Rozrywka

Zahara Jolie-Pitt dołącza do stowarzyszenia Alpha Kappa Alpha w Spelman. Oto dlaczego jest to ważne

  • 16 listopada, 2023
  • 4 min read
Zahara Jolie-Pitt dołącza do stowarzyszenia Alpha Kappa Alpha w Spelman.  Oto dlaczego jest to ważne
CNN

W zeszłym roku było wiele emocji, kiedy Zahara Jolie-Pitt zapisała się do Spelman College w Atlancie w stanie Georgia.

Filmy przedstawiające ją i jej mamę Angelinę Jolie odwiedzające kampus stały się popularne i wywołały dyskusję na temat znaczenia historycznie czarnych szkół wyższych i uniwersytetów.

18-letnia córka Jolie i Brada Pittów założyła teraz stowarzyszenie Alpha Kappa Alpha, Incorporated, co po raz kolejny wzbudziło emocje i dialog.

Magazyn Essence udostępnił w mediach społecznościowych wideo, na którym widać, jak tłum na kampusie reaguje entuzjastycznie, gdy Jolie-Pitt przedstawia się i dzieli się informacją, że jest siódmą wśród swoich sióstr z linii, które złożyły przysięgę.

Alpha Kappa Alpha, Incorporated to najstarsza organizacja pisana literą grecką, założona przez czarne kobiety z wykształceniem wyższym, zrzeszająca ponad 355 000 inicjowanych członków na studiach licencjackich i magisterskich na całym świecie. Został założony w 1908 roku na Uniwersytecie Howarda i jest tematem filmu dokumentalnego „Dwadzieścia pereł”.

Do stowarzyszenia należy także wielu znanych członków, w tym obecna wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris.

Wielu członków z dumą wskazuje na przynależność do Boskiej Dziewiątki, grupy stowarzyszeń i bractw, które powstały na początku XX wieku, w czasach, gdy rasizm i dyskryminacja Czarnych Amerykanów były wszechobecne.

Warto przeczytać!  Film DC zarobił 24,5 miliona dolarów w dniu otwarcia – Różnorodność

Jolie-Pitt była online, a następnie została przeniesiona, jak to się określa, gdy dana osoba zostaje członkiem czarnego stowarzyszenia lub bractwa, jest to godne uwagi dla tych, którzy obserwowali powiązania Jolie-Pitt z jej korzeniami kulturowymi.

Urodziła się w Etiopii i została adoptowana przez Jolie i Pitta w 2005 r. Jeśli chodzi o adopcje transrasowe, w ramach których kolorowe dzieci są adoptowane przez białych rodziców, niektórzy wyrażają obawy, że rodzice ci mogą nie być wrażliwi na to, co to znaczy żyć w świecie, który uznał cię za mniejszość.

Tak było w 2009 roku, kiedy toczyła się debata na temat tego, że Jolie pozwoliła swojej córce nosić włosy, jak określiła je Allison Samuels z „Newsweeka” jako „dzikie i niestylizowane, nieczesane i suche. Krótko mówiąc: „gorący bałagan”.

„Teraz nie zamierzam wskakiwać w środek hałaśliwej debaty rozprzestrzeniającej się jak pożar w Internecie; obu stron tej kwestii narosło wystarczająco dużo, bez mojego udziału w tej kwestii („Czy włosy Zahary powinny być dzikie i beztroskie?” – napisała autorka i dziennikarka Denene Millner na swojej stronie internetowej My Brown Baby. „Czy Angie powinna wziąć udział w zajęciach z pielęgnacji czarnych włosów czy dwa, żeby mogła „oswoić” włosy Zahary? Dlaczego w ogóle krytykujemy fryzurę 4-latki?)”

Warto przeczytać!  Shannon Beador dzieli się słodkim selfie z byłym mężem Davidem Beadorem po burzliwym rozwodzie

„Ale powiem, że nawet jako afroamerykańska mama nie jest łatwo kierować dwiema głowami o perwersyjnych, kręconych włosach – nie licząc mojej własnej – z niewielką ilością informacji, wielkim niepokojem i okropnymi wspomnieniami tortur w sobotni wieczór” – dodała. ona dodała.

Kiedy więc Jolie przyjechała do Spelman w 2022 roku z córką, świętowano, że Jolie-Pitt zostanie częścią słynnego żeńskiego college’u sztuk wyzwolonych. Aktorka w pełni przyjęła tę decyzję i nawet została sfilmowana podczas wizyty na kampusie, podczas której brała udział w lekcji jazdy na elektrycznej zjeżdżalni.

Radość ta została powtórzona i wzmocniona wiadomością, którą obiecała Jolie-Pitt.

„Czułam się, jakby moja mała córeczka albo siostrzenica odeszła” – skomentowała w mediach społecznościowych była uczestniczka „Amazing Race” i influencerka Kerri Paul.

Chandelis Duster i Nicquel Terry Ellis z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu
Źródło