Polska

Wraz z awansem Ukrainy i Polski dobiegają końca play-offy Euro 2024

• 26 marca, 2024
  • 4 min read

Trzy ostatnie miejsca dostępne na tegorocznym turnieju w Niemczech zakończyły się play-offami Euro 2024. Gdy Gruzja po raz pierwszy zapewniła sobie miejsce w dużym międzynarodowym turnieju, oczy skierowały się na pozostałe dwie fazy play-off. Islandia zmierzyła się z Ukrainą w meczu na neutralnym boisku we Wrocławiu. W drugim meczu Walia podejmowała Polską w meczu, w którym wystąpiły dwie drużyny, które grały na ostatnim mundialu w Katarze.

W meczu Polski w Cardiff podopieczni Roberta Lewandowskiego rozbili Estonię 5:1 i zapewnili sobie awans do play-offu po jednym meczu. Podobnie Walia pokonała debiutującą na Euro 2020 Finlandię, wygrywając 4:1 w Cardiff. Po tym, jak od 1958 roku nie zakwalifikowała się do żadnego ważnego turnieju międzynarodowego, Walia szukała trzeciego z rzędu wyjazdu na Mistrzostwa Europy. Na przeszkodzie stanęła jednak Polska, która polowała na piąty tytuł.

Ostatecznie Walia przeciwko Polsce pozostawała bezbramkowa przez 120 minut, a zwycięzcę wyłoniły rzuty karne. Polska strzeliła wszystkie pięć rzutów karnych, a Walia zdobyła piątą bramkę dla Daniela Jamesa. Na nieszczęście dla Walii, Polska, Wojciech Szczęsny obronił strzał i posłał Walię na ziemię.

Warto przeczytać!  Twórca Baldur's Gate 3 otwiera nowe studio

Mecz pomiędzy Islandią a Ukrainą nie był tak jasny. Ze względu na trwające konflikty na Ukrainie i w Izraelu, w tej czterozespołowej fazie play-off z udziałem Izraela, Islandii, Ukrainy oraz Bośni i Hercegowiny odbyły się dwa mecze na neutralnym boisku. Ukraina wygrała na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną po golu Artema Dovbyka w 88. minucie. Islandia pokonała Izrael w Budapeszcie po hat-tricku Alberta Guðmundssona. Ponieważ Ukraina była gospodarzem finału play-offów, UEFA wyznaczyła to spotkanie jako kolejny mecz rozgrywany na neutralnym stadionie.

W dzisiejszym meczu to Ukraina awansowała do Euro 2024. Islandia wyszła na prowadzenie w meczu, ale Ukraina odbiła się i znalazła zwycięzcę dzięki Mychajło Mudrykowi, który strzelił gola w 84. minucie i zapewnił sobie zwycięstwo.

Pod koniec wtorkowych spotkań Ukraina i Polska dołączyły do ​​22 drużyn mających już miejsce na Mistrzostwach Europy.

Grupy Euro 2024 są zamknięte na lato tego roku

W wyniku zakończenia play-offów Euro 2024 utworzono sześć grup turnieju. Przed marcową przerwą reprezentacyjną 12 drużyn wiedziało, z kim będą grać. Grupy A, B i C nie brały udziału w fazie play-off. Teraz trzy ostatnie grupy również mają swój pełny kwartet drużyn.

Warto przeczytać!  Aborcje: Polska nakłada karę na szpital, który odmawia wykonania aborcji

Gruzja dołączyła do grupy obejmującej Portugalię, Turcję i Czechy, czyli trzy wspólne kraje na Mistrzostwach Europy. Dla Ukrainy trzema przeciwnikami są Belgia, Słowacja i Rumunia. Na koniec Polska zmierzy się z osławioną grupą Holandii, Francji i Austrii. Ta ostatnia z pewnością należy do trudniejszych grup na Euro 2024. Głównym konkurentem do „najtrudniejszej grupy” na turnieju w Niemczech będzie Grupa B. W tej grupie cztery drużyny to Hiszpania, Chorwacja, Włochy i Albania .

Ponad połowa drużyn dociera do fazy pucharowej

Od razu patrząc na niektóre z tych grup, jeden lub dwa zespoły wyróżniają się na tle pozostałych. Będą faworytami do awansu, ponieważ dwie najlepsze drużyny z każdej grupy po rozegraniu trzech meczów systemem „każdy z każdym” zapewnią sobie awans do 1/8 finału. Jednak cztery z sześciu drużyn z trzecich miejsc dołączą również do drużyn w grupie fazy pucharowej Euro 2024.

W dwóch ostatnich turniejach, odkąd UEFA przyjęła ten format, drużyny z zaledwie trzema punktami awansowały do ​​fazy pucharowej. Zatem jedno zwycięstwo w tych trzech meczach mógł być wystarczającym. Na przykład podczas Euro 2016 dwóch z trzecich miejsc awansowało z trzema punktami. Dwóm zdobywcom trzecich miejsc, którym nie udało się awansować, również udało się zgromadzić trzy punkty. To pokazuje, jak ważna jest różnica bramek w fazie grupowej mistrzostw Europy.

Warto przeczytać!  PepsiCo odzyskuje notowania w polskiej spółce spożywczej Biedronka

ZDJĘCIA: IMAGO