Świat

Z badania Yale wynika, że ​​na Białoruś zabrano ponad 2400 ukraińskich dzieci

  • 17 listopada, 2023
  • 4 min read
Z badania Yale wynika, że ​​na Białoruś zabrano ponad 2400 ukraińskich dzieci


Dłoń dziecka widoczna przez okno autobusu w ośrodku tymczasowego zakwaterowania po ucieczce przed rosyjską inwazją na Ukrainę, w Korczowej, Polska, 3 marca 2022 r. Fot. Yara Nardi/REUTERS

TALLINN, Estonia (AP) – Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Yale wykazały, że na Białoruś przewieziono ponad 2400 ukraińskich dzieci w wieku 6–17 lat z czterech regionów Ukrainy częściowo okupowanych przez siły rosyjskie.

Badanie opublikowane w czwartek przez Laboratorium Badań Humanitarnych Yale School of Public Health, które otrzymuje fundusze od Departamentu Stanu USA, wykazało, że „systematyczne wysiłki Rosji mające na celu identyfikację, gromadzenie, transport i reedukację ukraińskich dzieci zostały ułatwione dzięki Białorusi” i jest „ostatecznie skoordynowany” pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem i autorytarnym przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

„Bezpośrednie zaangażowanie Białorusi w przymusowe deportacje dzieci przez Rosję oznacza współpracę” między nimi, „z różnymi organizacjami prorosyjskimi i proreżimowymi ułatwiającymi deportacje dzieci z Ukrainy” – stwierdzono w badaniu.

Według badania, w okresie od 24 lutego 2022 r. do 30 października 2023 r. na Białoruś z 17 miast obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie przewieziono na Białoruś co najmniej 2442 dzieci, w tym dzieci niepełnosprawne. Akcja zakończyła się sukcesem. zostały szczegółowo opisane w 40-stronicowym raporcie.

Warto przeczytać!  Linia ratunkowa pomocy transgranicznej w Syrii grozi zamknięciem po rozłamie ONZ

CZYTAJ WIĘCEJ: Uratowane ukraińskie dzieci wracają do życia w domu po porwaniu przez siły rosyjskie

Z okupowanych obwodów Ukrainy dzieci wywieziono do Rostowa nad Donem na południu Rosji, a następnie wsadzono do pociągu na Białoruś. Transport sfinansowało państwo białoruskie, a za zgodą Łukaszenki zaangażowane zostały organizacje państwowe.

Łącznie 2050 z nich trafiło do ośrodka dziecięcego Dubrava w obwodzie mińskim na Białorusi, a pozostałych 392 do 13 innych placówek na terenie całego kraju. Z raportu wynika, że ​​tam dzieci przeszły reedukację i szkolenie wojskowe, w tym pod okiem białoruskich organów ścigania i służb bezpieczeństwa.

Wymieniła także kilku kluczowych graczy zaangażowanych w tę akcję, w tym białoruską osobę publiczną Aleksieja Tałaja, białoruskiego państwowego producenta potażu Białorusikali, Białoruski Republikański Związek Młodzieży i prorosyjskie ultranacjonalistyczne kluby motocyklowe.

Władze ukraińskie oświadczyły, że badają deportacje pod kątem możliwego ludobójstwa. Prokurator Generalny Ukrainy powiedział, że badana jest także rola Białorusi w przymusowych deportacjach ponad 19 000 dzieci z terytoriów okupowanych.

Na początku tego roku Międzynarodowy Trybunał Karny postawił w stan oskarżenia Putina i komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej w związku z ich rzekomym udziałem w przestępstwach związanych z deportacją dzieci z Ukrainy i wydał wobec nich nakazy aresztowania. O podobny akt oskarżenia dla Łukaszenki stara się białoruska opozycja.

Warto przeczytać!  Sąd Najwyższy Meksyku wybiera pierwszą kobietę na prezydenta | Wiadomości sądowe

CZYTAJ WIĘCEJ: Unia Europejska ma trudności z wyprodukowaniem i wysłaniem obiecanej Ukrainie amunicji

Paweł Łatuszka, były białoruski minister, który stał się przywódcą opozycji na uchodźstwie, powiedział, że przekazał MTK dowody wskazujące na związek prezydenta Białorusi.

Latushka powiedział w piątek The Associated Press, że raport Yale uzupełnia dane zebrane przez niego i jego zespół o dodatkowe „straszne szczegóły” i „podnosi kwestię międzynarodowego ścigania karnego głównych białoruskich przestępców, którzy organizowali nielegalny transport ukraińskich dzieci na Białoruś. „

„Demokracja wygrywa, gdy jest odpowiedzialność, a Łukaszenka i jego współpracownicy popełniają tysiące zbrodni na Białorusinach i Ukraińcach” – stwierdziła Łatuszka.

Departament Stanu USA w oświadczeniu ogłaszającym w czwartek raport Yale stwierdził, że Waszyngton „będzie w dalszym ciągu pociągał do odpowiedzialności podmioty zaangażowane w nadużycia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie”.

Lewy:
Dłoń dziecka widoczna przez okno autobusu w ośrodku tymczasowego zakwaterowania po ucieczce przed rosyjską inwazją na Ukrainę, w Korczowej, Polska, 3 marca 2022 r. Fot. Yara Nardi/REUTERS


Źródło