WRC – Rovanperä ma moc i fenomenalne zwycięstwo Polski

• 30 czerwca, 2024

Kalle Rovanperä odniósł jedno z najbardziej niezwykłych zwycięstw w historii Rajdowych Mistrzostw Świata FIA, triumfując dziś (w niedzielę) w ORLEN 80. Rajdzie Polski.

Aktualny mistrz świata, który w 2024 r. bierze udział w wybranych wydarzeniach, nigdy nie planował startu w tym rajdzie, ale w ostatniej chwili został wezwany przez swój zespół Toyota Gazoo Racing do zastąpienia Sébastiena Ogiera.

We wtorek podczas rekonesansu Ogier uległ wypadkowi, przez co Rovanperä i jego pilot Jonne Halttunen mieli mniej niż 48 godzin na przygotowanie się do uroczystego startu w czwartkowe popołudnie.

Te gorączkowe przygotowania najwyraźniej nie wpłynęły zbytnio na Fina, który odniósł swoje 13. zwycięstwo w karierze za kierownicą hybrydowego GR Yarisa Rally1 z oponami Pirelli, wyprzedzając kolegę z zespołu Elfyna Evansa o 28,3 s w Toyocie, która zajęła pierwsze i drugie miejsce, podczas gdy rywal Hyundaia Andreas Mikkelsen w niedzielę spadł w dół stawki z powodu uszkodzenia opony.

Rovanperä rozpoczął ostatni etap z wynikiem 9,4 sekundy przed Mikkelsenem, ale starania Norwega o drugie zwycięstwo w Rajdzie Polski zostały udaremnione, gdy doczołgał się do końca pierwszego etapu dnia ze zdjętą prawą tylną oponą z felgi. Na mecie spadł na szóste miejsce, gdy Adrien Fourmaux z zespołu M Sport Ford World Rally Team w swoim Puma Rally1 Hybrid stanął na podium z czasem 14,4 s za Evansem.

Warto przeczytać!  Polska chce, aby Europa stała się „potęgą geopolityczną”

„To był niesamowity tydzień” – powiedział Rovanperä. „Zdecydowanie muszę powiedzieć, że pracowaliśmy bardzo ciężko i teraz jesteśmy naprawdę zmęczeni. Myślę, że najlepsze jest to, że przyjechaliśmy tutaj i nie był to zły pomysł. Bardzo pomogliśmy zespołowi i zdobyliśmy wiele punktów w mistrzostwach producentów, więc nie traciliśmy czasu”.

Mikkelsen gonił za swoim pierwszym zwycięstwem w FIA WRC od 2016 roku i prowadził przez cały piątek, po czym na przedostatnim etapie minął Rovanperä. Wymachująca guma rozerwała tylne nadkole jego i20 N Rally1 Hybrid, a były mistrz Europy i WRC2 zdecydował się przejechać ostatnie etapy.

„To, co się dzisiaj wydarzyło, było smutne” – powiedział. „Mieliśmy naprawdę pecha. To była właściwa rzecz do zrobienia [after that] było przywrócenie samochodu zespołowi.”

Podczas czterodniowego rajdu pogoda była upalna, a kierowcy mieli okazję obejrzeć emocjonujące widowisko, podczas którego dzieliły ich ułamki sekund na niezwykle szybkich drogach.

Poza rozwarstwieniem opony w sobotę i powolną deflacją na Wolf Power Stage, Evans wypadł dobrze w porównaniu do swoich głównych rywali o tytuł. Walijczyk wyprzedził Otta Tänaka i odzyskał drugie miejsce w mistrzostwach kierowców, a na sześć rund przed końcem zmniejszył przewagę Thierry’ego Neuville’a do 15 punktów.

Warto przeczytać!  Xi podczas rozmów z polskim przywódcą Dudą broni „normalnego handlu” Chin z Rosją

Nieunikniony wpływ zmusił Tänaka do wycofania się w piątek rano, ale następnego dnia wznowił rywalizację i był w stanie zaoszczędzić 11 punktów z Super Sunday. Tymczasem jego kolega z Hyundaia, Neuville, wygrał etap Wolf Power Stage, ale pierwszego dnia zajął czwarte miejsce po oczyszczeniu drogi z luźnych kamieni.

Gwiazda Pumy Fourmaux, który zdobył swoje trzecie podium w sezonie, zakończył rajd ze stratą 28,1 s do belgijskiego Neuville’a, a Łotysz Mārtiņš Sesks w swoim debiucie w najwyższej klasie rozgrywkowej zajął piąte miejsce. Sesks, który na początku zawodów zajął drugie miejsce, jeździł niehybrydową Pumą, ale na rundę u siebie w przyszłym miesiącu przejdzie na samochód z pełną specyfikacją.

Mikkelsen z trudem dojechał do domu ponad dwie minuty za Rovanperä, zajmując szóste miejsce przed Grégoire Munsterem i Takamoto Katsutą. Dziewiąte miejsce zajął Sami Pajari, zwycięzca kategorii FIA WRC2, a Oliver Solberg wykorzystał uszkodzenia opon, aby Robert Virves wślizgnął się do pierwszej dziesiątki.

Diego Domínguez pokonał Jakuba Matulkę w klasyfikacji generalnej FIA WRC3 z przewagą 2,8 s, a Armin Kremer wraz ze swoją córką, pilotką Ellą, odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej FIA WRC Masters’ Cup.

Warto przeczytać!  Queer w Polsce: Kiedy społeczność LGBTQ+ może spodziewać się równych praw?

Letnie zmagania WRC będą kontynuowane w przyszłym miesiącu podczas Rajdu Łotwy, zupełnie nowej rundy mistrzostw, której bazą będzie miasto Lipawa, w dniach 18–21 lipca.