Polska

Włodzimierz Karpiński: Czuje się skrzywdzony przez prokuraturę

  • 16 listopada, 2023
  • 4 min read
Włodzimierz Karpiński: Czuje się skrzywdzony przez prokuraturę


W czwartek odbyła się konferencja z udziałem Włodzimierza Karpińskiego. Polityk przyznał, że czuje się skrzywdzony przez prokuraturę i sposób jej działania. Dodał, że wyda stosowne oświadczenie „jak ochłonie, ale na razie pragnie spotkać się z rodziną”.

 

Obrońca Karpińskiego dodał, że „tymczasowe aresztowanie jest w Polsce nadużywane, a przepisy wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość pozwalają na bardzo łatwe aresztowanie każdego”. 

 

– Tymczasowe aresztowanie to sposób normalnego funkcjonowania prokuratury, Polska jest haniebnym przykładem masowego ograniczania prawa do wolności ze względu na potrzeby postępowania  przygotowawczego – mówił Michał Królikowski. 

Obrońca Karpińskiego: Proszę porównać zdjęcia pana Włodzimierza przed aresztem, a teraz

Mecenas dodał, że Karpiński będzie współpracował „konsekwentnie i cierpliwie” z organami ścigana, aż do wyjaśnienia sytuacji, w której się znajduje. – Immunitet pozwala mu współpracować z wolnej stopy, ale nic się nie zmieni, jeżeli chodzi o konsekwencję w wykazywaniu prawdy o sytuacji, która wiąże się z postawieniem zarzutów – przekazał.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Karpiński opuścił areszt

 

Pytany o to, czy czas w areszcie był trudny dla polityka, mecenas odparł „proszę porównać zdjęcia pana Włodzimierza. Przed aresztem, a teraz”. – To człowiek, który najbardziej godnie z moich wszystkich dotychczasowych klientów zniósł osadzenie. Z dużą pokorą, ale jednocześnie niezłomnością pokazując nam piękną postawę propaństwową w areszcie – mówił Michał Królikowski.

Warto przeczytać!  Marcin Przydacz w Graffiti: Dziś konferencja prezydenta i premiera nt. kryzysu migracyjnego

 

Dodał, że w najbliższych planach Karpińskiego jest spotkanie z rodziną, zadbanie o zdrowie oraz podjęcie obowiązków związanych z wykonywaniem mandatu europosła. 

Dlaczego Włodzimierz Karpiński opuścił areszt?

Były sekretarz Warszawy opuścił areszt w czwartek po południu, jednak nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. W więzieniu przebywał od lutego br. w związku z podejrzeniem korupcji w tzw. aferze śmieciowej. Z uwagi na fakt, że ma objąć stanowisko europosła, prokurator zmuszony był uchylić stosowany wobec niego tymczasowy areszt.

 

W 2019 roku polityk kandydował do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskał mandatu. Wówczas europosłem został Krzysztof Hetman z PSL. Jednak w tegorocznych wyborach parlamentarnych Hetman dostał się do Sejmu, tak więc mandat w Brukseli powinna objąć osoba, która otrzymała kolejny wynik na liście.

 

ZOBACZ: Prokuratura chce dłuższego aresztu dla Włodzimierza Karpińskiego. „Realna obawa matactwa”

 

Tą osobą jest Joanna Mucha z Polski 2050, jednak ona również otrzymała mandat poselski. Następny w kolejce był Riad Haidar, ale zmarł w maju 2023 roku. Czwartą osobą z listy jest Karpiński. Były sekretarz Warszawy przyjął propozycję, a w tamtym tygodniu podpisał odpowiednie oświadczenie. W związku z tym, że europosłowi przysługuje immunitet, Karpiński mógł opuścić areszt.

Warto przeczytać!  Politycy tłumaczą się z kosztownych wydatków

Zarzuty wobec Włodzimierza Karpińskiego

Polityk został zatrzymany 27 lutego br. Postawiono mu zarzut korupcyjny. Miał przyjmować korzyści majątkowe w wysokości prawie 5 mln zł, wynikające z zawierania kontraktów na zagospodarowanie odpadów w stolicy. Cały proceder miał trwać od kwietnia 2020 do grudnia 2022 r., kiedy Karpiński był prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Mieście Stołecznym Warszawie, a następnie sekretarzem miasta.

 

Prokuratura podkreśliła, że do tej pory sądy różnych instancji przedłużały okres tymczasowego aresztu „pozytywnie weryfikując zgromadzony przez prokuraturę materiał”. Ponadto wymiar sprawiedliwości podziela argumentację w zakresie realnej obawy matactwa ze strony Karpińskiego. 

Czytaj więcej


Źródło