Świat

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wzywa do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie roszczeń dotyczących szpitali Al-Shifa

  • 17 listopada, 2023
  • 7 min read
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wzywa do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie roszczeń dotyczących szpitali Al-Shifa
CNN

Szef ONZ ds. praw człowieka wezwał Izrael do zapewnienia swojemu zespołowi dostępu do szpitala Al-Shifa w mieście Gaza po tym, jak izraelskie wojsko opublikowało wideo przedstawiające tak zwany „operacyjny szyb tunelowy” Hamasu na terenie kompleksu, twierdzenie to zostało natychmiast odrzucone przez grupę bojowników i administratorów medycznych jako „śmieszne”.

Opublikowany w czwartek film pokazuje dziurę w ziemi i coś, co wygląda na szyb wzmocniony betonem z odsłoniętymi rurami i okablowaniem.

W pewnym momencie wideo, które zostało geolokalizowane przez CNN, przechyla się w górę, ukazując jeden z głównych budynków szpitala oddalony o około 30 metrów od dziury.

Film nie pokazuje wnętrza wału.

Izrael znajduje się pod znaczną presją międzynarodową, aby udowodnić swoje twierdzenia dotyczące rzekomej infiltracji szpitala przez Hamas. CNN nie może niezależnie zweryfikować twierdzenia Izraela, że ​​zdjęcie przedstawia tunel Hamasu.

Podczas telewizyjnej odprawy w czwartek rzecznik IDF Daniel Hagari powiedział, że inżynierowie wojskowi nadal pracują nad odsłonięciem infrastruktury tuneli.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk wezwał Izrael do zapewnienia niezależnym śledczym dostępu do Gazy w celu zbadania sprzecznych twierdzeń.

„Właśnie w tym miejscu potrzebne jest niezależne międzynarodowe dochodzenie, ponieważ mamy różne narracje” – powiedział w czwartek Türk. „Nie można wykorzystywać… szpitali do jakichkolwiek celów wojskowych. Ale nie można też zaatakować szpitala bez wyraźnych dowodów”.

Domniemany tunel Hamasu i broń

Film ukazał się w czasie, gdy żołnierze izraelscy kontynuowali prowadzenie, jak to określił rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF), „bardzo konkretnych, ograniczonych operacji” zarówno „wewnątrz, jak i w pobliżu kompleksu szpitalnego”.

Izrael bombarduje Gazę, zubożałe i gęsto zaludnione terytorium, od czasu śmiercionośnego ataku bojowników Hamasu na jego terytorium 7 października.

Warto przeczytać!  USA potępiają wezwanie skrajnie prawicowego ministra Izraela do „wymazania” palestyńskiego miasta

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah, powołującego się na źródła medyczne w kontrolowanej przez Hamas enklawie, w izraelskich nalotach zginęło 11 470 osób w Gazie, w tym 4707 dzieci.

Türk stwierdził, że należy zbadać działania zarówno Izraela, jak i Hamasu od czasu masakry przez tę grupę bojowników 7 października około 1200 osób.

„To, co zrobił Hamas – przerażające zabijanie cywilów, fakt, że wzięli zakładników – stanowi wyraźne pogwałcenie prawa. Fakt, że byliśmy świadkami zbiorowej kary Izraela dla Gazy w postaci odcięcia dostaw artykułów medycznych, żywności, elektryczności i wody, jest również [a] bardzo poważna sprawa w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział Türk.

„Tak więc rzeczywiście istnieją problemy, którym wszyscy musimy się przyjrzeć, ponieważ są bardzo poważne. I wymagają odpowiedzi. Wymagają też odpowiedzialności” – dodał.

Türk powiedział, że szpitale są przez cały czas objęte specjalną ochroną na mocy prawa humanitarnego.

„Jeśli chodzi o szpitale, placówki medyczne i personel medyczny, należy zapewnić im szczególną ochronę, ponieważ oczywiście szpitale zapewniają usługi ratujące życie. Na przykład konieczna jest skuteczna komunikacja w przypadku ewakuacji i należy zapewnić specjalną opiekę rannym i kontuzjowanym” – stwierdził Türk.

Izrael i Stany Zjednoczone oskarżyły Hamas o prowadzenie czegoś, co według nich jest centrum dowodzenia pod szpitalem w Gazie, a Izrael jest pod presją, aby odkryć dowody na istnienie wielowarstwowej sieci tuneli i komór, która według urzędników znajduje się pod szpitalem .

Rządowe biuro medialne kierowane przez Hamas wydało oświadczenie, w którym określiło twierdzenia Izraela dotyczące szybu tunelu jako „absurdalny scenariusz”. Oskarżyła Izrael o forsowanie „fałszywych scenariuszy, sfabrykowanych narracji i zniekształconych informacji” na temat szpitala.

„Jest to nieudana próba uniknięcia przyszłej odpowiedzialności i ścigania prawnego” – stwierdzono w oświadczeniu Hamasu.

Warto przeczytać!  Wielka Brytania twierdzi, że „godne ubolewania” było to, że UE nazwała Falklandy preferowaną przez Argentynę nazwą

„Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie zwracało się do wszystkich instytucji, organizacji, organów międzynarodowych i odpowiednich stron o utworzenie zespołów technicznych w celu wizytacji i inspekcji wszystkich szpitali, aby odeprzeć fałszywą narrację o podżeganiu” – dodał.

Publikacja najnowszego filmu nastąpiła po tym, jak Izrael poinformował również, że znalazł ciało Yehudit Weiss, 65-letniej babci, która została porwana z kibucu w pobliżu Strefy Gazy podczas ataku bojowników Hamasu 7 października.

W piątek rano IDF ogłosiły, że odnalazły ciało drugiego izraelskiego zakładnika, 19-letniej Noa Marciano, kaprala Sił Obronnych Izraela.

Z oświadczeń IDF wynika, że ​​oba ciała znaleziono w tak zwanych „konstrukcjach” w pobliżu szpitala Shifa, chociaż nie wiadomo, czy ciała znaleziono razem, a dokładne okoliczności śmierci obu kobiet nie zostały wyjaśnione.

Siły izraelskie rozpoczęły nalot na Al-Shifa wczesną środę i wkrótce potem opublikowały zdjęcia przedstawiające broń palną, kamizelki kuloodporne i laptop, który według nich zawierał obciążające materiały odzyskane w szpitalu.

W czwartek IDF oświadczyło również, że znalazło na terenie szpitala samochód-pułapkę, w którym znajdowała się duża ilość broni i amunicji.

Domniemany tunel Hamasu i broń

Tysiące personelu medycznego, pacjentów i wysiedleńców pozostało w czwartek w Al-Shifa w warunkach, które lekarze określili jako „katastrofalne” wraz z wyczerpaniem się żywności, wody i środków medycznych.

W szpitalu, największym w Gazie, skończyło się paliwo i nie uznaje się go już za operacyjny. Na początku tygodnia lekarze i dziennikarze opisali desperackie wysiłki mające na celu utrzymanie wcześniaków przy życiu oraz ograniczone procedury przeprowadzane przy świecach.

Dyrektor szpitala Mohammad Abu Salmiya powiedział w czwartek Al Jazeerze, że dzieci głodują, a jego personel medyczny był zmuszony podejmować „wstrząsające” decyzje, takie jak amputacja kończyn pacjentów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji z nieleczonych ran.

Warto przeczytać!  Podczas podróży do Chin Blinken omawia z Chińczykami przypadki niesłusznie przetrzymywanych Amerykanów

Abu Salmiya poinformował o śmierci pacjenta chorego na nerkę, a cztery inne osoby są na skraju śmierci z powodu krytycznego stanu i braku dializy przez kilka dni. Oskarżył Izrael o oblężenie szpitala, sabotaż jego odcinków i spędzenie ostatnich 48 godzin na swobodnym włóczeniu się po jego terenie.

W innym oświadczeniu Hagari z IDF powiedział w czwartek, że żołnierze również odkopali tunel w szpitalu dziecięcym Al-Rantisi w północnej Gazie.

W poniedziałek zespołowi CNN współpracującemu z IDF w tym szpitalu pokazano broń i materiały wybuchowe w piwnicy, którą Hagari określił jako „zbrojownię”.

CNN pokazano także szyb położony około 200 metrów od Al-Rantisi, który według Hagariego znajdował się obok domu dowódcy Hamasu i szkoły. IDF oświadczyło, że pracuje nad ustaleniem, czy istnieje połączenie między wejściem do tunelu a szpitalem.

Jednak Mohammed Zarqout, starszy urzędnik ds. zdrowia w enklawie kierowanej przez Hamas, powiedział CNN, że piwnica Al-Rantisi była wykorzystywana jako schronienie dla kobiet i dzieci, a nie do przechowywania broni Hamasu i przetrzymywania zakładników. Twierdził również, że tunel był „punktem montażu przewodów elektrycznych”.

CNN nie jest w stanie zweryfikować twierdzeń IDF i Zarqouta na temat szpitala Al-Rantisi.

W środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powtórzył wcześniejsze oświadczenia Białego Domu, mówiąc, że Stany Zjednoczone posiadają informacje wywiadowcze, że Hamas działa w szpitalu Al-Shifa.

„Powiedziałbym, że nie przeszkadza nam nasza własna ocena wywiadu dotycząca stopnia, w jakim Hamas wykorzystywał i wykorzystuje szpital Al-Shifa jako węzeł dowodzenia i kontroli oraz jako znajdujący się pod nim magazyn. Jesteśmy w tym bardzo zadowoleni z naszej własnej oceny wywiadu” – powiedział Kirby.


Źródło