Świat

Wrak statku San José o wartości 20 miliardów dolarów zostanie ekshumowany w wyniku bitwy o zatopiony skarb

  • 6 listopada, 2023
  • 3 min read
Wrak statku San José o wartości 20 miliardów dolarów zostanie ekshumowany w wyniku bitwy o zatopiony skarb


Aktualności

Kolumbia ma nadzieję przyspieszyć swoją misję odzyskania zatopionego trzystuletniego skarbu o wartości aż 20 miliardów dolarów, ponieważ własność fortuny znajduje się w zawieszeniu prawnym w związku z toczącą się batalią sądową.

Prezydent Gustavo Petro nakazał swojej administracji jak najszybszą ekshumację „świętego Graala wraków statków” – hiszpańskiego galeonu San José – z dna Morza Karaibskiego tak szybko, jak to możliwe, powiedział w zeszłym tygodniu Bloombergowi minister kultury tego kraju.

Petro chce wydobyć na powierzchnię trójmasztowy statek z 62 działami przed upływem swojej kadencji w 2026 r. i zwrócił się o utworzenie partnerstwa publiczno-prywatnego, aby dopilnować tego, powiedział w środę Minister Kultury Juan David Correa.

„To jeden z priorytetów administracji Petro” – powiedział. „Prezydent kazał nam przyspieszyć”.

Galeon San Jose zatonął w bitwie z brytyjskimi statkami 8 czerwca 1708 roku.
Wikipedia

Jednak tajemnica otacza własność ogromnego skarbca złota, srebra i szmaragdów, którego wartość szacuje się na od 4 do 20 miliardów dolarów, jak wynika z pozwu.

Warto przeczytać!  Ukraińska artyleria używa dronów i map Google do znajdowania rosyjskich celów

Sedno problemu wydaje się dotyczyć tego, kto prawdopodobnie go znalazł.

Galeon San José z 600 członkami załogi na pokładzie zatonął na głębokość około 2000 stóp 8 czerwca 1708 roku podczas bitwy z Brytyjczykami w wojnie o sukcesję hiszpańską. Przez lata pozostawał on legendą, gdyż jego dokładna lokalizacja nie była znana.

Wrak odnaleziono i sfotografowano w 2015 roku na głębokości około 2000 stóp pod wodą.
Presidencia de la República – Kolumbia
Wrak stał się znany jako „święty Graal wraków” ze względu na ogromny skarb.
Presidencia de la República – Kolumbia

Następnie w 1981 roku amerykańska firma Glocca Morra oświadczyła, że ​​odkryła zaginiony skarb i przekazała jego koordynację firmie Columbia, obiecując, że po odzyskaniu otrzyma połowę fortuny.

Wiele lat później, w 2015 r., ówczesny prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos powiedział, że marynarka wojenna kraju znalazła wrak San José w innym miejscu na dnie morskim.

Kolumbia nigdy nie podała współrzędnych miejsca ostatecznego spoczynku statku, ale Glocca Morra – obecnie nazywana Sea Search Armada – uważa, że ​​w 2015 roku kraj znalazł część tego samego pola szczątków, które po raz pierwszy odkrył 34 lata wcześniej.

Według Bloomberga firma pozywa rząd Kolumbii o połowę skarbu, czyli według szacunków 10 miliardów dolarów na mocy umowy o promocji handlu między USA a Kolumbią.

Warto przeczytać!  Niezatwierdzone śledztwo w sprawie zabójstw jest niedopuszczalne

Tymczasem Correa powiedział portalowi, że rządowi badacze odwiedzili współrzędne udostępnione przez Sea Search Armada i „doszli do wniosku, że nie ma tam wraku statku”.

Z drutami pocztowymi
Załaduj więcej…

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić


Źródło