Świat

Wojna Izrael-Hamas: wojska izraelskie walczą z bojownikami w północnej Strefie Gazy

  • 21 listopada, 2023
  • 7 min read
Wojna Izrael-Hamas: wojska izraelskie walczą z bojownikami w północnej Strefie Gazy


DEIR AL-BALAH, Strefa Gazy (AP) – wojska izraelskie walczył z palestyńskimi bojownikami w miejskim obozie dla uchodźców i przed pobliskim szpitalem we wtorek, gdy armia rozszerzyła działania w północnej Strefie Gazy, gdzie mieszkańcy od tygodni byli pozbawieni prądu i niezawodnego dostępu do wody, żywności i innych podstawowych artykułów.

Linia frontu wojny, trwającej obecnie siódmy tydzień, przeniosła się do obozu dla uchodźców Jabaliya, gęstego labiryntu betonowych budynków w pobliżu miasta Gaza, w którym mieszczą się rodziny wysiedlone podczas wojny 1948 r wokół stworzenia Izraela. Izrael bombarduje ten obszar od tygodni, a wojsko twierdzi, że bojownicy Hamasu przegrupowali się tam i w innych wschodnich dzielnicach po wypchnięciu z dużej części miasta Gaza.

Walki nasiliły się także przed pobliskim szpitalem indonezyjskim, gdzie według palestyńskich urzędników ds. zdrowia w poniedziałek w wyniku strajku zginęło 12 osób. We wtorek poinformowano, że po ewakuowaniu około 200 osób dzień wcześniej setki pacjentów i wysiedleńców są uwięzione w domach z powodu malejących zapasów.

Tymczasem wysocy rangą urzędnicy Hamasu powiedzieli, że są bliscy osiągnięcia porozumienia za pośrednictwem międzynarodowych mediatorów w sprawie uwolnienia części szacunkowych 240 osób wziętych jako zakładników przez grupę w swoim 7 października atak na Izrael co wywołało wojnę. Rozmowy wielokrotnie utknęły w martwym punkcie, a wcześniejsze przewidywania dotyczące przełomu okazały się przedwczesne.

W południowym Libanie izraelski strajk zabił dwóch dziennikarzy Według sieci panarabskiej i urzędników libańskich z Al-Mayadeen TV. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony izraelskiego wojska, które od wybuchu wojny wielokrotnie wymieniało ogień z grupą bojowników Hezbollah.

TRUDNE WARUNKI NA PÓŁNOCY I POŁUDNIU

Wojna pochłonęła ogromne żniwo wśród palestyńskiej ludności cywilnej, zwłaszcza tej, która pozostała na północy po tym, jak Izrael wielokrotnie wzywał ludzi do ucieczki na południe.

Warto przeczytać!  Jak Władimir Putin wszedł prosto w skandal z sekstaśmami podczas wyborów w Turcji

Nie jest jasne, ilu pozostało w kraju, ale agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich szacuje, że w schroniskach nadal przebywa około 160 000 osób, mimo że agencja nie jest już w stanie świadczyć usług. Około 1,7 miliona Palestyńczyków, czyli około trzy czwarte populacji Gazy, uciekło ze swoich domów, a wielu z nich ulokowało się w szkołach prowadzonych przez ONZ i innych obiektach na południu terytorium.

Ponieważ schroniska się przepełniły, ludzie zmuszeni byli spać na ulicach na zewnątrz, mimo że w ostatnich dniach zimowe deszcze nawiedzały przybrzeżną enklawę. Tam są niedobory żywności, wody i paliwa dla generatorów w całej Strefie Gazy, która od ponad miesiąca nie ma centralnego prądu.

Izrael w dalszym ciągu uderza w cele, które uważa za bojowników w całej Gazie, w tym w południowej strefie ewakuacji, często zabijając kobiety i dzieci, a urzędnicy wskazali może wkrótce rozszerzyć swoją działalność na południu.

WALKA W JABALIYI I WOKÓŁ SZPITALÓW

Izraelskie wojsko oświadczyło, że siły „przygotowują pole bitwy” w rejonie Dżabaliji, twierdząc, że uderzyły w trzy szyby tuneli, w których ukrywali się bojownicy, oraz zniszczyły wyrzutnie rakiet. Materiał opublikowany przez wojsko pokazuje izraelskich żołnierzy patrolujących pieszo, gdy wokół nich rozległy się strzały.

Mieszkańcy powiedzieli, że doszło do ciężkich walk, gdy siły izraelskie próbowały nacierać pod osłoną nalotów. „Okupacja (izraelska) próbuje oblegać obóz” – powiedział Hamza Abu Mansour, student uniwersytetu. „Napotykają na ostry opór”.

Warto przeczytać!  Kanada wydaje nakaz pobytu w zawiadomieniach o deportacji wysłanych do kilku indyjskich studentów

Nie udało się samodzielnie potwierdzić szczegółów walk.

W obliczu nalotów i nacierających wojsk izraelskich dziesiątki tysięcy Palestyńczyków na północy schroniło się w szpitalach, które jednak były systematycznie opróżniane, gdy walki dotarły do ​​bram miasta, a większość z nich już nie nadawała się do użytku.

Sytuacja w szpitalach w Gazie jest „katastrofalna” – powiedział w poniedziałek Michael Ryan, starszy urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia. Na północy „to najgorsze, co możesz sobie wyobrazić”.

Munir al-Boursh, starszy urzędnik Ministerstwa Zdrowia, który powiedział, że przebywa w indonezyjskim szpitalu, powiedział telewizji Al-Dżazira przez telefon, że siły izraelskie oblegały szpital, zmuszając pracowników służby zdrowia do pochowania 50 ciał na dziedzińcu. Izraelskie wojsko nie udzieliło natychmiastowego komentarza.

Władze palestyńskie poinformowały, że w poniedziałek izraelski pocisk uderzył w szpital, zabijając 12 osób. Izrael zaprzeczył ostrzelaniu szpitala, ale powiedział, że jego żołnierze odpowiedzieli ogniem na bojowników, którzy wycelowali w nich od wewnątrz.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy w szpitalu przebywa nawet 600 rannych i około 2000 wysiedlonych Palestyńczyków.

Do podobnej sytuacji doszło w ostatnich dniach w szpitalu Shifa, największym w Gazie, gdzie ponad 250 pacjentów i pracowników medycznych utknęło po ewakuacji 31 wcześniaków.

Izrael ma przedstawił dowody w ostatnich dniach obecności bojowników w Shifie. Jednak musi jeszcze uzasadnić swoje twierdzenia, że ​​Hamas miał pod obiektem główne centrum dowodzenia, czemu Hamas i personel szpitala zaprzeczają zarzutom.

WZROST OPŁAT

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia na Zachodnim Brzegu w Gazie zginęło ponad 12 700 Palestyńczyków. Tamtejsze władze twierdzą, że zaginionych jest kolejnych 4000 osób. Ich liczebność nie rozróżnia cywilów i kombatantów. Izrael twierdzi, że zabił tysiące bojowników.

Warto przeczytać!  Ten sojusznik NATO buduje najsilniejszą armię po Ukrainie: analityk wojskowy

Ministerstwo opiera swoje obliczenia na informacjach zebranych przez swojego odpowiednika w Strefie Gazy rządzonej przez Hamasktóre od ponad 10 dni nie jest w stanie w pełni zaktualizować danych dotyczących ofiar z powodu awarii usług i komunikacji na północy.

W ataku z 7 października po stronie izraelskiej zginęło około 1200 osób, głównie cywilów. Wojsko twierdzi, że w operacjach lądowych w Gazie zginęło 68 izraelskich żołnierzy.

ROZMOWY O ZAKŁADNIKACH

Izrael, Stany Zjednoczone i Katar, które prowadzą mediację z Hamasem, od tygodni negocjują uwolnienie zakładników połączone z tymczasowym zawieszeniem broni i przybyciem większej pomocy.

Izzat Rishq, wyższy rangą urzędnik Hamasu, powiedział we wtorek, że „w nadchodzących godzinach” może zostać osiągnięte porozumienie, na mocy którego Hamas uwolni jeńców, a Izrael uwolni więźniów palestyńskich. Przywódca Hamasu na uchodźstwie, Ismail Haniyeh, również powiedział, że są bliscy porozumienia.

Spotkał się izraelski gabinet wojenny przedstawiciele rodzin zakładników Poniedziałkowy wieczór. Według krewnego, który był obecny, premier Benjamin Netanjahu powiedział rodzinom, że rząd uważa uwolnienie zakładników i pokonanie Hamasu za równie ważne.

Udi Goren, którego kuzyn Tal Chaimi jest przetrzymywany w niewoli w Gazie, powiedział, że jest to „niezwykle rozczarowujące”, ponieważ Izrael stwierdził, że likwidacja grupy bojowników może zająć miesiące.

___

Magdy relacjonowała z Kairu. Współpracowała pisarka prasowa Melanie Lidman z Jerozolimy.

___

Pełny zasięg AP o godz https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.
Źródło