Świat

Wojna Izrael-Hamas, kryzys w Gazie, wizyta Blinken

  • 6 listopada, 2023
  • 5 min read
Wojna Izrael-Hamas, kryzys w Gazie, wizyta Blinken


Według operatorów agencje humanitarne straciły kontakt z pracownikami humanitarnymi w Gazie, gdy enklawa palestyńska stoi w obliczu trzeciej przerwy w komunikacji w czasie wojny między Izraelem a Hamasem.

W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku firma Paltel ogłosiła „całkowitą przerwę” w świadczeniu usług telekomunikacyjnych i sieciowych. Stwierdzono, że przerwa była spowodowana „ponownym odcięciem od strony izraelskiej głównych szlaków, które wcześniej ponownie połączono”.

Główna agencja Narodów Zjednoczonych wspierająca Palestyńczyków w Gazie stwierdziła, że ​​straciła kontakt z „zdecydowaną większością” swoich zespołów w Strefie. Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca również stwierdziło, że nie może dotrzeć do pracowników organizacji humanitarnych na tym terytorium.

Oto niektóre z innych najważniejszych wydarzeń tego dnia:

Ofensywa Izraela w Gazie: Izraelskie wojsko oświadczyło, że przeprowadza znaczący atak na Gazę w niedzielę wieczorem, po tym jak jego siły dotarły wcześniej tego dnia do wybrzeża enklawy.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela kontradmirał Daniel Hagari podał kilka dalszych szczegółów na temat nocnego ataku, poza stwierdzeniem, że była to bardzo rozległa i wycelowana w infrastrukturę Hamasu, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.

Zespół CNN w Sderot na południu Izraela, niedaleko granicy Izrael-Gaza, zaobserwował w niedzielę wieczorem czasu lokalnego szereg eksplozji i flar w kierunku Gazy.

Warto przeczytać!  USA twierdzą, że Chiny i Rosja blokują działania ONZ w Korei Północnej

Wcześniej tego dnia IDF poinformowała, że ​​jej żołnierze dotarli do wybrzeża w ramach próby okrążenia sił Hamasu i uderzenia w cele w Gazie.

Blinken przemierza region: W niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken kontynuował burzliwą podróż dyplomatyczną na Bliski Wschód, obejmującą niezapowiedzianą wizytę w Iraku.

Blinken spotkał się z premierem Iraku Mohammedem Shią al-Sudanim w Bagdadzie przez ponad godzinę i stwierdził, że spotkanie było „produktywne”.

Przywódcy rozmawiali o dopilnowaniu, aby konflikt w Gazie nie rozprzestrzenił się na szerszy region, powiedział czołowy dyplomata USA. Było to główną troską Stanów Zjednoczonych, które wielokrotnie ostrzegały wrogów Izraela, aby nie wykorzystywali walk z Hamasem do wszczynania wojny na wielu frontach.

Przystanek w Iraku był ostatnim z serii spotkań na wysokim szczeblu, które odbyły się w ten weekend. Blinken odwiedził w piątek Izrael, a w sobotę w Jordanii spotkał się z kluczowymi przywódcami arabskimi. Spotkał się także w niedzielę w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, gdzie obaj omówili eskalację przemocy ze strony osadników na Zachodnim Brzegu.

Właśnie przybył do Turcji na swój ostatni przystanek na trasie.

Wzrost napięcia na granicy libańsko-izraelskiej: W niedzielę na północnej granicy Izraela nadal narastało napięcie, a Izrael i Liban ogłosiły ofiary cywilne w wyniku trwających ataków pomiędzy Siłami Obronnymi Izraela a wspieranym przez Iran Hezbollahem.

Warto przeczytać!  Szef BBC Tim Davie zabiera głos w awanturze Gary'ego Linekera; Rishi Sunak też reaguje | Wiadomości ze świata

Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah mówił w piątek o atakach Hamasu z 7 października i wynikającej z nich wojnie w Gazie. Powiedział, że Hezbollah będzie „przygotowany na wszystkie scenariusze” i że jakakolwiek eskalacja armii izraelskiej na granicy będzie „historycznym szaleństwem”, które wywoła zdecydowaną reakcję. Powiedział jednak również, że „głównym celem” Hezbollahu jest osiągnięcie zawieszenie broni w Gazie.

IDF oskarża Hamas o wykorzystywanie infrastruktury cywilnej: Izraelskie wojsko opublikowało, według niego, dowód na to, że Hamas wykorzystuje infrastrukturę cywilną, w tym szpitale i place zabaw dla dzieci, jako tarczę przed atakami na Izrael. Zdjęcia i wideo pokazują, co rzecznik wojskowy określił jako „doły startowe”, których Hamas używał do wystrzeliwania rakiet z obszarów cywilnych. Urzędnicy Autonomii Palestyńskiej z siedzibą w Ramallah i kontrolowanego przez Hamas rządowego biura medialnego w Gazie odrzucili te twierdzenia.

Niepokoje na lotnisku w Turcji: Według tureckiego państwowego serwisu informacyjnego Anadolu Agency, turecka policja przerwała propalestyński protest po tym, jak demonstranci próbowali szturmować bazę lotniczą, w której przebywają żołnierze amerykańskich sił powietrznych w południowej Turcji.

W poście na swojej stronie internetowej Fundacja Pomocy Humanitarnej oświadczyła, że ​​zorganizowała protest, aby „wzmocnić głos uciskanych w Gazie” i pokazać swój sprzeciw wobec, jak to określiła, „postawy proizraelskiej przyjętej przez Stany Zjednoczone”.

Warto przeczytać!  Zełenski naciska na poparcie Ukrainy na szczycie przywódców europejskich w Mołdawii

Anadolu dodał, że policja interweniowała, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych, po tym, jak niektórzy protestujący rozbili barykady i próbowali przedostać się do bazy lotniczej.

Zakładnicy w Gazie: Obecna liczba zakładników przetrzymywanych przez Hamas w izraelskim wojsku wynosi 240, powiedział w niedzielę Hagari, rzecznik Izraelskich Sił Obronnych. IDF stwierdziło, że liczba ta może się zmieniać w zależności od aktualnych informacji wywiadowczych.


Źródło