Świat

Yehudit Weiss: Ciało izraelskiego zakładnika znalezione w pobliżu szpitala Al-Shifa

  • 17 listopada, 2023
  • 3 min read
Yehudit Weiss: Ciało izraelskiego zakładnika znalezione w pobliżu szpitala Al-Shifa


Forum zakładników i osób zaginionych

Ciało Yehudita Weissa zostało przewiezione z powrotem do Izraela, IDF podała w oświadczeniu.CNN

W czwartek izraelskie wojsko poinformowało, że 65-letnia Izraelka porwana przez bojowników Hamasu 7 października została znaleziona martwa w pobliżu szpitala Al-Shifa w Gazie.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) podały w oświadczeniu, że ciało Yehudita Weissa, mieszkańca kibucu Be’eri, zostało znalezione przez izraelskich żołnierzy w mieście Gaza i przywiezione z powrotem do Izraela.

W oświadczeniu nie podano szczegółów, w jaki sposób i kiedy została zabita, ale stwierdzono, że personel wojskowy, medyczny i rabinacki zidentyfikował ciało i poinformował jej rodzinę.

Rzecznik IDF Daniel Hagari powiedział w telewizyjnej odprawie prasowej, że Hamas zabił Weissa. Nie podał dalszych szczegółów dotyczących dokładnej przyczyny jej śmierci.

„Niestety Yehudit została zamordowana przez terrorystów w Strefie Gazy i nie dotarliśmy do niej na czas” – powiedział.

„IDF przesyła rodzinie najszczersze kondolencje” – stwierdzono we wcześniejszym oświadczeniu IDF. „Naszym narodowym zadaniem jest odnalezienie zaginionych i odesłanie uprowadzonych do domu”.

Weiss znalazł się wśród ponad 200 osób wziętych jako zakładników przez Hamas podczas ataku terrorystycznego 7 października, kiedy jego bojownicy wdarli się do południowego Izraela i zabili ponad 1200 osób. Wśród zabitych był mąż Weiss, Szmuel.

Warto przeczytać!  Znalazłem studnię w mojej kuchni - nie pozbędę się jej

IDF oświadczyły, że jej ciało wydobyto z tak zwanego „konstrukcji” w pobliżu szpitala Al-Shifa, gdzie w środę IDF przeprowadziły, jak to nazywają, „precyzyjną i ukierunkowaną” operację przeciwko Hamasowi, który, jak twierdzi, używa szpital dla celów wojskowych.

Hamas i urzędnicy szpitala konsekwentnie odrzucali twierdzenia Izraela, jakoby Hamas zbudował pod szpitalem centrum dowodzenia.

IDF stwierdziła również w swoim oświadczeniu, że „w obiekcie, w którym znajdował się Yehudit, znaleziono także sprzęt wojskowy, w tym karabiny Kałasznikowa i RPG”.

Izraelskie wojsko poinformowało również w czwartek, że znalazło „działający szyb tunelowy” wewnątrz kompleksu szpitalnego Shifa, i opublikowało oświadczenie zawierające zdjęcie i film, które rzekomo to pokazują.

CNN nie jest w stanie zweryfikować tej informacji.

Izrael znajduje się pod znaczną presją międzynarodową, aby udowodnić swoje twierdzenia o infiltracji szpitala przez Hamas, aby uzasadnić niektóre swoje decyzje wojskowe, które w przeciwnym razie mogłyby stanowić potencjalne poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Kibuc Be’eri leży zaledwie kilka kilometrów od Strefy Gazy, a jego liberalna społeczność była częstym celem rakiet Hamasu wystrzeliwanych z enklawy – zwykle przechwytywanych przez izraelską obronę.

Warto przeczytać!  Siły Obronne Ukrainy uderzają w 15 zgrupowań sił rosyjskich i pozycje obrony powietrznej Raport Sztabu Generalnego

Jednak 7 października kibuc stał się miejscem masakry, kiedy bojownicy Hamasu wdarli się na teren kompleksu i zamordowali ponad 120 jego mieszkańców, w tym dzieci, a innych porwali.

Forum Zakładników i Rodzin Zaginionych, grupa utworzona przez rodziny osób uprowadzonych przez Hamas, stwierdziła, że ​​Weiss to 65-letnia babcia.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.


Źródło