Biznes

ZE PAK. Budowa bloku parowo-gazowego w Polsce. Jest umowa na ponad 2 miliardy złotych

  • 20 listopada, 2023
  • 3 min read
ZE PAK. Budowa bloku parowo-gazowego w Polsce. Jest umowa na ponad 2 miliardy złotych


PAK CCGT, spółka zależna Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK), ma umowę z konsorcjum, którego liderem jest Siemens Energy Global w sprawie budowy bloku parowo-gazowego na terenie elektrowni Adamów. Informacja została przekazana do publicznej wiadomości z opóźnieniem. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi około 2,3 miliarda złotych.

Zarząd ZE PAK poinformował w poniedziałkowym komunikacie giełdowym, że 1 września 2023 roku otrzymał informację o podpisaniu przez spółkę zależną – PAK CCGT umowy z konsorcjum firm Siemens Energy Global z siedzibą w Niemczech (lider konsorcjum), Siemens Energy oraz Mytilineos z siedzibą w Grecji. Umowa dotyczy budowy bloku CCGT klasy 600 MWe (bloku parowo-gazowego – red.) wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie elektrowni Adamów, za szacunkową kwotę około 2,3 mld zł.

Zawarto też umowę serwisową bloku z Siemens Energy na okres 12 lat od daty przekazania bloku CCGT do eksploatacji.

ZE PAK o umowach

W komunikacie wskazano, że podpisanie powyższych umów nie powoduje powstania zobowiązań finansowych po stronie PAK CCGT.

„Zobowiązania finansowe po stronie PAK CCGT sp. z o.o. powstaną dopiero w momencie wydania przez PAK CCGT sp. z o.o. Polecenia Rozpoczęcia Prac („Notice to Proceed”, NTP”) skutecznego jedynie wówczas, gdy zostanie przekazane wraz z Poręczeniem płatności zobowiązań PAK CCGT sp. z o.o. wynikających z Umowy EPC wystawionego przez ZE PAK SA na rzecz Generalnego Wykonawcy oraz przekazania Generalnemu Wykonawcy ważnego Pozwolenia na budowę” – czytamy.

Warto przeczytać!  Chiny pokazały supermyśliwiec 6. generacji. USA przecierają oczy ze zdumienia

Wydanie Polecenia Rozpoczęcia Prac przez PAK CCGT musi być dokonane najpóźniej do dnia 30 listopada br. pod rygorem unieważnienia umów bez konsekwencji finansowych dla obu stron.

Elektrownia Adamów została zamknięta na początku stycznia 2018 rokuTVN24

Informacja z opóźnieniem

Podano też uzasadnienie opóźnienia przekazania informacji poufnej do publicznej wiadomości. „Podanie do publicznej wiadomości informacji poufnej zostało opóźnione w dniu 1 września 2023 r. na podstawie art. 17 ust. 4 MAR” – wyjaśniło ZE PAK.

Jak podkreślono, w ocenie zarządu spółki opóźnienie przekazania tej informacji spełniało – w momencie podjęcia decyzji o opóźnieniu – warunki określone w Rozporządzeniu MAR oraz w wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych dotyczących opóźnienia ujawnienia informacji poufnych z dnia 20 października 2016 roku.

„Na etapie podpisywania wyżej opisanych umów nie było jeszcze pewne czy dojdzie do faktycznego wejścia ich w życie tj. czy uruchomiona zostanie procedura 'Notice to Proceed’ (NTP) (polecenie rozpoczęcia prac), w szczególności z uwagi na fakt, iż w momencie podpisywania umowy EPC oraz umowy LTSA spółka nie posiadała jeszcze pozwolenia na budowę. Nie było zatem pewne czy dojdzie do faktycznej realizacji przedmiotu umów” – wyjaśnił ZE PAK.

Warto przeczytać!  Na Węgrzech i w Czechach ceny paliw rosną, a w Polsce nie. "To zaskakujące"

Akcje spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24


Źródło