Podróże

Przewodnik po zwiedzaniu Château De Fontainebleau

  • 16 listopada, 2023
  • 5 min read
Przewodnik po zwiedzaniu Château De Fontainebleau


W całej Francji są piękne miejsca do odwiedzenia, od ośnieżonej góry Blanc, najwyższej góry w Alpach, po pola lawendy w Prowansji. Mimo że w całym kraju jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia, wielu podróżników odwiedzających ojczyznę Szampanii i Wieżę Eiffla przylatuje do Paryża i nigdy go nie opuszcza, co nie oznacza, że ​​mamy mieć do kogokolwiek pretensje, że chce spędzić jak najwięcej czasu w jednym z najbardziej kosmopolityczne i romantyczne miasta w Europie. Nawet jeśli planujesz przenocować w stolicy Francji, nadal warto odkryć wiele wspaniałych miejsc, do których można dojechać pociągiem lub samochodem w kilka minut. Jasne, Wersal może być najbardziej oczywistą – i bogatą – jednodniową wycieczką z Paryża, jednak nie jest to jedyna opłacalna opcja.


Położone na południowy wschód od Paryża miasto Fontainebleau jest domem dla wielkiego pałacu, w którym przez osiem wieków żyli francuscy monarchowie, a także zielonych lasów i wielu atrakcji na świeżym powietrzu. I jest o wiele mniej zatłoczony niż bardziej znana rezydencja królewska oddalona o godzinę drogi.

Warto przeczytać!  Piękne miasto okrzyknięte jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Europie, do którego można dojechać pociągiem z Londynu w 7 godzin


Oto, jak zaplanować idealną wycieczkę do Fontainebleau, niezależnie od tego, czy wybierasz się na cały dzień, czy na noc.


Powiązany: 20 pięknych miejsc do odwiedzenia we Francji — od Normandii po Riwierę Francuską


Adriana Pope’a/Getty Images
Zwiedzanie zamku Fontainebleau

Château de Fontainebleau z 800-letnią historią wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzniesiony w średniowieczu i prawie całkowicie przebudowany w 1528 roku przez Franciszka I w wielkim stylu włoskim, pałac był przekazywany z pokolenia na pokolenie i nadal gościł monarchów aż do XIX wieku. Obecnie w zamku znajdują się elementy sięgające jego średniowiecznych korzeni oraz ozdoby francuskiego renesansu.


Zamek Château de Fontainebleau był czymś więcej niż tylko miejscem wystawnych gal i zaręczyn królewskich, miał dla Henryka IV szczególne znaczenie, był miejscem narodzin Ludwika XIII i służył jako ucieczka dla Ludwika XVI i Marii Antoniny.


Po rewolucji francuskiej stał się pałacem cesarskim. Cesarz Napoleon Bonaparte odcisnął swoje piętno na rzeczach, a dzisiejsi zwiedzający mogą zwiedzać jedyną zachowaną do dziś napoleońską salę tronową. Inne atrakcje to turecki buduar Marii Antoniny, schody w kształcie podkowy i Galeria Franciszka I. Koniecznie znajdź trochę czasu na spacer po eleganckich ogrodach z jeziorami i rzeźbami.


Władysław Zołotow/Getty ImagesChâteau de Fontainebleau przyjmuje gości codziennie z wyjątkiem wtorków i jest zamknięty 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Bilety kosztują 14 euro, a wycieczki z przewodnikiem (obecnie oferowane tylko w języku francuskim) to 7 euro. Ogrody są otwarte codziennie i można je zwiedzać bezpłatnie.Inne atrakcje w Fontainebleau

Oprócz swojej najsłynniejszej atrakcji, miasto Fontainebleau oferuje podróżnym wiele atrakcji przyrodniczych z zielonymi lasami, szlakami pieszymi i rowerowymi, dostępem do rzeki i malowniczymi punktami widokowymi, które od dawna czynią je ulubionym miejscem ucieczki paryżan chcących zamienić miejskie życie na inne. weekend na wsi. Do dyspozycji gości są też pole golfowe, kilka muzeów specjalistycznych i zabytkowa karuzela. Wielu podróżnych łączy Fontainebleau z wycieczką do innych pobliskich wiosek lub jako przystanek na wycieczce rowerowej w cieplejszych miesiącach.


AUFORT JEROME/Getty Images
Najlepsze hotele i kurorty

Chociaż większość odwiedzających wybiera się na jednodniowe wycieczki do Fontainebleau i wraca do Paryża po zwiedzeniu zamku, warto spędzić nieco więcej czasu, jeśli pozwala na to plan wycieczki. Pascal Leneveu, główny konsjerż w Saint James Paris, członek Relais & Châteaux, sugeruje zameldowanie się w L’Aigle Noir Hôtel Fontainebleau – MGallery. Dawna prywatna rezydencja przekształcona w hotel butikowy oferuje wyrafinowane pokoje, wypełnione dziełami sztuki salony, brukowany dziedziniec, bar, restaurację gastronomiczną i wiele atrakcji na świeżym powietrzu, od jazdy konnej po jazdę na rowerze. Château de Bourron to zabytkowy hotel zamkowy otoczony urokliwym parkiem przesiąkniętym przyrodą. Położony w pobliżu Château de Fontainebleau i wielu restauracji, La Demeure du Parc przyciąga gości położeniem, w którym można spacerować i relaksującą atmosferą.


Littleclie/Getty Images
Najlepsze restauracje

Na ekskluzywny lunch lub kolację Leneveu poleca L’Axel, wykwintną restaurację nagrodzoną gwiazdką Michelin, prowadzoną przez japońskiego szefa kuchni specjalizującego się w kuchni francuskiej. Na krótkiej liście najlepiej ocenianych miejsc do jedzenia w mieście znajduje się La Salamandre, która serwuje pyszne jedzenie i doskonałe wino w klimatycznej atmosferze i serdeczną gościnność. W Le K będziesz cieszyć się wyrafinowanymi tradycyjnymi potrawami i niesamowitymi kawałkami mięsa. Rodzinna firma Hirondelle przygotowuje pikantne i słodkie naleśniki, które trafiają w sedno i nie nadwyrężą banku. Jeśli zgłodniejesz zwiedzając wspaniałe sale i galerie, w Château de Fontainebleau znajduje się także restauracja.


Fotografia Davida Girala/Getty Images
Planowanie jednodniowej wycieczki do Fontainebleau z Paryża

„Moim zdaniem najwygodniejszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Fontainebleau z Paryża jest jazda samochodem, ponieważ jest ona bezpośrednia i zajmuje około godziny” – mówi Celia So, paryska przewodniczka ToursByLocals. „Wiele osób podróżujących po raz pierwszy uważa, że ​​najłatwiej jest zarezerwować samochód i wspólny przewodnik, aby dzień był łatwy i pouczający”. Można także dojechać pociągiem z Paryża do miasta, a następnie wziąć taksówkę lub wsiąść do autobusu i dojechać do pałacu.


Źródło