Podróże

„Zbliżająca się” erupcja wulkanu na Islandii może wywołać chaos w podróżowaniu po Europie „na całe tygodnie”

  • 21 listopada, 2023
  • 5 min read
„Zbliżająca się” erupcja wulkanu na Islandii może wywołać chaos w podróżowaniu po Europie „na całe tygodnie”


Potencjalna erupcja wulkanu na Islandii może wywołać chaos w podróżowaniu po Europie, ponieważ eksperci ostrzegali przed potencjalnymi zakłóceniami lotów na całym kontynencie.

Islandia przygotowuje się na erupcję wulkanu Fagradalsfjall, położonego zaledwie 33 km od Keflaviku, głównego lotniska w kraju. Magma wypływa na powierzchnię, gdy krajem wstrząsnęło ponad 2000 trzęsień ziemi – podaje rząd islandzki.
Loty nadal trwają, ale władze twierdzą, że wulkan może wybuchnąć z zaledwie 30-minutowym wyprzedzeniem. Eksperci twierdzą, że w przypadku erupcji podróżowanie po Europie może zostać zakłócone na „tygodnie”.

Główny meteorolog Accuweather Jonathan Porter powiedział Travel Weekly: „Popiół wulkaniczny, jeśli zostanie połknięty w wystarczających ilościach, może spowodować awarię silnika odrzutowego, co stanowi poważne zagrożenie dla samolotów.

„W rezultacie podczas erupcji w 2010 r., w miarę rozprzestrzeniania się chmury pyłu, władze lotnictwa cywilnego w różnych krajach wstrzymały podróże lotnicze, w wyniku czego wielu podróżnych z Europy i spoza niej utknęło na całe tygodnie bez możliwości latania”.

Wulkan może wybuchnąć w krótkim czasie, mówi Vídir Reynisson, szef Agencji Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego.

Warto przeczytać!  Moje 9 ulubionych miejsc do jedzenia w Taipei

W poniedziałek powiedział FOX News: „Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że nie zobaczymy żadnych mocnych dowodów na to, że magma się unosi, będziemy świadkami kilku małych trzęsień ziemi i zobaczymy, jak prawdopodobnie uformują się w jednym miejscu, a nie w innym”. .

„Być może otrzymamy powiadomienie z 30-minutowym wyprzedzeniem przed rozpoczęciem erupcji. Właśnie nad tym pracujemy”.

Warto przeczytać!  Top 5 najtańszych letnich destynacji w Europie na rok 2022


Źródło