Świat

Wojna między Izraelem a Gazą: jedynie rozwiązanie obejmujące dwa państwa może zapewnić prawdziwy pokój, mówi prezydent Chin w pierwszym publicznym przemówieniu na temat konfliktu

  • 21 listopada, 2023
  • 4 min read
Wojna między Izraelem a Gazą: jedynie rozwiązanie obejmujące dwa państwa może zapewnić prawdziwy pokój, mówi prezydent Chin w pierwszym publicznym przemówieniu na temat konfliktu


„Przy wielu okazjach podkreślałem, że jedynym realnym sposobem na przerwanie cyklu konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest rozwiązanie dwupaństwowe, przywrócenie uzasadnionych praw narodowych Palestyny ​​i ustanowienie niepodległego państwa Palestyny – powiedział Xi.

27:37

Stanowisko Chin w sprawie wojny Izrael-Gaza

Stanowisko Chin w sprawie wojny Izrael-Gaza

Wezwał do zwołania międzynarodowej konferencji w celu zbudowania międzynarodowego konsensusu na rzecz pokoju i jak najszybszego wypracowania „kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego” rozwiązania kwestii Palestyny.

Powiedział również, że Chiny wysłały pomoc humanitarną dla mieszkańców Gazy, obejmującą 2 miliony dolarów w postaci funduszy nadzwyczajnych za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Autonomii Palestyńskiej oraz 15 milionów juanów (2 miliony dolarów) w postaci żywności i zaopatrzenia medycznego przez Egipt do strefy działań wojennych.

„Chiny zapewnią więcej dostaw i pomocy zgodnie z potrzebami ludzi” – powiedział Xi.

Powiedział, że korytarze humanitarne muszą pozostać bezpieczne i otwarte, a także umożliwić dopływ większej ilości pomocy humanitarnej.

„Należy położyć kres zbiorowemu karaniu mieszkańców Gazy w postaci przymusowych przesiedleń lub pozbawienia wody, elektryczności i paliwa” – powiedział.

Wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia praktycznych działań, aby zapobiec rozlaniu się konfliktu i zagrozeniu stabilności w całym regionie.

Warto przeczytać!  Carnival Cruise Line zakazuje pasażerom oglądania filmów z połowów na balkonie

Netanjahu, szef Hamasu, wskazuje, że porozumienie w sprawie rozejmu w Gazie i zakładników jest bliskie

Jest to pierwsze publiczne wystąpienie chińskiego prezydenta na temat Strefy Gazy od czasu, gdy ponad miesiąc temu wybuchł konflikt między Izraelem a Hamasem.

Poruszał jednak tę kwestię w rozmowach z różnymi innymi przywódcami na arenie międzynarodowej, w tym na arenie międzynarodowej spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem w zeszłym tygodniu w San Francisco.

W ciągu ostatnich 50 dni Pekin wielokrotnie wzywał do deeskalacji i wzywał obie strony do poszukiwania „rozwiązania dwupaństwowego” na rzecz niepodległej Palestyny.

W ostrym kontraście do zachodniego wsparcia dla Izraela, Chiny unikały potępienia Hamasu i zamiast tego skrytykowały izraelskie ataki w Gazie, twierdząc, że naruszają one prawo międzynarodowe.

Palestyńczycy przeprowadzają inspekcję gruzów budynku należącego do rodziny Rabie po izraelskim bombardowaniu w ramach trwających walk między Izraelem a palestyńską grupą bojowników Hamas. Zdjęcie: dpa

Stanowisko Chin w sprawie Gazy wpisuje się w ich strategię pogłębiania sojuszy z wielostronnymi grupami pod przewodnictwem spoza Zachodu, takimi jak Bric, przy jednoczesnym wzmacnianiu więzi z Globalnym Południem.

Przez cały konflikt w Gazie podkreślała również, że preferuje negocjacje dyplomatyczne jako rozwiązanie, przeciwstawiając się zachodniej narracji o Chinach jako „potędze rewizjonistycznej”, która podważa „porządek międzynarodowy oparty na zasadach”.

Warto przeczytać!  Republika Południowej Afryki ryzykuje sprzeciw wobec rosyjskich ćwiczeń morskich, ale jej historia z Moskwą jest głęboka

Delegacja – w skład której wchodzili dyplomaci z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Egiptu, Indonezji, Autonomii Palestyńskiej i Organizacji Współpracy Islamskiej – przebywała w stolicy Chin jako pierwszy przystanek międzynarodowej podróży mającej na celu uzyskanie wsparcia ze strony członków Rady Bezpieczeństwa ONZ o natychmiastowe zawieszenie broni w Gazie.

„[China] zawsze stanowczo wspierał słuszną sprawę narodu palestyńskiego, polegającą na przywróceniu mu uzasadnionych praw narodowych i interesów” – powiedział delegacji chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

04:42

Ponad 10 000 ofiar śmiertelnych w Palestynie w wojnie między Izraelem a Hamasem, w centrum uwagi są liczby ofiar w Gazie

Ponad 10 000 ofiar śmiertelnych w Palestynie w wojnie między Izraelem a Hamasem, w centrum uwagi są liczby ofiar w Gazie

Gospodarzem wtorkowego wirtualnego szczytu Brics był prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, który przewodniczy grupie, a uczestniczyli w nim przywódcy Brazylii, Rosji, Indii i Chin oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Do udziału w dyskusjach zaproszono przywódców Argentyny, Egiptu, Etiopii, Iranu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zostały przyjęte do bloku w przyszłym roku.

Brics to grupa gospodarek wschodzących, utworzona w celu prowadzenia współpracy gospodarczej oraz dialogu dyplomatycznego i politycznego.

Warto przeczytać!  Książę William przyłapany na mówieniu księżnej Kate, żeby „posiekała” podczas królewskiego ślubu Jordanii

Izrael odwołał w poniedziałek swojego ambasadora w Republice Południowej Afryki po tym, jak rządzący Afrykański Kongres Narodowy, na którego czele stoi Ramaphosa, oświadczył, że poprze wniosek parlamentu o zamknięcie izraelskiej ambasady w Republice Południowej Afryki.

Na początku tego miesiąca Republika Południowej Afryki odwołała swoich dyplomatów z Izraela.

Zarówno Brazylia, jak i Rosja zaproponowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucje o zawieszeniu broni. Indie są jedynym z pięciu członków Brics, który zajął zdecydowane stanowisko proizraelskie.


Źródło