku i początkowo będą mogły przyjąć 3000 osób. Meloni powiedziała, że ​​jej rząd ma nadzieję, że gdy ośrodki zostaną „w pełni uruchomione”, będą mogły przyjmować do 36 000 osób rocznie.

Skrajnie prawicowa partia Bracia Włoch Meloniego stoi w obliczu rosnącej presji wewnętrznej, ponieważ nie spełniła obietnicy wyborczej dotyczącej ograniczenia nielegalnej migracji. Od stycznia do wybrzeży Włoch dotarło ponad 145 000 osób w porównaniu z 88 000 w zeszłym roku.

Przemawiając w Rzymie wraz ze swoim albańskim odpowiednikiem Edim Ramą, Meloni okrzyknęła porozumienie „porozumieniem europejskim” i „innowacyjnym rozwiązaniem” mającym na celu ograniczenie wzrostu liczby osób przekraczających Morze Śródziemne z Afryki Północnej.

„Masowa nielegalna imigracja to zjawisko, z którym… państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą sobie poradzić same” – powiedziała Meloni na wspólnej konferencji prasowej z Ramą, dodając „współpraca między państwami członkowskimi UE a krajami, które na razie nie należą do UE, może odegrać decydującą rolę.”

Warto przeczytać!  Chiny stracą nauczyciela przedszkola, który otruł 25 swoich uczniów, zabijając 1

Albania uzyskała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej prawie dziesięć lat temu, ale nie przystąpiła jeszcze do bloku. Porozumienie to stanowi pierwszy przypadek zlecenia przez kraj UE procedur azylowych krajowi próbującemu dołączyć do jego szeregów.

„Jeśli Włochy dzwonią do Albanii, to właśnie tam” – powiedział Rama. „Jesteśmy państwem europejskim, ale brakuje nam litery „U” z przodu, ale to nie przeszkadza nam być Europejczykami i postrzegać świat jako Europejczycy” – powiedział.

Centra zostaną zbudowane w albańskich portach Shengjin i Gjader i są „w pełni zgodne z prawem Unii Europejskiej i prawem międzynarodowym” – powiedziała Meloni.

Jeden ośrodek będzie służył do przyjmowania migrantów uratowanych na morzu na łodziach; druga będzie przeznaczona na zakwaterowanie migrantów kwalifikujących się do ubiegania się o azyl w UE. Nie jest jasne, co stanie się z osobami, które się nie kwalifikują, ale rząd Meloniego skupił się na wykorzystaniu groźby natychmiastowej deportacji jako środka zniechęcającego migrantów do przybywania do wybrzeży Włoch.

Natychmiastowa deportacja na terenie UE nie jest dozwolona ze względu na przepisy dotyczące praw człowieka, które pozwalają wszystkim przybyłym osobom ubiegać się o azyl. Ponieważ Albania nie jest członkiem UE, zasady te nie będą miały zastosowania.

Warto przeczytać!  Sędzia oddalił zarzuty dla mężczyzny aresztowanego za pokazanie środkowego palca

Alessandro Serrano/AFP/Getty Images

Migranci gromadzą się w porcie włoskiej wyspy Lampedusa i oczekują na przeniesienie do południowych Włoch we wrześniu 2023 r.

Plan pozwoliłby Włochom ominąć porozumienie dublińskie, które stanowi, że pierwszy kraj, do którego przybywają migranci, musi się nimi zaopiekować i rozpatrzyć ich sprawy.

Włochy zapewnią siłę roboczą do rozpatrywania wniosków, ale Albania zapewni policję zapewniającą bezpieczeństwo i nadzór, powiedziała Meloni, dodając, że nieletni, kobiety w ciąży i inne bezbronne grupy nie będą wysyłane do Albanii. Ujawniono kilka innych szczegółów transakcji, w tym jej koszt.

Komisja Europejska wydała zwięzłą odpowiedź we wtorek po południu. „Jesteśmy w kontakcie z władzami włoskimi, ponieważ musimy poznać szczegóły. Prosimy o szczegółowe informacje na temat tego typu ustaleń” – powiedział rzecznik.

Porozumienie nawiązuje do kontrowersyjnego porozumienia Wielkiej Brytanii o wysłaniu tysięcy osób ubiegających się o azyl do Rwandy, która od początku swego istnienia uwikłana jest w spory prawne.

Organizacje praw człowieka i politycy opozycji potępili to ogłoszenie. Sekretarz lewicowej partii Więcej Europy Riccardo Magi napisał w X, że umowa stworzy „włoskie Guantanamo”.

W zjadliwym oświadczeniu dla CNN Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) potępił plan Rzymu, który, jak stwierdził, „zadaje kolejny cios zasadzie solidarności UE”.

„Plan włoskiego rządu dotyczący budowy ośrodków recepcyjnych dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl w Albanii jest świadectwem jego nieproporcjonalnego skupienia się na zapobieganiu przybywaniu ludzi do UE, zamiast na tworzeniu bezpiecznych i legalnych dróg dla osób poszukujących schronienia” – powiedziała Susanna Zanfrini, IRC Dyrektor krajowy Włoch.

Warto przeczytać!  Hamas twierdzi, że Kfir Bibas, matka i brat zostali zabici w niewoli

„Pojawiają się duże pytania dotyczące stosowania włoskiej jurysdykcji w Albanii, ponieważ nie jest jasne, w jaki sposób przemieszczające się osoby mogłyby uzyskać azyl i korzystać ze swoich podstawowych praw na terytorium spoza UE” – dodała.

Organizacja Lekarze bez Granic (MSF) również zareagowała na to ogłoszenie, porównując memorandum z innymi inwestycjami poczynionymi w krajach tranzytowych, aby uniemożliwić ludziom wyjazdy w poszukiwaniu schronienia przed wojną, głodem i innymi konfliktami.

„Pakt podpisany między Włochami a Albanią idzie o krok dalej niż umowy outsourcingowe, które włoski rząd lub instytucje europejskie podpisały w ostatnich latach z Turcją, Libią i Tunezją” – napisano w oświadczeniu MSF.

„Brak dostępu do włoskiej ziemi, eksterytorialne zarządzanie wnioskami o azyl, stosowanie przyspieszonych procedur granicznych i przetrzymywanie osób w państwie trzecim stanowią nowy atak na prawo do azylu w dzisiejszym rozumieniu” – MSF dodano oświadczenie.

MSF, które obsługuje łódź ratowniczą na obszarze poszukiwawczo-ratowniczym między Libią, Maltą i Włochami, również wyraziło obawę, że wysyłanie statków z migrantami do odległych portów naraża tych ludzi na niebezpieczeństwo.


Źródło